Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy dieta bezglutenowa jest dobra dla twojego zdrowia?

Dieta bezglutenowa jest jedyną opcją dla osób z celiakią, ciężką nietolerancją glutenu. Obecnie wiele osób bez tego warunku jest „bezglutenowych”, ponieważ wierzy, że jest to opcja zdrowa.

Gluten to białko występujące w pszenicy, jęczmieniu, żyto i pszenżyta, połączenie pszenicy i żyta. Pomaga żywności, takich jak zboża, chleb i makaron, do utrzymania ich kształtu.

Występuje również w niektórych produktach kosmetycznych, takich jak balsam do ust, oraz w kleju z tyłu znaczków i kopert.

U osób chorych na celiakię zażywanie tylko jednego grzbietu może powodować problemy zdrowotne, ponieważ w ogóle nie trawią glutenu. Stosowanie diety zawierającej gluten może prowadzić do ciężkiej choroby. Iść bezglutenowa może uratować życie osoby z celiakią.

Jednak badanie przeprowadzone przez firmę badającą rynek wykazało, że prawie 30 procent dorosłych w USA próbuje zmniejszyć lub wyeliminować gluten z ich diety. Wielu z nich nie choruje na celiakię.

Dla tych osób najlepsza opcja to dieta bezglutenowa?

Żywność

Iść bezglutenowy

Osoba z celiakią musi unikać wszystkich pokarmów zawierających gluten nawet w najmniejszych ilościach.

Obejmują one:

 • wszelka żywność przygotowana ze zbóż, takich jak pszenica, jęczmień, pszenżyto, żyto i słód
 • pieczywo
 • piwo
 • niektóre cukierki
 • wiele deserów
 • płatki
 • ciasta i ciasta
 • frytki
 • makaron
 • przetworzone mięso
 • zupy
 • mieszanki sosów
 • syrop z brązowego ryżu
 • pochodne słodowe, w tym słód słodowy, ocet słodowy, drożdże piwne oraz słód na bazie piwa i mleko w proszku lub koktajle mleczne
 • niektóre rodzaje sosu sojowego
 • samoobsługowe mięso

Inne produkty, a zwłaszcza przetworzone produkty spożywcze, mogą zawierać „ukryty gluten”. Każdy, kto musi przestrzegać diety bezglutenowej powinien sprawdzić etykietę żywności, aby upewnić się, że w produkcie nie ma glutenu.

Owies może wejść w kontakt z pszenicą podczas produkcji, więc osoba z celiakią powinna ich unikać, chyba że są one oznaczone jako bezglutenowe.

Produkty sprzedawane jako bezglutenowe mogą zawierać śladowe ilości glutenu, zwłaszcza jeśli zostały wyprodukowane w fabryce, która produkuje również zwykłe produkty na bazie pszenicy.

Artykuły nieżywnościowe, które mogą zawierać gluten, obejmują:

 • szminka, błyszczyk i balsam do ust
 • modelina
 • leki i suplementy
 • wafle komunijne

Wiele produktów spożywczych jest naturalnie bezglutenowych.

Obejmują one:

 • owoce i warzywa
 • świeże jajka
 • świeże mięso
 • ryby i drób
 • nieprzetworzone ziarna
 • nasiona i orzechy
 • większość produktów mlecznych
 • biały ryż
 • tapioka

Ziarna i skrobie, które mogą być dozwolone w ramach diety bezglutenowej, to gryka, kukurydza i mąka kukurydziana, len, komosa ryżowa, ryż, soja, maranta i proso.

Jeżeli jednak ziarna te mogły wejść w kontakt z ziarnami, konserwantami lub dodatkami zawierającymi gluten, osoba z celiakią powinna ich unikać.

Etykietowanie

Według Food and Drug Administration (FDA), producenci żywności mogą wybrać etykietę „bezglutenowy” na swoich produktach, jeśli produkt spełnia następujące warunki:

 • Jest to z natury bezglutenowe, na przykład owoce.
 • Nie ma składników, które zawierają lub pochodzą z ziarna zawierającego gluten.
 • Zawiera mniej niż 20 części na milion (ppm) glutenu, na przykład w żywności, w której usunięto gluten

Wiele z naszych podstawowych artykułów spożywczych zawiera gluten, ale w sklepach spożywczych dostępna jest szeroka gama produktów bezglutenowych, w tym pieczywa i makaronów.

Produkty bezglutenowe można kupić w Internecie za pośrednictwem Amazon.

Jednak niewiele jest naukowych dowodów na to, że dieta bezglutenowa jest pomocna dla każdego bez celiakii lub nietolerancji glutenu.

Kiedy gluten jest zły?

Około 1 na 133 osoby w USA cierpi na celiakię, w której gluten wyzwala odpowiedź autoimmunologiczną, która atakuje wyściółkę jelita cienkiego. Organizm nie może prawidłowo wchłaniać składników odżywczych do krwioobiegu, co prowadzi między innymi do anemii, opóźnionego wzrostu i utraty wagi.

Jeśli osoba z celiakią nadal spożywa gluten, mogą pojawić się powikłania takie jak stwardnienie rozsiane (MS), osteoporoza, niepłodność i stany neurologiczne.

Ponadto istnieje dobrze udokumentowany związek między celiakią a zaburzeniami autoimmunologicznymi, takimi jak zapalenie tarczycy.

Dla osoby z celiakią jedynym skutecznym sposobem leczenia jest ścisła, trwająca całe życie dieta bezglutenowa.

Wyniki badania National Health and Nutrition Survey (NHANES) na lata 2009-2014 wskazują, że około 1,76 miliona osób w USA miało celiakię.

Tymczasem w tym samym sprawozdaniu oszacowano, że 2,7 miliona osób stosowało dietę bezglutenową bez celiakii. Czemu?

Po co jesz bez glutenu bez celiakii?

Według autorów raportu NHANES opublikowanego w następujący sposób mogą być przyczyną, że coraz więcej osób stosuje dietę bezglutenową:

 • opinia publiczna, że ​​dieta bezglutenowa jest zdrowsza i może poprawić niespecyficzne objawy żołądkowo-jelitowe
 • produkty bezglutenowe są teraz szerzej dostępne
 • coraz więcej osób diagnozuje się z nadwrażliwością na gluten, a nie na celiakię, i zauważyli, że ich zdrowie żołądkowo-jelitowe poprawiło się po wycięciu glutenu

Osoby stosujące dietę bezglutenową bez celiakii mogą być określane jako osoby bez celiakii unikające glutenu (PWAG).

Według Beyond Celiac, dawniej National Celiac Awareness Foundation, około 18 milionów ludzi w raporcie USA ma pewną postać nietolerancji glutenu lub wrażliwość na gluten bez celiakii (NCGS). Może to powodować objawy, takie jak wzdęcia lub gaz, biegunka, zmęczenie, ból głowy, „mgła mózgu” i swędząca wysypka skórna.

Badanie przeprowadzone w 2011 roku w Australii dotyczyło wpływu diety bezglutenowej na 34 osoby z zespołem jelita drażliwego (IBS). Uczestnicy stosowali dietę bezglutenową lub placebo. Naukowcy doszli do wniosku, że NCGS „może istnieć”, ale przyczyny, dla których gluten może prowadzić do objawów żołądkowo-jelitowych, są niejasne.

Korzyści

Badania opublikowane w 2017 r. Sugerują, że gluten może powodować objawy jelitowe, nawet u osób bez celiakii.

Obejmują one:

 • zmieniona funkcja jelit
 • zespół jelita drażliwego (IBS)
 • zmiany w mikrobiomie jelitowym

Badanie przeprowadzone w 2016 roku, w którym uczestniczyli członkowie tego samego zespołu, ujawniło, że niektórzy ludzie z objawami NCGS doświadczają systemowej aktywacji immunologicznej i uszkodzenia komórek jelitowych podczas spożywania glutenu.

A co z autyzmem, epilepsją i schizofrenią?

Autyzm: Niektóre badania sugerują związek między autyzmem a spożywaniem glutenu, ponieważ osoby z autyzmem mają większą szansę na uzyskanie przeciwciał IgG przeciwko antygliadynom, które mogą reagować na gluten. Jednak nie znaleziono żadnego związku przyczynowego, a badania zostały opisane jako „wadliwe lub zbyt małe, aby mogły być statystycznie poprawne”.

Padaczka: Może istnieć związek między celiakią a epilepsją. W badaniu obejmującym 113 osób z padaczką około 6 procent badanych miało pozytywny wynik na celiakię. Osoba, która ma tę chorobę, skorzysta na unikaniu glutenu.

Schizofrenia: Małe badania sugerują, że osoby ze schizofrenią wydają się być bardziej narażone na przeciwciała związane z celiakią. Unikanie glutenu może pomóc tym, którzy mają przeciwciała. Naukowcy twierdzą, że „więcej badań jest koniecznie potrzebnych”, zanim zaleci się dietę bezglutenową dla osoby ze schizofrenią, która ma przeciwciała.

Nie oznacza to, że unikanie glutenu może wyleczyć schizofrenię, autyzm lub epilepsję. Oznacza to, że osoby z tymi schorzeniami są bardziej narażone na celiakię.

Unikanie glutenu nie szkodzi

Rafe Bundy, dietetyk i rzecznik Stowarzyszenia Odżywiania, powiedział:

„Jest wielu ludzi na całym świecie, którzy spożywają dietę naturalnie pozbawioną glutenu lub niską zawartość glutenu.Najlepszym przykładem jest Azja, gdzie głównym składnikiem żywności jest ryż, a nie pszenica. jest również dietą bezglutenową przy użyciu większości standardowych porad dietetycznych. „

Niektórzy dietetycy uważają, że skupienie się na dietach bezglutenowych i rosnąca dostępność żywności bezglutenowej może również zwiększać świadomość celiakii. Jest to przydatne dla osób z celiakią.

Ryzyka

Dieta bezglutenowa

Po diecie bezglutenowej w przypadku braku celiakii może być szkodliwe dla zdrowia.

Niedobory żywieniowe: Unikanie żywności zawierającej gluten może prowadzić do niedoborów niezbędnych składników odżywczych, w tym żelaza, wapnia, błonnika, kwasu foliowego, tiaminy, ryboflawiny i niacyny.

Całe ziarna, takie jak chleb pełnoziarnisty, zawierają ważne składniki odżywcze. Ponadto wiele produktów zawierających gluten, takich jak ryż i płatki śniadaniowe, jest również wzbogaconych w witaminy.

Fibra: wiele produktów bezglutenowych ma niską zawartość błonnika. Unikanie całych ziaren może prowadzić do braku błonnika. To może składać się z soczewicy, fasoli i tak dalej, ale dieta będzie wymagać starannego planowania.

Badanie opublikowane w The BMJ w 2017 r. Wykazało, że osoba, która stosuje dietę bezglutenową bez celiakii, w dłuższym okresie wiąże się z większym ryzykiem choroby sercowo-naczyniowej. Dzieje się tak dlatego, że tracą one dla zdrowych korzyści płynących z pełnoziarnistych produktów.

Ponadto wiele przetworzonych produktów bezglutenowych może mieć wyższą zawartość tłuszczu, cukru i kalorii oraz mniejszą zawartość błonnika niż ich równoważniki glutenu. Może to prowadzić do zwiększenia masy ciała.

Gaynor Bussell, dietetyk i rzecznik Zjednoczonego Stowarzyszenia Żywienia, powiedział: „Gluten jest szkodliwy dla zdrowia tylko wtedy, gdy jesteś celiakią.”

Lisa Cimperman, dietetyk kliniczny w szpitalach uniwersyteckich Case Medical Center w Cleveland, OH, oraz rzecznik prasowy Akademii Dietetyki i Żywienia powiedziała:

„Gluten nie jest ani niezbędny, ani szkodliwy dla zdrowia ani jakości diety”.

Cimperman ostrzega przed założeniem, że „bezglutenowy” jest zdrowy.

„Rzeczywistość jest taka, że ​​bezglutenowe niezdrowe jedzenie lub desery nie są z pewnością zdrowsze niż ich odpowiedniki zawierające gluten”, mówi.

Bussell uważa, że ​​wiele osób przestrzegających diety „zostało oszukanych przez popularne, ale słabo poinformowane gwiazdy i media”.

Wydaje się pewne, że osoby, które decydują się na dietę bezglutenową, muszą planować ostrożnie, aby uniknąć niedoborów żywieniowych.

Czy gluten powoduje NCGS?

W 2013 r. Australijski zespół badawczy, który zaproponował w 2011 r., Że NCGS „może istnieć”, uchylił poprzednie ustalenia. Doszli do wniosku, że nie ma dowodów na swoiste lub zależne od dawki efekty u uczestników, którzy uważali, że mają NCGS.

Według nich, wzdęcia, które wcześniej wykryli, mogły być reakcją nie na gluten, ale na typy węglowodanów zwane FODMAP (fermentowalne, oligo-, di-, monosacharydy i poliole).

Te FODMAP są obecne w ziarnach zawierających gluten. To może wyjaśnić, dlaczego ludzie z IBS wykazują poprawę objawów podczas diety bezglutenowej.

W 2014 r. Opublikowano badanie sugerujące, że białka pszenicy bezglutenowej – serpiny, puryniny, inhibitory alfa-amylazy / proteazy, globuliny i farininy – mogą być wyzwalaczami zaangażowanymi w celiakię.

Oczywiście wartość diety bezglutenowej dla osób bez celiakii wymaga więcej badań.

Przygotowanie

Każdy, kto myśli o wyeliminowaniu glutenu z diety, powinien podjąć pewne kroki, aby się przygotować.

Cimperman sugeruje:

 • omawianie wszelkich objawów żołądkowo-jelitowych, takich jak przewlekły lub silny ból brzucha, wzdęcia lub biegunka, z lekarzem, który może wymagać oceny w przypadku innych schorzeń
 • kontynuowanie spożywania glutenu, dopóki nie zostaniesz przebadany na celiakię, ponieważ wycinanie glutenu może prowadzić do fałszywie ujemnego wyniku testu
 • rozmawiając z dietetykiem przed wycięciem glutenu, aby upewnić się, że dieta zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze

Pytanie brzmi: Czy dieta bezglutenowa jest dostępna dla wszystkich, czy tylko dla osób z celiakią?

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: