Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD)?

Zwyrodnienie plamki jest chorobą atakującą siatkówkę, warstwą z tyłu gałki ocznej, która zawiera wrażliwe na światło komórki i pomaga nam widzieć świat wokół nas.

Wpływa na centralną wizję osoby. Obrazy, które były przejrzyste, mogą się wydawać niewyraźne i mogą pojawić się ciemne plamki, które stopniowo się powiększają. Proste linie mogą wyglądać na zakrzywione lub zniekształcone, a kolory są ciemniejsze lub mniej żywe niż kiedyś.

Coraz trudniej jest czytać, pisać, rozpoznawać twarze i prowadzić. Jednak zazwyczaj istnieje wystarczająca peryferyjna wizja, aby umożliwić inne czynności codziennego życia.

Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) dotyka starszych osób. Jest to główna przyczyna częściowej ślepoty u osób w wieku 50 lat i starszych.

Rodzaje

Schemat oka

Istnieją dwa rodzaje zwyrodnienia plamki żółtej: mokre i suche.

 • Suche zwyrodnienie plamki żółtej – ten typ rozwija się stopniowo. Nie ma leczenia. Są rzeczy, których pacjent może nauczyć się sobie z tym radzić.
 • Mokra zwyrodnienie plamki żółtej – ten typ może rozwijać się szybciej. Jak tylko pojawią się objawy, pacjent wymaga natychmiastowego leczenia. Mokre zwyrodnienie plamki jest bardziej poważne niż suche zwyrodnienie plamki żółtej.

Czynniki ryzyka

Ryzyko rozwoju AMD zwiększa się wraz z wiekiem. Statystyki United Kingdome sugerują, że AMD dotyka 2 procent osób w wieku powyżej 50 lat, 8 procent osób w wieku powyżej 65 lat i 20 procent osób w wieku powyżej 85 lat.

  Ci, którzy mają bliskiego krewnego, który ma AMD, mają o 50 procent wyższe ryzyko, że ostatecznie rozwiną je w porównaniu z 12-procentowym ryzykiem dla innych ludzi.

  W rzadkich przypadkach u młodszych osób może rozwinąć się zwyrodnienie plamki żółtej. Ten typ, zwany Zwyrodnieniem plamki żółtej, lub chorobą Stargardta (STGD), zwykle wynika z choroby genetycznej.

  Inne czynniki, które mogą przyczynić się do tego, to:

    • Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) – ludzie cierpiący na nadciśnienie tętnicze są bardziej narażeni na rozwój zwyrodnienia plamki żółtej.
    • Wysoki poziom cholesterolu i / lub otyłość – większy odsetek osób otyłych i / lub osób z wysokim poziomem cholesterolu we krwi jest bardziej podatnych na rozwój zwyrodnienia plamki żółtej.
    • Tłuszcze żywieniowe – badania wskazują, że osoby spożywające dużo tłuszczów nasyconych mają wyższe ryzyko zachorowania na plamkę żółtą.
    • Rasa – badania w USA wskazują, że wyższy odsetek Amerykanów rasy białej ma zwyrodnienie plamki żółtej w porównaniu do Afroamerykanów.
    • Narażenie na światło – niektóre badania wskazują, że wysokoenergetyczne światło widzialne może stanowić czynnik dodatkowy. Jednak inne badania nie. Badanie wykazało, że niektóre typy AMD są powiązane z niskim poziomem przeciwutleniaczy w osoczu i ekspozycją na światło słoneczne.
    • Palenie – regularny palacz znacznie zwiększa szanse na rozwój zwyrodnienia plamki żółtej – w rzeczywistości osoby palące obecnie mają czterokrotnie większe ryzyko rozwinięcia się AMD w porównaniu z osobami niepalącymi przez całe życie.

   Objawy

    Objawy mogą być tak stopniowe i subtelne, że wiele osób nie wie, że mają go przez dość długi czas.

     Głównym objawem jest rozmycie centralnej wizji osoby. Nie ma to wpływu na widzenie peryferyjne (zewnętrzne widzenie). Niewyraźne centralne widzenie nadal istnieje, nawet gdy dana osoba nosi okulary.

      Objawy suchego AMD:

       Symulacja choroby oka, normalne widzenie.

       Symulacja choroby oka, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem.
       Zdjęcia autorstwa National Eye Institute

        Objawy suchego AMD obejmują:

          • Pacjent może nie zauważyć niczego niezwykłego przez okres do dziesięciu lat od początku
          • Jeśli dotknie to tylko jedno oko, może to potrwać jeszcze dłużej, zanim ktoś się o tym dowie
          • Osoby z suchym AMD zwykle potrzebują jaśniejszego światła podczas czytania
          • Pisemne lub drukowane teksty wydają się niewyraźne
          • Powolne przywracanie funkcji wzrokowej po ekspozycji na jasne światło
          • Kolory nie są tak żywe, jak kiedyś
          • Trudniej jest natychmiast rozpoznać twarze ludzi
          • Wizja cierpiącego jest mniej zdefiniowana, bardziej mglista.

        Objawy mokrego AMD:

         Pacjent może doświadczyć wszystkich wymienionych powyżej objawów oraz:

           • Objawy pojawiają się szybciej
           • Metamorfoza – proste linie mogą wydawać się krzywe lub faliste
           • Niewidomy punkt widzenia centralnego (centralny scotoma) – środek pola widzenia osoby jest całkowitym martwym punktem. Jeśli pozostawiony bez leczenia, ten ślepy punkt się skłoni

          Diagnoza

           Pierwszym punktem dla osoby, która podejrzewa zwyrodnienie plamki żółtej lub coś nie tak z jego / jej wizją, byłby lekarz rodzinny (lekarz ogólny, lekarz pierwszego kontaktu) lub optometrysta. Jeśli lekarz GP uważa, że ​​możliwe jest zwyrodnienie plamki żółtej, pacjent zostanie skierowany do okulisty lub do okulisty zwanego okulistą.

            Okulista lub okulista zbada oczy pacjenta, szczególnie tylną część oczu, gdzie znajduje się siatkówka i plamka. Potem będzie seria testów:

              • Siatka Amslera – pacjent zostanie poproszony o spojrzenie na specjalną siatkę, która składa się z pionowych i poziomych linii. Większość osób ze zwyrodnieniem plamki okaże się, że niektóre linie na siatce wydają się zniekształcone, zepsute lub wyblakłe. W zależności od tego, co mówi pacjent, specjalista będzie miał lepsze pojęcie o stopniu uszkodzenia plamki. Większość osób z wykrywalnymi objawami zwyrodnienia plamki znajduje linie najbliższe centrum siatki, które wydają się zniekształcone, wyblakłe lub zerwane.
              • Angiografia fluoresceinowa – ten test potwierdza, jaki typ AMD ma pacjent. Zwykle przeprowadza się go, jeśli specjalista podejrzewa mokrą postać AMD. Specjalny barwnik jest wstrzykiwany do ramienia pacjenta. Następnie zajrzy do oczu pacjenta za pomocą specjalnego urządzenia powiększającego i wykona serię zdjęć oka. Zdjęcia będą wskazywać, czy naczynia krwionośne za plamką są nieszczelne. Mokry AMD jest spowodowany przez wyciek z naczyń krwionośnych za plamką.
              • Tomografia koherencyjna – specjalne promienie świetlne skanują siatkówkę i robią jej zdjęcie. Obraz daje specjalistom więcej danych na temat plamki żółtej.Jeśli plamka jest grubsza lub zmieniona w jakikolwiek sposób, obraz jest bardziej prawdopodobny do ujawnienia tego.

            Wyniki zgłoszone w 2009 r. Sugerują, że zdolność widzenia prawie niewidocznej warstwy „ciemnych komórek” w siatkówce może pewnego dnia pomóc lekarzom w rozpoznaniu początku AMD na długo przed zauważeniem przez pacjenta objawów.

              Leczenie

               Według National Institutes of Health „Regularne kompleksowe badania wzroku mogą wykryć zwyrodnienie plamki żółtej zanim choroba spowoduje utratę wzroku, leczenie może spowolnić utratę wzroku, nie przywraca wzroku.”

                Naukowcy z University of North Carolina School of Medicine odkryli, że inhibitory MDM2, nowa klasa leków, mogą cofać nieprawidłowe naczynia krwionośne, które powodują utratę wzroku w zwyrodnieniu plamki żółtej.

                 Starsi naukowcy, profesor Sai Chavala, powiedzieli: „Sądzimy, że znaleźliśmy zoptymalizowany sposób leczenia zwyrodnienia plamki żółtej, mamy nadzieję, że inhibitory MDM2 zmniejszą obciążenie zarówno pacjentów, jak i lekarzy”.

                  Dry AMD

                   Suche AMD nie jest uleczalne. Pacjenci z wysiękową postacią AMD nie będą całkowicie ślepi, a ich peryferyjne widzenie zazwyczaj nie zostanie zmienione. Przy odpowiedniej pomocy pacjenci mogą robić rzeczy ułatwiające czytanie i pisanie.

                    Klinika niskiego wzroku – osoby w Wielkiej Brytanii z wysiękową postacią AMD często określa się jako kliniki o słabym widzeniu. Te kliniki pomagają pacjentom w jak najlepszym wykorzystaniu tego, co mają. Może to obejmować naukę używania soczewek powiększających, otrzymywanie dużych książek drukowanych i literatury oraz korzystanie z intensywnych lampek do czytania.

                     Badanie opublikowane w 2008 r. Sugerowało, że rehabilitacja słabowidząca może poprawić funkcję wzrokową w chorobie plamki żółtej.

                      Naukowcy biorący udział w badaniu stwierdzili, że kobiety po menopauzie przyjmujące hormony mają mniejsze ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej.

                       Wet AMD

                        Istnieją zabiegi, które mogą zatrzymać progresję Wet AMD. Każdy, kto ma mokry AMD, musi natychmiast poddać się zabiegowi, aby był skuteczny. Każdy utracony wzrok jest bardzo trudny do odzyskania. Zabiegi obejmują:

                         Terapia fotodynamiczna

                          Werteporfina, lek wrażliwy na światło, wstrzykuje się pacjentowi w ramię. Veteporfin może wykrywać nieprawidłowe naczynia krwionośne w plamce żółtej – przyczepia się do białek w żyłach. Promień lasera świeci przez oko przez około minutę. Kiedy werteporfina jest aktywowana przez laser, nieprawidłowe naczynia krwionośne w plamce żółtej zostają zniszczone. Dzieje się tak bez jakiegokolwiek uszkodzenia otaczającej tkanki oka. Jeśli naczynia mogą zostać zniszczone, krew lub płyn nie mogą wyciekać i dalej uszkadzać plamkę.

                           Niektórzy pacjenci potrzebują terapii fotodynamicznej co kilka miesięcy. To, czy ten rodzaj leczenia jest podawany, zależy od tego, gdzie znajdują się docelowe naczynia krwionośne i jak bardzo wpłynęły one na plamkę.

                            Leki przeciw VEGF

                             Lek przeciw czynnikowi naczyniowego śródbłonka (VEGF), substancja chemiczna, przyczynia się do powstawania nowych naczyń krwionośnych, które tworzą się w oczach osób z wysiękową postacią AMD. Leki anty-VEGF blokują tę substancję chemiczną, aby nie mogła wytwarzać więcej naczyń krwionośnych.

                              Leki przeciw VEGF są podawane przez podanie do gałki ocznej – wstrzykuje się je do oka. Używana jest bardzo cienka igła. Przed otrzymaniem zastrzyku pacjent otrzymuje środek znieczulający. W większości przypadków leczenie to odbywa się co kilka tygodni. W Wielkiej Brytanii dostępne są następujące bezpłatne leki przeciw VEGF: ranibizumab (Lucentis) i bevacizumab (Avastin). Ranibizumab jest dostępny bezpłatnie w Wielkiej Brytanii, o ile pacjenci spełniają pewne kryteria związane z widzeniem. NHS (UK) niedawno stwierdził, że pegaptanib nie jest zalecany do stosowania przez NHS dla osób z wysiękową postacią AMD – to zalecenie nie wpłynie na osoby już leczone.

                               Naukowcy z Instytutu Oka Wilmer w Johns Hopkins Medicine napisali w dzienniku okulistycznym w październiku 2012 roku, że ranibizumab może pomóc osobom starszym zachować prawo jazdy na dłużej.

                                W niektórych przypadkach pacjenci otrzymujący leki anty-VEGF mieli odzyskany wzrok. Reakcja zależy głównie od pacjenta i jego własnej wilgotnej charakterystyki AMD.

                                 Chociaż leczenie anty-VEGF zwykle nie powoduje żadnych skutków ubocznych, po wstrzyknięciu pacjent może odczuwać ból, obrzęk, zaczerwienienie i niewyraźne widzenie.

                                  Poważne powikłania związane z anty-VEGF są bardzo rzadkie i mogą obejmować uszkodzenie siatkówki, uszkodzenie soczewki oka i zakażenie.

                                   Witaminy i minerały

                                    Bardzo wysokie dawki witamin A, C, E i beta-karotenu mogą pomóc spowolnić postęp AMD. To samo stwierdzono w przypadku cynku i miedzi. Eksperci twierdzą, że osoby, które są uważane za osoby z wysokim ryzykiem rozwoju AMD, powinny przyjmować te suplementy. Mimo że te witaminy i minerały można kupić bez recepty, pacjenci powinni najpierw omówić je z lekarzem. Badanie przeprowadzone przez National Eye Institute dowiodło, że wysokie dawki przeciwutleniaczy spowalniają postęp AMD lub mogą nawet całkowicie temu zapobiec.

                                     kwasy tłuszczowe omega-3

                                      Metaanaliza opublikowana w czerwcowym numerze Archives Of Ophthalmology wykazała, że ​​spożywanie żywności bogatej w kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak ryby i len, wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka związanej z wiekiem degeneracji plamki żółtej (AMD).

                                       Terapia komórek macierzystych

                                        Naukowcy badali wykorzystanie ludzkich komórek macierzystych, aby umożliwić naprawę siatkówki. W kwietniu 2015 r. Badanie opublikowane w czasopiśmie Stem Cells opisało, w jaki sposób eksperymentalne pojedyncze wstrzyknięcie dojrzałych ludzkich komórek macierzystych doprowadziło do znacznego spowolnienia utraty wzroku u szczurów z AMD.

                                         Robo4

                                          Badanie wykazało, że zapobiegano uszkodzeniom, a nawet odwrócono je, gdy białko Robo4 zostało aktywowane w modelach myszy, które symulują związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) i retinopatię cukrzycową.

                                           Wszczepialny teleskop

                                            W raporcie wskazano, że dwuletnie badanie fazy II / III IMT002 wykazało istotną poprawę ostrości wzroku u pacjentów z zaawansowaną postacią AMD.

                                              Komplikacje

                                               Wielu osobom trudno jest pogodzić się z częściową ślepotą. To, co kiedyś było codziennym, prostym zadaniem, takim jak czytanie, staje się frustrująco trudne. Każdy, kto czuje się sfrustrowany i emocjonalnie dotknięty przez utratę części wzroku, powinien porozmawiać o swoich uczuciach z lekarzem. Jeśli AMD wpływa na codzienne życie, lekarz może skierować Cię do osób, które mogą ułatwić ci skuteczniejsze radzenie sobie.

                                                W większości krajów każdy, kto ma zdiagnozowane AMD, powinien poinformować swoje władze wydające prawo jazdy, jak również swoją firmę ubezpieczeniową. Dotknięcie centralnego widzenia może wpłynąć na twoje umiejętności prowadzenia pojazdu.

                                                 Badanie wykazało, że osoby z AMD mają znacznie większe ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

                                                  Syndrom Charlesa Bonneta (halucynacje wzrokowe) dotyka około 12% osób z AMD w Wielkiej Brytanii. Mózg może kompensować wizualne dane, których nie otrzymuje, tworząc obrazy fantasy, często obrazy z pamięci. Niektórzy pacjenci nie mówią o tym swoim lekarzom, ponieważ obawiają się, że mogą mieć jakąś chorobę psychiczną. Ważne jest, aby wiedzieć, że te halucynacje nie odzwierciedlają stanu psychicznego pacjenta; są częścią problemów z widzeniem pacjenta.

                                                   Najnowsze zmiany w leczeniu AMD z wiadomości MNT

                                                   Teleskopowa soczewka kontaktowa jest obiecująca dla AMD

                                                   Innowacja, która łączy teleskopową soczewkę kontaktową z „inteligentnymi” okularami, które wyglądają jak normalne okulary, wydaje się być świetną pomocą dla osób z poważnymi problemami z widzeniem, takich jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem.

                                                   Na świecie: człowiek z AMD otrzymuje bioniczny implant do oka

                                                   80-letni mężczyzna z Wielkiej Brytanii stał się pierwszą osobą ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem, która otrzymała bioniczny implant do oka, pozwalający mu odzyskać nieco funkcji wzrokowej.

                                                   Ślepota związana z wiekiem leczy kroki bliżej dzięki nowej próbie komórek macierzystych

                                                   Chirurdzy w Wielkiej Brytanii z powodzeniem przeszczepili komórki oczne pochodzące z komórek macierzystych za siatkówką pacjenta ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem. Operacja ta jest pierwszą, która zostanie przeprowadzona w ramach projektu London Project to Cure Blindness, brytyjskiej współpracy mającej na celu wyleczenie utraty wzroku u pacjentów z tą chorobą.

                                                   Zwyrodnienie plamki żółtej można leczyć za pomocą leku Parkinsona

                                                   Naukowcy odkryli, że możliwe jest opóźnienie lub zapobiegnięcie degeneracji plamki żółtej za pomocą L-DOPA, leku powszechnie stosowanego w leczeniu choroby Parkinsona.

                                                    Wideo – Co to jest AMD / zwyrodnienie plamki żółtej?

                                                     Poniższy film wyjaśnia, czym jest zwyrodnienie plamki żółtej i jak wpływa na widzenie.

                                                       Like this post? Please share to your friends: