Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Mleko o niskiej zawartości tłuszczu, jogurt może zmniejszyć ryzyko depresji

Wielu z nas decyduje się na niskotłuszczowe produkty mleczne o pełnej zawartości tłuszczu, które pomagają utrzymać obwód w talii. Nowe badania sugerują jednak, że niskotłuszczowa mleczarnia może również korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne.

[Nalewane mleko]

W badaniu ponad 1000 osób dorosłych z Japonii naukowcy odkryli, że ci, którzy spożyli większą ilość niskotłuszczowego mleka i jogurtu, rzadziej wykazywali objawy depresji w porównaniu z tymi, którzy spożywali mniejsze ilości tych produktów mlecznych.

Współtwórca badania, prof. Ryoichi Nagatomi, z Uniwersytetu Tohoku w Japonii, oraz jego koledzy niedawno zgłosili swoje wyniki w czasopiśmie.

Depresja – zwana również poważną depresją – jest jednym z najczęstszych zaburzeń zdrowia psychicznego w Stanach Zjednoczonych.

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego w 2015 r. Około 16,1 milionów osób dorosłych w USA doświadczyło co najmniej jednego epizodu dużej depresji w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Podczas gdy objawy depresji różnią się w zależności od osoby, mogą obejmować uporczywy smutek, poczucie beznadziejności, poczucie winy lub bezradności, drażliwość, zmęczenie, problemy ze snem, myśli o śmierci lub samobójstwie.

Prof. Nagatomi i jego współpracownicy zauważają, że poprzednie badania wiązały spożycie mleczne z depresją, jednak to, czy efekt jest pozytywny czy negatywny, nie było jednoznaczne.

Na potrzeby swoich badań naukowcy postanowili zbadać, w jaki sposób spożycie niektórych niskotłuszczowych i wysokotłuszczowych produktów mlecznych indywidualnie wpływa na ryzyko wystąpienia objawów depresji.

Niskotłuszczowe nabycie mleka w połączeniu z mniejszą częstością występowania objawów depresji

Badaniami objęto 1 199 dorosłych z Japonii w wieku od 19 do 83 lat, z których większość stanowiły kobiety.

Uczestnicy ujawnili, jak często spożywali niskotłuszczowe i pełnotłuste mleko i jogurt w kwestionariuszu dietetycznym. Nie zgłoszono spożycia sera, masła i innych produktów mlecznych.

Objawy depresji oceniano za pomocą 20-punktowej skali depresji samo-oceny.

Zespół zidentyfikował objawy depresji u 31,2% mężczyzn i 31,7% kobiet.

W porównaniu z dorosłymi, którzy nie stwierdzili spożycia niskotłuszczowych produktów mlecznych, osoby spożywające niskotłuszczowe mleko i jogurt od jednego do czterech razy w tygodniu rzadziej wykazywały objawy depresji.

Wyniki te pozostały po uwzględnieniu szeregu możliwych czynników zakłócających, takich jak wiek, płeć, ogólna dieta i styl życia oraz stan zdrowia.

Komentując wyniki swoich badań, naukowcy mówią:

„Obecne wyniki wskazują, że wyższa częstotliwość spożycia nabiału o niskiej zawartości tłuszczu może być związana z mniejszą częstością występowania objawów depresyjnych”.

Nie stwierdzono związku między spożyciem pełnotłustych produktów mlecznych a depresją. Naukowcy przypuszczają, że może tak być dlatego, że kwasy tłuszczowe trans w pełnotłustym mleku – które są związane z depresją – zostały zrównoważone przez aminokwas w mleku, zwany tryptofanem.

Zespół podsumowuje, że potrzebne są dalsze badania w celu wskazania mechanizmów leżących u podstaw powiązania między niskotłuszczowym spożyciem mleka a niższym ryzykiem depresji.

Dowiedz się, w jaki sposób bakterie probiotyczne znalezione w jogurcie mogą pomóc w leczeniu depresji.

Like this post? Please share to your friends: