Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przyczyny i sposoby leczenia fałdów nosowo-wargowych

Fałdy nosowo-wargowe to linie wcięć po obu stronach jamy ustnej, które rozciągają się od krawędzi nosa do zewnętrznych naroży ust. Stają się bardziej widoczni, gdy ludzie się uśmiechają.

Te fałdy również mają tendencję do pogłębiania się wraz z wiekiem. Niektóre osoby mają zmarszczki przy fałdach nosowo-wargowych, które mogą być bardziej widoczne podczas uśmiechu. Te czasami nazywane liniami uśmiechu lub liniami śmiechu.

Jakie są fałdy nosowo-wargowe?

Fałdy nosowo-wargowe. Image credit: Mikael Häggström, autor oryginału: Sue Campbell / U.S. Air Force, (2011, 4 marca)

Fałdy nosowo-wargowe są liniami położonymi po obu stronach jamy ustnej. Są bardziej zauważalne, gdy człowiek się uśmiecha.

Z wyjątkiem noworodków i osób, których twarze są sparaliżowane z powodu choroby, prawie każdy ma fałdy nosowo-wargowe.

Fałdy, które składają się z gęstych wiązek włóknistej tkanki i mięśni, stają się bardziej widoczne z wiekiem.

Skóra staje się wiotczała i cieńsza, wiele osób uważa, że ​​fałdy nosowo-wargowe stają się bardziej widoczne.

Przyczyny

Bruzdy nosowo-wargowe są normalną częścią ludzkiej anatomii, a nie stanem chorobowym lub oznaką starzenia się. Jednak, jak ludzie się starzeją, fałdy te mogą stać się głębsze i mogą również opadać.

Wraz z wiekiem niektórzy ludzie rozwijają również linie obok fałdów nosowo-wargowych. Inne rozwijają linie rozciągające się aż do podbródka, które są czasami określane jako linie marionetek.

Bruzdy nosowo-wargowe stają się bardziej zauważalne z powodu różnych czynników, w tym:

  • ekspozycja na słońce, która niszczy skórę, powodując zmarszczki i zmiany tekstury
  • utrata kolagenu z wiekiem, dzięki czemu skóra wygląda na słabą i cienką
  • utrata tkanki tłuszczowej, która może sprawić, że policzki i pobliskie regiony staną się obwisłe

Wraz ze starzeniem się skóry, mimika twarzy może powodować głębsze zmarszczki. Podobnie jak częste nachmurzenia mogą powodować powstawanie linii w pobliżu brwi, uśmiechanie się może powodować głębsze fałdy nosowo-wargowe.

Inne czynniki, które odgrywają rolę w starzeniu się skóry, to:

  • palenie
  • narażenie na zanieczyszczenia środowiska
  • szybka utrata masy ciała lub częste wahania wagi

Leczenie

Bruzdy nosowo-wargowe są problemem kosmetycznym, ale nie są czynnikiem ryzyka dla jakiegokolwiek stanu zdrowia i nie wymagają leczenia.

Niektóre osoby, które uważają, że fałdy nosowo-wargowe są szczególnie wyraźne, mogą preferować ich eliminację. Niektóre zabiegi kosmetyczne mogą zmniejszyć wygląd fałdów nosowo-wargowych lub je wyeliminować.

Opcje leczenia obejmują:

Wypełniacze skórne

Kobieta w konsultacji z chirurgiem kosmetycznym.

Wypełniacze skórne to implanty umieszczone tuż pod skórą. Mogą tłoczyć skórę, zmniejszając widoczność zmarszczek.

Lekarz może zastosować wypełniacze skórne tuż pod skórą w obszarze fałdu nosowo-wargowego lub w okolicy policzka, aby policzki unieść, co sprawia, że ​​fałdy nosowo-wargowe są mniej widoczne. Procedura może mieć miejsce w gabinecie lekarskim.

Wypełniacze nie mogą sprawić, że bruzdy nosowo-wargowe znikną, ale mogą sprawić, że będą mniej wyraźne. Mogą być również używane, aby pomóc najbliższej skórze wyglądać pełniej i młodziej.

Lekarze mogą również wstrzykiwać tłuszcz w okolice fałdu nosowo-wargowego, aby zmniejszyć ich wygląd. Tłuszcz pobiera się z innej części ciała i wstrzykuje w celu wypełnienia obszaru, podobnie jak wypełniacz skóry.

Zabiegi odnowy skóry

Niektóre zabiegi rewitalizacji skóry mogą pomóc skórze otaczającej fałdy nosowo-wargowe wyglądać młodziej. Na przykład laseroterapia skóry może zmniejszyć widoczność blizn i plam starczych.

Mikrodermabrazja zapewnia głębokie złuszczanie, które sprawia, że ​​skóra wygląda młodziej i grubiej. Te zabiegi mogą pomóc zrównoważyć pojawianie się bruzd nosowo-wargowych, ale nie usuwają fałd.

Chirurgiczne usunięcie

Lekarz może znacznie zmniejszyć widoczność fałdów nosowo-wargowych za pomocą operacji chirurgicznej zwanej podcięciem.

Ta procedura jest zwykle stosowana w leczeniu blizn i znaków trądzikowych, ale może również pomóc w fałdach nosowo-wargowych.

Podczas operacji lekarz używa igły do ​​rozerwania kieszeni tkanki. Może to pomóc w restrukturyzacji okolicy fałdów nosowo-wargowych, zmniejszając głębokość fałd i pozostawiając otaczającą skórę wyglądającą młodziej.

Inną opcją zwaną wycięciem jest usunięcie uszkodzonej skóry i próba zmiany kształtu otaczającego obszaru. Takie podejście wymaga użycia skalpela, ale może dać bardziej dramatyczne wyniki.

Zabiegi eksperymentalne

Lekarze nieustannie próbują nowych strategii, aby zmniejszyć wygląd fałdów nosowo-wargowych bez operacji.

Jedną z opcji jest zastosowanie czynnika wzrostu, substancji chemicznej, która stymuluje wzrost komórek. W badaniu z 2015 roku oceniono zastrzyki z koncentratu wzrostu u 80 osób z fałdami nosowo-wargowymi.

Naukowcy doszli do wniosku, że to leczenie jest bezpieczną i potencjalnie skuteczną opcją.

Ćwiczenia na fałdy nosowo-wargowe

Dojrzały człowiek patrząc w lustro sprawdzanie usta i policzki.

Mięśnie twarzy można stonować tak samo, jak każdą inną grupę mięśni. Silne mięśnie twarzy ułatwiają kontrolowanie mimiki twarzy. Tak jak stonowany żołądek może wyglądać mniej saggy, stonowana twarz może wyglądać na mocniej.

Podczas gdy częste uśmiechanie się może pogorszyć fałdy nosowo-wargowe, osoba nie powinna próbować powstrzymywać się od uśmiechania się. Śmiech i uśmiech mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i są ważnymi wskazówkami społecznymi.

Niektórzy twierdzą, że ćwiczenia twarzy mogą wzmocnić mięśnie otaczające fałdy nosowo-wargowe, co może spowodować, że będą mniej zauważalne.

Niewiele jest badań naukowych nad skutecznością tych ćwiczeń, ale nie są one szkodliwe. Każdy, kto chce je wypróbować, może zrobić to bezpiecznie i może je uznać za korzystne.

Ćwiczenia na fałdy nosowo-wargowe obejmują:

  • Pyskanie ustami w ruchu do góry, jakby całując sufit. Przytrzymaj przez 15 sekund i powtórz 4-5 razy.
  • Zaciskając wargi na ruch wargowy, a następnie wyciągając kąciki ust. Przytrzymaj przez 15 sekund i powtórz 4-5 razy.
  • Gdy usta są lekko otwarte, pociągnij za narożniki obu palców wskazujących, rozsuwając kąciki ust.Przytrzymaj przez 2-3 sekundy i powtórz 25-50 razy.

Osoba może wykonywać te ćwiczenia każdego dnia.

Zapobieganie

Nie ma metody zapobiegania fałdom nosowo-wargowym – nawet dzieci mają je podczas uśmiechu.

Ci, którzy chcieliby zapobiec ich pogłębieniu lub pogłębieniu, powinni nosić krem ​​przeciwsłoneczny i chronić twarz przed słońcem. Może to spowolnić uszkodzenia szkodliwych promieni słonecznych słońca.

Nie ma innej wspieranej przez badania metody zapobiegania fałdom nosowo-wargowym.

Na wynos

Bruzdy nosowo-wargowe są normalną częścią twarzy, a nie defektem. Chociaż mogą one rosnąć lub pogłębiać się w czasie i w wyniku uśmiechania się, nie ma potrzeby medycznej, aby je leczyć.

Osoby, które są zaniepokojone fałdami nosowo-wargowymi powinny porozmawiać z wykwalifikowanym chirurgiem plastycznym lub lekarzem, który specjalizuje się w zabiegach estetycznych.

Właściwe leczenie będzie zależało od wielu czynników osobistych, a to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej osoby.

Każdy, kto rozważa zabiegi kosmetyczne powinien zadać swojemu personelowi medycznemu wiele pytań i jasno określić jego oczekiwania.

Like this post? Please share to your friends: