Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy można odblokować tętnice?

Tętnice danej osoby mogą zostać zatkane przez nagromadzenie substancji zwanej płytką nazębną. Nie ma szybkich rozwiązań dotyczących topienia płytki nazębnej, ale ludzie mogą dokonywać kluczowych zmian w stylu życia, aby zatrzymać ich gromadzenie i poprawić stan zdrowia serca.

W poważnych przypadkach zabiegi medyczne lub zabiegi chirurgiczne mogą pomóc w usunięciu blokady w obrębie tętnic. Lekarz może również przepisać leki, takie jak kwas acetylosalicylowy lub leki redukujące poziom cholesterolu, takie jak statyny.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak zapobiegać gromadzeniu się płytki nazębnej, a także czynnikom ryzyka i powikłaniom, gdy zatkane są tętnice.

Co to są zatkane tętnice?

Płytka nazębna jest mieszaniną tłuszczu, wapnia, cholesterolu i odpadów z komórek w ciele. Ta mieszanka może przykleić się do ścian tętnic, czyniąc te naczynia krwionośne węższymi. Kiedy tak się dzieje, nazywa się to miażdżycą.

Zatkane lub zablokowane tętnice mogą powstrzymać świeżą krew przed dotarciem do części ciała, co może narazić osobę na atak serca, niewydolność serca lub udar.

W wielu przypadkach ludzie mogą zapobiec odkładaniu się płytki nazębnej i miażdżycy. Niektóre zabiegi medyczne są dostępne, aby pomóc oczyścić tętnice, ale są inwazyjne.

Najlepszym sposobem leczenia jest zazwyczaj profilaktyka, ponieważ usunięcie płytki nazębnej jest znacznie trudniejsze niż zapobieganie jej występowaniu.

Zapobieganie zatkanych tętnic

Jedzenie zdrowej diety i regularne ćwiczenia mogą być potężnymi narzędziami do zapobiegania zatkaniu tętnic. Te dyscypliny również sprawiają, że człowiek czuje się lepiej w miarę upływu czasu.

Ludzie mogą zapobiec zatkaniu tętnic z następującymi zmianami stylu życia:

Unikanie tłuszczów trans

Rodzaj tłuszczu, który człowiek je, może wpływać na płytki nazębne w tętnicach. American Heart Association (AHA) zaleca, aby osoba ograniczyła spożycie tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans. Wynika to z tego, że te tłuszcze zawierają wysoki poziom cholesterolu LDL, który jest głównym materiałem w płytkach nazębnych w tętnicach.

Do pokarmów bogatych w tłuszcze trans należą:

 • smażone jedzenie
 • przetworzone produkty w opakowaniach
 • ciasta, ciasta i ciastka
 • ciasteczka i herbatniki
 • margaryna lub substytuty masła
 • skrócenie warzyw
 • produkty z częściowo uwodornionymi olejami, inaczej znane jako tłuszcze trans

Wraz z tłuszczami trans tłuszcze nasycone mogą również wpływać na zdrowie serca, choć dowody na to są mieszane. Tłuszcze nasycone znajdują się głównie w produktach zwierzęcych, takich jak wołowina, wieprzowina i nabiał, ale także w oleju kokosowym i oleju palmowym.

Jedna z analiz badań naukowych wykazała niewielką, ale prawdopodobnie istotną redukcję ryzyka wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych, gdy ludzie ograniczali tłuszcze nasycone i zastępowali je tłuszczami nienasyconymi.

Inne badanie oceniające sugeruje, że ludzie powinni unikać tłuszczów nasyconych, ponieważ zwiększają poziom cholesterolu LDL w organizmie, co jest bezpośrednią przyczyną problemów z sercem.

Jedz więcej nienasyconych tłuszczów

obraz łososia, oliwy z oliwek, orzechów i awokado, które mogą pomóc w odblokowaniu tętnic

Tłuszcze nienasycone to dobre tłuszcze. Zawierają cholesterol HDL, który może pomóc złapać złego cholesterolu z tętnic, zanim zamieni się w płytkę nazębną.

Według AHA, tłuszcze nienasycone mogą pomóc w poprawie poziomu cholesterolu we krwi podczas spożywania zamiast tłuszczów trans lub nasyconych.

Tłuszcze nienasycone występują głównie w roślinach i tłustych rybach. Źródła obejmują:

 • awokado
 • oliwki
 • orzechy włoskie
 • niektóre oleje roślinne, w tym słonecznik i oliwka
 • tłuste ryby, w tym pstrągi, śledzie i łososia

Po innych wskazówkach dietetycznych

AHA zaleca, aby ludzie, którzy chcą obniżyć poziom cholesterolu LDL, spożywają dietę bogatą w:

 • całe owoce i warzywa
 • orzechy
 • pełnoziarniste
 • niskotłuszczowa nabiał
 • ryba
 • drób

Zalecają także ograniczenie słodyczy, czerwonego mięsa i słodzonych cukrem napojów.

Picie ziołowych herbat

Picie herbat, takich jak zielona lub czarna herbata, herbata rooibos lub herbata imbirowa mogą być dobrymi dla serca substytutami innych napojów.

Badanie z 2011 roku wykazało, że picie 6 filiżanek herbaty rooibos dziennie przez 6 tygodni pomogło obniżyć poziom cholesterolu LDL we krwi u dorosłych, którzy byli narażeni na choroby serca.

Pomocna może być także zielona herbata. W przeglądzie z 2011 roku stwierdzono, że zielona herbata i jej ekstrakty mogą obniżyć poziom cholesterolu LDL we krwi, chociaż nie wpłynęło to na cholesterol HDL.

Suplementacja imbiru może również poprawić znaczące markery, które mogą prowadzić do zdarzeń sercowo-naczyniowych, zgodnie z badaniem z 2016 roku. Korzeń imbiru można znaleźć jako suplement, ale ludzie mogą również parzyć go w gorącej wodzie i pić go jako herbatę.

Regularnie ćwiczyć

Otyłość jest czynnikiem ryzyka powstawania blaszek miażdżycowych i chorób serca. Oprócz jedzenia zdrowej diety, regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc osobie zrzucić wagę i zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z sercem.

Uczestnictwo w ćwiczeniach sercowo-naczyniowych, zwanych regularnie cardio, może również pomóc w wzmocnieniu serca i redukcji płytki nazębnej.

Proste zajęcia cardio, które zwiększają częstość akcji serca to:

 • jogging
 • Jazda rowerem
 • bieganie
 • szybki marsz
 • pływanie
 • grać w tenisa
 • ćwiczyć aerobik

Osoba powinna dążyć do wykonania od 30 do 60 minut ćwiczeń, które zwiększają częstość akcji serca dla dobrego treningu. Lekarz może zalecić konkretny program ćwiczeń dopasowany do danej osoby, w oparciu o różne czynniki stylu życia.

Inne sposoby zapobiegania zatkaniu tętnic

Przestań palić. Według AHA palenie jest głównym czynnikiem ryzyka. Bezpośrednio uszkadza tętnice i może sprawić, że złogi tłuszczu rosną szybciej i stają się większe.

Redukcja stresu. Poziom stresu psychicznego może również powodować reakcję w ciele. Techniki redukcji stresu, w tym joga, medytacja lub ćwiczenia oddechowe, mogą pomóc niektórym zrelaksować się w gorączkowym dniu.

Zabiegi medyczne

Gdy metody zapobiegania nie są skuteczne, dana osoba może potrzebować interwencji medycznej, aby spróbować złagodzić skutki zatkania tętnic.

Lekarz może zalecić leki obniżające poziom cholesterolu LDL do stosowania wraz ze zmianami diety. Działania te powinny być postrzegane jako dodatkowa pomoc, a nie jako rozwiązania.

Podobnie zablokowana tętnica może wymagać leczenia chirurgicznego. Może to obejmować wprowadzenie rurki do tętnicy w celu usunięcia płytki, pozostawiając stent do podtrzymywania ścian tętnic i zwiększenia przepływu krwi.

W przypadku poważnych blokad lekarze mogą wykonać operację zwaną obejściem serca, aby upewnić się, że krew może ominąć zatkaną tętnicę.

Poniżej znajduje się trójwymiarowy model miażdżycy, który jest w pełni interaktywny. Możesz eksplorować ten model za pomocą podkładki pod mysz lub ekranu dotykowego.

Czynniki ryzyka zatkania tętnic

idąc przez las

Istnieją pewne czynniki ryzyka dla zatkanych tętnic, którymi ludzie mogą samodzielnie zarządzać, w tym:

 • wysokie ciśnienie krwi
 • palenie
 • niezdrowe poziomy cholesterolu
 • insulinooporność i cukrzyca
 • otyłość
 • brak aktywności fizycznej
 • niezdrowa dieta

Gdy ktoś zatrudnia wskazane powyżej wskazówki, zrobi krok we właściwym kierunku. Jeśli obawiają się o swoje czynniki ryzyka, powinni porozmawiać z lekarzem.

Komplikacje

Zatkane tętnice, jeśli pozostaną niezaznaczone, mogą prowadzić do takich warunków, jak:

 • Choroba serca, w której płytka gromadzi się w tętnicach w sercu i wokół serca.
 • Angina, stan, w którym ból w klatce piersiowej wynika z braku dopływu krwi do serca.
 • Choroba tętnic obwodowych, w której tworzy się płytka nazębna w rękach i nogach.

Tętnice danej osoby stają się węższe przez całe życie. Proces zwykle przyspiesza po 30 roku życia. Zazwyczaj nie stanowi to problemu, dopóki dana osoba nie osiągnie wieku 50 lub 60 lat.

Perspektywy

Usunięcie płytki nazębnej z tętnic nie jest prostym procesem. Może to obejmować inwazyjne procedury, które mogą mieć wpływ na jakość życia danej osoby.

Podjęcie kroków w celu zapobieżenia lub spowolnienia powstawania płytki nazębnej jest najlepszym sposobem na uniknięcie zatkania tętnic na dowolnym etapie życia. Będzie to szczególnie pomocne dla osoby, która jest zagrożona nagromadzeniem blaszki miażdżycowej lub miażdżycą tętnic.

Lekarz będzie mógł zalecić dietę i porady dotyczące stylu życia dostosowane do indywidualnych wymagań i aktualnych umiejętności, a także omówić wszelkie niezbędne opcje leczenia lub zapobiegania.

Like this post? Please share to your friends: