Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy pesymizm może być korzystny?

Nasza kultura jest nasycona optymistycznymi komunikatami, zachęcając nas do pozytywnego myślenia. Przez cały czas pesymizm jest zwykle uważany za wadę lub przeszkodę, ale czy może rzeczywiście przynieść własne korzyści?

szklanka do połowy pusta i do połowy pełna

Pesymizm jest często definiowany jako oczekiwanie negatywnych rezultatów, szczególnie w świadomości zbiorowej. Ludzie, którzy postrzegają szkło jako w połowie puste, a nie w połowie pełne, są postrzegani jako posłańcy zagłady i ciemności.

Co ważniejsze, pesymizm jest czasem związany z zagrożeniami dla zdrowia. Jedno z badań zgłoszonych na przykład w zeszłym roku wykazało, że pesymiści byli narażeni na podwyższone ryzyko zgonu z powodu chorób serca.

To może mieć dla nas sens, biorąc pod uwagę, że pesymiści są z natury stronami, którzy spodziewają się najgorszego z możliwych rezultatów we wszystkich niepewnych sytuacjach. Ale czy moglibyśmy mylić się z odrzucaniem pesymizmu? Czy brakuje nam jakiejś sztuczki, kiedy nalegamy na pozytywne myślenie?

Defensywny pesymizm

Julie Norem – badaczka psychologii w Wellesley College w Massachusetts – twierdzi, że pewien pesymizm ma swoje zalety.

W książce zatytułowanej, która zyskała znaczną uwagę w mediach, Norem odwołuje się do wcześniejszych badań, aby argumentować, że w wielu przypadkach pesymizm jest pomocnym narzędziem radzenia sobie i strategowania. Nazywa to „defensywnym pesymizmem”.

Mechanizm radzenia sobie i strategia planowania

W wywiadzie Norem scharakteryzował „defensywny pesymizm” jako skuteczną „strategię radzenia sobie z lękiem i pomoc w radzeniu sobie z lękiem, aby nie wpływał negatywnie na wydajność”.

„Jeśli odczuwasz niepokój”, dodała, „musisz coś z tym zrobić, zwykle ludzie próbują uciec od jakiejkolwiek sytuacji, która Cię niepokoi, ale są inne sposoby radzenia sobie z tym.” Defensywny pesymizm jest jednym ze sposobów „.

podejmowanie decyzji

Kluczowym aspektem pesymizmu defensywnego, zdaniem Norem, jest wyobrażenie sobie możliwych negatywnych rezultatów dla opracowania strategii działania, gdyby były potrzebne.

„Kiedy ludzie są defensywnie pesymistyczni, stawiają niskie oczekiwania”, mówi, „ale potem robią kolejny krok, który polega na przemyśleniu i konkretnie tego, co może pójść nie tak.”

Pozwala to defensywnym pesymistom planować z wyprzedzeniem i lepiej się przygotować na wszelkie przeszkody, z którymi mogą się zmierzyć w przyszłości.

„To, co widzieliśmy w badaniach, polega na tym, że robiąc to [wyobrażając sobie negatywne scenariusze] w konkretny, żywy sposób, pomaga im to w uniknięciu katastrofy, w efekcie osiągając lepsze wyniki, niż gdyby nie używali tej strategii. Pomaga im skierować swój lęk na produktywność. „

Julie Norem

Wyobraź sobie najgorsze, ale ułóż je w specyfikę

Biorąc to pod uwagę, przyznaje, że istnieją również potencjalne wady defensywnego pesymizmu. Jedna z wad, jak mówi Norem, może leżeć w tym, jak inni cię postrzegają – zwłaszcza jeśli głośno wypowiadasz swoje negatywne scenariusze.

Inne osoby mogą źle rozumieć tę taktykę samo-przygotowania i traktować to jako znak, że nie jesteś na przykład gotowy do podjęcia pracy.

Kolejny potencjalny problem może wynikać z wizualizacji niespecyficznych katastroficznych scenariuszy. „Bardziej wewnętrznymi wadami jest to, że zamiast myśleć o negatywnych możliwościach w bardzo konkretnych kategoriach, zaczynasz wymykać się spod kontroli”, jak to ujął Norem.

„To właśnie klinicyści uważają za katastrofę” – wyjaśnia. „Zamiast myśleć o konkretnych rzeczach, które mogą pójść źle, możesz zapobiec, mówisz:” Ta rozmowa będzie katastrofą, całe moje życie to bałagan „.

„Specyfika jest kluczem do uzyskania pozytywnych efektów w przeciwieństwie do negatywnych efektów” – dodaje Norem.

Możesz wziąć udział w jej quizie online, aby sprawdzić, czy kwalifikujesz się jako defensywny pesymista tutaj.

Pozytywne skutki myślenia

Optymizm może czasami powstrzymywać cię przed osiąganiem najlepszych wyników, zarówno w życiu osobistym, jak i w pracy. Posiadanie dużych nadziei na przyszłość może również prowadzić do złego procesu decyzyjnego.

marzący mężczyzna przy plażą

Jedno z badań pokazuje, że ocaleni z tornada mają tendencję do stawania się niezdrowymi optymistami, myśląc, że gdy kolejne tornado uderzy w następną, jest mało prawdopodobne, że zostaną one dotknięte.

To dlatego, że wierzą, że jeśli pech powiedzie ci jeden raz, jest mało prawdopodobne, aby ponownie uderzyć w przyszłości.

Jednak ten typ myślenia pomija fakt, że niekoniecznie jest to realistyczne podejście i powstrzymuje ludzi przed przygotowaniem się na negatywne wydarzenia.

Optymizm wpływa na wydajność i osiągnięcia

Ludzie, którzy mają tendencję do wyobrażania sobie świetlaną przyszłość dla siebie, rzadziej będą aktywnie dążyć do tego scenariusza w prawdziwym życiu, sugerują badania.

Seria badań przeprowadzonych na młodych ludziach w Stanach Zjednoczonych wykazała, że ​​kiedy uczestnicy oddawali się pozytywnym fantazjom na temat przyszłości, akt wyobrażania sobie pomyślnego osiągnięcia ich celów faktycznie pozbawił ich energii potrzebnej do osiągnięcia tych celów w rzeczywistości. .

„Chociaż kuszące jest wierzyć, że proste pozytywne wizje mogą przynieść rzeczywisty sukces, to przekonanie nie zawsze jest uzasadnione”, autorzy badania podsumowują, dodając, że:

„Zamiast promowania osiągnięć, pozytywne fantazje spowodują, że poszukiwacze energii będą usiłowali pobudzić chodnik i osuszyć ukochaną energię, aby zbliżyć się do tego, którego lubią”.

Niektóre typy optymizmu zdają się również szkodzić nowożeńcom w rozwiązywaniu problemów, z którymi mają do czynienia w ich związku, co może prowadzić do pogorszenia ich więzi.

Jedno z badań wykazało, że we wczesnym małżeństwie małżonkowie, którzy wykazywali optymizm dyspozycyjny – lub zwyczaj myślenia, że ​​wszystko potoczy się dobrze, bez względu na wszystko – skorelowane z lepszym rozwiązywaniem problemów w ramach związku.

Małżonkowie, którzy wykazywali optymizm zależny od związku, czyli ci, którzy byli nadmiernie optymistyczni w swoich oczekiwaniach dotyczących partnera, nie mieli konstruktywnego podejścia do rozwiązywania problemów i nie byli tak skuteczni w radzeniu sobie z trudnościami.

Optymizm, pesymizm i zdrowie

Mimo że niektóre badania sugerujące, że pesymizm może stanowić zagrożenie dla zdrowia – szczególnie w związku z chorobami serca – istnieją również badania, które podkreślają ochronny efekt oczekiwanego negatywnego wyniku.

Zdrowie psychiczne

Optymizm został wcześniej zidentyfikowany jako czynnik ryzyka depresji u osób dojrzałych; chociaż badanie wskazało na pewne korelacje między pesymistycznymi stylami myślenia a zaburzeniami nastroju w późniejszym życiu, to optymistami byli najbardziej narażeni na depresję w następstwie niepokojącego zdarzenia.

Autorzy badania wyjaśniają, że może to mieć związek z grupą wiekową, a nie z innymi względami. Mówią:

„Pesymizm […] może być nierealistyczny i niedokładny w życiu młodych ludzi, a zatem staje się czynnikiem ryzyka dla depresji, ale rzeczywistość wydarzeń życiowych może zmieniać się z wiekiem, tak że skrajny optymizm staje się mniej realistyczny, a sam wyłania się jako czynnik ryzyka depresji. „

starszy człowiek

Jednak nowsza analiza czterech różnych badań koncentrujących się na związku między optymizmem, pesymizmem i depresją sugeruje, że folgowanie pozytywnym fantazjom może być czynnikiem ryzyka we wszystkich dziedzinach.

Analiza ta wykazała, że ​​krótkoterminowo wyobrażanie sobie jasnych scenariuszy dotyczących przyszłości ma pozytywny wpływ na nastrój, ale na dłuższą metę ten zwyczaj jest predyktorem depresji i innych zaburzeń nastroju.

Główny autor badań, dr Gabriele Oettingen, z New York University w Nowym Jorku, oświadczył w wywiadzie, że „wszystkie pozytywne emocje, optymizm co do przyszłości, mogą mieć najbardziej ironiczne skutki, takie jak szczęście, pozytywne fantazje na temat przyszłość może być głęboko demotywująca. „

Kontynuowała: „Ludzie mówią:” śnijcie to, a dostaniecie to „- ale to jest problematyczne. Optymistyczne myśli mogą również spowodować, że otyliści stracą na wadze i sprawią, że palacze będą mniej skłonni do rzucenia palenia.”

Pesymizm prowadzi do „podjęcia lepszych środków ostrożności”

Zdrowa dawka pesymizmu może w rzeczywistości odgrywać rolę ochronną przeciwko niepełnosprawności i śmiertelności, jak sugerują badania przeprowadzone przez Instytut Psychogerontologii na Uniwersytecie w Erlangen-Norymberdze w Niemczech.

Badanie pokazuje, że starsi dorośli, którzy przewidują niższe zadowolenie z życia z upływem lat, są mniej narażeni na śmierć i życie z niepełnosprawnością, w porównaniu z rówieśnikami, którzy projektują wyższą satysfakcję z życia.

„Dostrzeganie mrocznej przyszłości może sprzyjać pozytywnym ocenom samego siebie – wyjaśniają autorzy – i może przyczynić się do podjęcia lepszych środków ostrożności.”

Następnym razem, gdy martwi cię fakt, że twój kieliszek zawsze wydaje się w połowie pusty, możesz być pewny, że jesteś na dobrej drodze. To może dać ci dodatkowy impuls, aby wypełnić go po brzegi.

Like this post? Please share to your friends: