Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

CT Scan lub CAT Scan: jak to działa?

Tomografia komputerowa (CT) lub skan tomografii komputerowej (CAT) łączy dane z kilku promieni rentgenowskich, aby uzyskać szczegółowy obraz struktur wewnątrz ciała.

Skany CT dają dwuwymiarowe obrazy „plasterka” lub sekcji ciała, ale dane mogą być również użyte do skonstruowania obrazów trójwymiarowych. Skan CT można porównać do oglądania jednego kromka chleba w całym bochenek.

Skany CT są stosowane w szpitalach na całym świecie.

Co to jest tomografia komputerowa?

[Skaner CT]

Skaner CT emituje serię wąskich promieni przez ludzkie ciało, poruszając się po łuku.

Różni się to od urządzenia rentgenowskiego, które wysyła tylko jedną wiązkę promieniowania. Skan CT daje bardziej szczegółowy obraz końcowy niż zdjęcie rentgenowskie.

Detektor promieniowania rentgenowskiego skanera CT może zobaczyć setki różnych poziomów gęstości. Może zobaczyć tkanki w stałym narządzie. Dane te są przesyłane do komputera, który tworzy trójwymiarowy obraz przekroju części ciała i wyświetla go na ekranie.

Czasem stosuje się barwnik kontrastowy, ponieważ może pomóc w wyraźniejszym ukazaniu pewnych struktur.

Na przykład, jeśli wymagane jest zdjęcie trójwymiarowe brzucha, pacjent może spożyć posiłek z baru. Barium wydaje się biały na skanie podczas podróży przez układ trawienny.

Jeśli wymagane są zdjęcia poniżej ciała, takie jak odbyt, pacjent może otrzymać lewatywę barową. Jeśli obrazem będą naczynia krwionośne, bar będzie wstrzykiwany do żył.

Dokładność i szybkość skanowania CT można poprawić dzięki zastosowaniu spiralnej CT, stosunkowo nowej technologii. Podczas skanowania wiązka przyjmuje spiralną ścieżkę, więc gromadzi ciągłe dane bez przerw między obrazami.

CT jest użytecznym narzędziem wspomagającym diagnostykę w medycynie, ale jest źródłem promieniowania jonizującego i może potencjalnie powodować raka.

National Cancer Institute doradza pacjentom, aby omówić z lekarzami ryzyko i korzyści związane ze skanowaniem TK.

Używa

Przydaje się do uzyskania obrazów:

 • Miękkie chusteczki
 • Miednica
 • Naczynia krwionośne
 • Płuca
 • Mózg
 • Brzuch
 • Kości

CT jest często preferowanym sposobem diagnozowania wielu nowotworów, takich jak rak wątroby, płuc i trzustki.

Obraz pozwala lekarzowi potwierdzić obecność i umiejscowienie guza, jego rozmiar i stopień wpływu na pobliską tkankę.

[radiolog]

Skan głowy może dostarczyć ważnych informacji na temat mózgu, na przykład, jeśli występuje krwawienie, obrzęk tętnic lub guz.

Badanie TK może ujawnić guz w jamie brzusznej oraz obrzęk lub stan zapalny w pobliskich narządach wewnętrznych. Może pokazywać wszelkie rany śledziony, nerek lub wątroby.

Ponieważ tomografia komputerowa wykrywa nieprawidłową tkankę, jest przydatna do planowania obszarów radioterapii i biopsji oraz może dostarczyć cennych danych na temat przepływu krwi i innych czynników naczyniowych.

Może pomóc lekarzowi w ocenie chorób kości, gęstości kości i stanu kręgosłupa pacjenta.

Może również dostarczyć ważnych danych dotyczących obrażeń dłoni, stóp i innych struktur kostnych pacjenta. Nawet małe kości są wyraźnie widoczne, podobnie jak otaczająca je tkanka.

CT vs. MRI

Główne różnice między CT i MRI to:

 • Skan TK wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, ale w badaniu MRI wykorzystuje się magnesy i fale radiowe
 • W przeciwieństwie do MRI, tomografia komputerowa nie pokazuje ścięgien i więzadeł
 • MRI jest lepszy do badania rdzenia kręgowego
 • Skan TK jest lepiej przystosowany do raka, zapalenia płuc, nieprawidłowych prześwietleń klatki piersiowej, krwawienia w mózgu, zwłaszcza po urazie
 • Guz mózgu jest lepiej widoczny na MRI
 • Badanie CT wykazuje szybsze uszkodzenie narządów i organów, dlatego może być bardziej odpowiednie dla przypadków urazowych
 • Złamane kości i kręgi są lepiej widoczne na skanie CT
 • Skany CT zapewniają lepszy obraz płuc i narządów w jamie klatki piersiowej pomiędzy płucami

Procedura

Pacjent może potrzebować powstrzymać się od jedzenia i ewentualnie pić przez określony czas przed skanowaniem.

W dniu

W większości przypadków pacjent będzie musiał rozebrać się, zazwyczaj do samej bielizny, i założyć fartuch, który zapewni centrum zdrowia. Jeśli szpital nie zapewnia sukni, pacjent powinien nosić luźne ubranie.

Niektórzy pacjenci mogą musieć pić barwnik kontrastowy lub barwnik można podawać jako lewatywę lub wstrzykiwać. Poprawia to obraz niektórych naczyń krwionośnych lub tkanek.

Każdy pacjent uczulony na kontrast powinien poinformować o tym lekarza. Niektóre leki mogą zmniejszać reakcje alergiczne na materiały kontrastowe.

Ponieważ metal przeszkadza w działaniu skanera CT, pacjent musi usunąć wszystkie biżuterię i metalowe zapięcia.

Podczas skanowania

Pacjent będzie musiał położyć się na zmotoryzowanym stole do badań, który wsuwa się do maszyny do skanowania CT w kształcie pączka.

W większości przypadków pacjent leży na plecach, twarzą do góry. Ale czasami mogą potrzebować leżeć twarzą w dół lub na boki.

Po jednym zdjęciu rentgenowskim kanapa lekko się poruszy, a następnie maszyna zrobi kolejny obraz i tak dalej. Pacjent musi leżeć nieruchomo, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Podczas skanowania wszyscy z wyjątkiem pacjenta opuszczą pomieszczenie. Domofon umożliwi dwukierunkową komunikację między radiologiem a pacjentem.

Jeśli pacjent jest dzieckiem, rodzic lub osoba dorosła może być w stanie stać lub siedzieć w pobliżu, ale będą musieli nosić ołowiany fartuch, aby zapobiec narażeniu na promieniowanie.

Czy mogę mieć badanie CT, jeśli jestem w ciąży?

Każda kobieta, która podejrzewa, że ​​może być w ciąży, powinna wcześniej powiedzieć o tym lekarzowi, ponieważ istnieje ryzyko, że promieniowanie rentgenowskie może zaszkodzić płodowi.

Cytując American College of Radiography, American Ciąża Association (APA) wskazuje, że „Żadne pojedyncze rentgen diagnostyczne nie ma dawki promieniowania wystarczająco znacznej, aby spowodować niekorzystne skutki w rozwijającym się zarodku lub płodzie.”

Jednak APA zauważa, że ​​tomografia komputerowa nie jest zalecana kobietom w ciąży, „O ile korzyści wyraźnie nie przeważają nad ryzykiem.”

Skany CT i karmienie piersią

Jeśli matka karmiąca piersią lub karmiąca piersią potrzebuje jodowego dożylnego barwnika w celu uzyskania kontrastu, powinna unikać karmienia piersią przez około 24 godziny, ponieważ może przedostać się do mleka matki.

Mam klaustrofobię: czy mogę mieć tomografię komputerową?

Pacjent cierpiący na klaustrofobię powinien wcześniej poinformować o tym swojego lekarza lub radiologa. Pacjentowi można podać zastrzyk lub tabletkę, aby je uspokoić przed skanowaniem.

Like this post? Please share to your friends: