Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Białaczka dziecięca może być dziedziczona, jak pokazuje badanie genetyczne

Naukowcy twierdzą, że odkryli dwa warianty genetyczne, które pokazują, że zarówno podatność, jak i przeżycie białaczki u dzieci mogą być dziedziczone, wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie.

Naukowcy z Institute of Cancer Research w Londynie twierdzą, że odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych leków dla dzieci, które nie reagują dobrze na obecne metody leczenia tej choroby.

Ostra białaczka limfoblastyczna dzieci (ALL) jest najczęstszym nowotworem u dzieci i nastolatków, występującym, gdy szpik kostny wytwarza zbyt wiele niedojrzałych limfocytów – rodzaj białych krwinek. Początek występuje najczęściej między 2 a 4 rokiem życia.

W celu przeprowadzenia badania naukowcy przeanalizowali genomy ponad 1500 dzieci z białaczką oraz 4,500 zdrowych dzieci.

Wyniki analizy ujawniły silny związek między dwoma powszechnymi polimorfizmami pojedynczych nukleotydów (SNP) – „błędy kopiowania” w DNA – z podatnością na białaczkę.

Naukowcy twierdzą, że jeden z SNP, nazwany rs3824662 i znaleziony w genie GATA3, był powiązany z podtypem nowotworu, o którym wiadomo, że ma dwa razy większe wskaźniki nawrotu i gorszy całkowity czas przeżycia.

Richard Houlston, profesor genetyki molekularnej i populacyjnej w Instytucie Badań nad Rakiem i główny autor badania, powiedział:

„Odkrycia te są bardzo istotne, ponieważ dostarczają dodatkowych dowodów na wrodzoną podatność na rozwój ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci.

Co więcej, jeden z SNP wiąże się również z ryzykiem rozwoju określonej formy ALL, która ma złe rokowanie. To odkrycie zapewnia nowy wgląd w to, jak rozwija się ALL. „

Według American Cancer Society wskaźnik przeżywalności białaczki u dzieci znacznie wzrósł w czasie, a wskaźnik przeżycia 5 lat dla ALL wynosi obecnie ponad 85%.

Jednak naukowcy dodają, że chociaż leczenie tej choroby ma długą drogę, wciąż jest wielu pacjentów, którzy nie reagują na nie dobrze.

„Te odkrycia dostarczają dalszych informacji na temat genetycznych i biologicznych podstaw dziedzicznej podatności genetycznej na ostrą białaczkę limfoblastyczną w dzieciństwie” – mówi Chris Bunce, dyrektor ds. Badań w Leukemia and Lymphoma Research, który sfinansował badanie.

„Rozumiejąc, w jaki sposób różne warianty genetyczne determinują podtyp nowotworu, możemy odpowiednio dostosować leczenie” – dodaje.

Prof. Houlston mówi:

„W dłuższej perspektywie wiedza na temat genów i ścieżek kluczowych dla rozwoju ALL może być bardzo pouczająca w projektowaniu nowych terapii i dostosowaniu leczenia pacjentów”.

Niedawne badania, także z Instytutu Badań nad Rakiem, zidentyfikowały pierwsze mutacje w łonie matki, które doprowadziły do ​​wystąpienia białaczki, które, jak powiedzieli, mogą doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia.

Naukowcy z Szpitala Uniwersyteckiego St. Jude Children niedawno ujawnili, że zidentyfikowali białko, że niektóre komórki wysokiego ryzyka ostrej białaczki limfoblastycznej muszą przeżyć, co prowadzi do nowej strategii zabijania komórek nowotworowych.

Like this post? Please share to your friends: