Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy grillowanie mięsa może podnieść ciśnienie krwi?

Nowe badanie zaleca ostrożność podczas gotowania, po stwierdzeniu, że regularne spożywanie grillowanego i dobrze zrobionego mięsa lub ryb może zwiększać ryzyko wysokiego ciśnienia krwi.

Grillowane steki z wołowiny

Nowe badania prowadził dr Gang Liu z Departamentu Żywienia na Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie, MA.

Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie tętnicze będą występować, gdy siła krwi napierającej na ścianę tętnic stanie się zbyt wysoka. Może to zwiększyć ryzyko udaru, zawału serca i choroby serca.

Ponieważ w zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych pojawiły się zaktualizowane wytyczne dotyczące ciśnienia krwi, szacuje się, że prawie połowa dorosłych w całym kraju cierpi na nadciśnienie.

Niezdrowa dieta jest znana jako główny czynnik ryzyka nadciśnienia. Nowe badanie sugeruje jednak, że to nie tylko rodzaj spożywanego jedzenia ma wpływ na ciśnienie krwi; w jaki sposób przygotowujemy nasze jedzenie może również odgrywać rolę.

Wcześniejsze badania udokumentowały wiele potencjalnych szkód związanych z spożywaniem mięsa gotowanego w wysokich temperaturach. Jedno z badań zgłoszonych na przykład w zeszłym roku łączyło wysokie spożycie grillowanych, wędzonych lub grillowanych mięs ze zwiększeniem ryzyka śmierci o 23 procent u osób, które przeżyły raka piersi.

Badania mają również związek z żywnością gotowaną w wysokich temperaturach z większym ryzykiem chorób serca.

W tym najnowszym badaniu Liu i jego współpracownicy próbowali ustalić, czy temperatura gotowania lub jakość mięsa i ryb – czyli jak dobrze są ugotowane – mogą wpłynąć na ciśnienie krwi.

Metody gotowania i ciśnienie krwi

Aby dotrzeć do ich wyników, naukowcy przeanalizowali dane 32 925 kobiet, które uczestniczyły w badaniu zdrowia pielęgniarek, 53 852 kobiety, które wzięły udział w badaniu zdrowia pielęgniarek II, oraz 17 440 mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu follow-up .

W przypadku każdego badania zebrano informacje na temat ilości mięsa i ryb, które badani konsumowali każdego miesiąca, a także sposobu przygotowywania tych potraw i ich poziomu drożności.

Na początku żaden z uczestników nie miał wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy, choroby sercowo-naczyniowej ani raka. W średnim okresie obserwacji 12-16 lat, łącznie 37123 osób rozwinęło nadciśnienie tętnicze.

Zespół odkrył, że osoby, które jadły z grilla, pieczonej lub pieczonej wołowiny, kurczaka lub ryby co najmniej 15 razy w miesiącu, były o 17 procent bardziej narażone na wysokie ciśnienie krwi niż osoby spożywające te produkty mniej niż cztery razy w miesiącu.

Wśród uczestników, którzy stwierdzili, że preferują dobrze wykonane mięso, ryzyko nadciśnienia tętniczego wzrosło o 15 procent w porównaniu z tymi, którzy preferowali rzadsze mięso.

HAA i nadciśnienie

Naukowcy oszacowali także poziomy heterocyklicznych amin aromatycznych (HAA) zużywanych przez każdego z badanych. HAA są potencjalnie szkodliwymi związkami, które powstają, gdy mięso gotuje się w wysokich temperaturach.

Badanie ujawnia, że ​​uczestnicy, którzy spożywali wyższe poziomy HAA mieli o 17 procent większe ryzyko wysokiego ciśnienia krwi w porównaniu z tymi, którzy spożywali niższe poziomy związków.

Warto zauważyć, że badanie wykazało, że powiązania między nadciśnieniem tętniczym, sposobem gotowania i temperaturą gotowania a pieczołowitością mięsa były niezależne od rodzaju żywności, którą konsumenci spożyli i ile zjedli.

Wyjaśniając potencjalne mechanizmy stojące za ich odkryciami, Liu mówi, że HAA i inne chemikalia wytwarzane przez gotowanie w wysokiej temperaturze mogą prowadzić do stresu oksydacyjnego, zapalenia i insulinooporności, co może zwiększać ryzyko nadciśnienia.

Podczas gdy badania te nie mogą udowodnić przyczyny i skutku, zespół twierdzi, że aby obniżyć ciśnienie krwi, warto byłoby zmienić nasze metody gotowania mięsa i ryb.

„Nasze odkrycia sugerują, że może to pomóc w zmniejszeniu ryzyka wysokiego ciśnienia krwi, jeśli nie spożywasz tych potraw dobrze ugotowanych i unikasz stosowania metod gotowania na otwartym ogniu i / lub wysokiej temperaturze, w tym grillowania / grilowania i pieczenia . „

Gang Liu, Ph.D.

Like this post? Please share to your friends: