Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest łamanie karku i dlaczego tak się dzieje?

Termin „pękanie” w odniesieniu do pękania szyi jest uderzającym dźwiękiem, który pojawia się, gdy szybkie ruchy rozluźniają staw i więzadła w szyi.

Każde połączenie może być „pęknięte”, a ludzie często łamią sobie kostki, plecy, biodra, kostki i palce.

Ludzie często robią to sami, chociaż może to zrobić także profesjonalista. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku pękania szyi, zawodowiec wykonujący ten manewr byłby kręgarzem.

W tym artykule przyjrzymy się, kiedy może wystąpić pękanie szyi, jakie może być ryzyko i dlaczego mogą to robić kręgarze.

Dlaczego zdarza się pękanie karku?

Kobieta masuje plecy za szyję z powodu bólu i bólu.

Istnieją trzy główne powody, dla których stawy, a zwłaszcza szyja, pękną:

Uciekający gaz

W stawach znajduje się płyn, który ułatwia płynne przemieszczanie się kości i tkanek. Ten płyn zawiera tlen, azot i dwutlenek węgla.

W szyi znajdują się sparowane połączenia, zwane stawami fiszbinowymi, które biegną w górę iw dół z każdej strony. Każdy z tych stawów fasetkowych ma wokół niego kapsułkę wypełnioną płynem i gazem.

Gdy kapsułka stawowa jest rozciągnięta, gaz jest szybko uwalniany w postaci pęcherzyków. To uwolnienie gazu powoduje trzaski lub trzaski.

Proces ten jest również określany jako „wrzenie” lub „kawitacja”.

Ruch

Gdy staw porusza się, wpływa również na ścięgna i więzadła, które są włóknami łączącymi kości i mięśnie stawu.

Jeśli ścięgno porusza się nieznacznie w miejscu, może powrócić do pierwotnej pozycji.

Podobnie, więzadła mogą się zaciskać, gdy staw jest przesuwany i może wydawać odgłos pękania. To często występuje w kostce lub kolanie.

Artretyzm

Jeśli staw jest dotknięty zapaleniem stawów, chrząstka może stracić gładkość. Gdy powierzchnia złącza staje się bardziej szorstka, może hałasować, gdy się porusza.

Kiedy iść do lekarza

Kobieta o jej głowie i szyi manipulowane przez kręgarz.

Zazwyczaj zaleca się, aby nie próbować samodzielnie złamać szyi, jeśli doświadcza bólu lub problemów z tą częścią ciała. Dzieje się tak, ponieważ nerwy i naczynia krwionośne przepływają przez szyję, które mogą zostać uszkodzone, jeśli pękanie nie zostanie wykonane prawidłowo. Zaleca się delikatne rozciąganie, jako zabieg domowy.

Jeśli ktoś odczuwa ból lub brak ruchomości w szyi, zaleca się pójście do lekarza w celu podjęcia leczenia.

Każdy ból, drętwienie kończyn lub utrata siły odczuwane przez pękanie szyi powinny być również oceniane przez lekarza. Lekarze często zalecają chiropraktykę lub skierowanie do ortopedy.

Kręgarz sprawdzi osobę, aby spróbować ustalić przyczynę problemu. Następnie spróbują przywrócić prawidłowy ruch ciała dzięki delikatnym technikom manipulacji.

Zagrożenia i możliwe komplikacje

Praktyka pękania szyi jest powszechną metodą stosowaną przez kręgarzy. Proces ten jest znany jako manipulacja kręgosłupa szyjnego. Niektórzy chiropraktycy uważają, że nie jest to ryzykowne, a wskaźnik obrażeń spowodowany przez niego jest bardzo niski.

Jednak wiąże się z tym ryzyko i skutki uboczne. Niektórzy chiropraktycy uważają, że ryzyko to przeważa nad możliwymi korzyściami pękania szyi.

Uderzenie

Chociaż przypadki są rzadkie, pękanie szyi może rozerwać tętnicę kręgową, która dostarcza krew do mózgu. Ta łza może spowodować udar.

Osoby, które mają skłonność do pękania szyi, są bardziej podatne na udar. Jest to szczególnie częste u osób w wieku poniżej 60 lat.

Krzepnięcie krwi

Szyja pęka spowodowała kilka przypadków krzepnięcia krwi w szyi. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ może zatrzymać dostarczanie tlenu do mózgu.

Zapalenie kości i stawów

Pękanie szyi powoduje ucisk na stawy. Kiedy to się robi dużo, może to prowadzić do niestabilności w szyi, a z kolei do choroby zwyrodnieniowej stawów, stanu, w którym tkanka na końcach kości staje się słabsza.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest stanem bolesnym i nieodwracalnym.

Brak mobilności

Za każdym razem, gdy szyja jest pęknięta, może powodować uszkodzenie tkanki łącznej w kręgosłupie. Z biegiem czasu może to zmniejszyć mobilność i może prowadzić do zapalenia stawów.

Czynniki ryzyka

Starszy mężczyzna odbiera masaż głowy i szyi z kręgarz.

Wiek może odgrywać rolę w ryzyku powikłań związanych z pękaniem szyi.

Młodzi ludzie mają większą siłę mięśni, więzadeł i kości niż starsze osoby. W rezultacie pękanie szyi jest dla nich względnie bezpieczne. Gdy ludzie się starzeją, ich naczynia krwionośne stają się coraz trudniejsze. Powoduje to większe ryzyko pęknięcia tętnicy.

Kości mogą być również bardziej podatne na złamania u starszych ludzi, z szybkim, silnym ruchem.

Czy jest jakaś korzyść z pękania szyi?

Pękanie szyi w celu złagodzenia bólu jest powszechnie stosowaną praktyką przez kręgarzy.

Chociaż istnieje ryzyko urazu naczyniowego, złamania lub uszkodzenia nerwów, szanse na to są niskie. Ryzyko jest najniższe u osób, które mają zdrowe kości, więzadła i mięśnie.

Udowodniono, że manipulowanie szyjami, które często prowadzi do pękania, poprzez masaż i rozciąganie tkanki miękkiej, poprawia ustawienie kręgosłupa i łagodzi ból.

Zwolennicy tego procesu twierdzą, że jest on skuteczniejszy niż inne metody leczenia, takie jak ćwiczenia mięśni, które wspierają kręgosłup.

Problemy z manipulacją szyjką macicy od kręgarz okazały się pomocne:

  • migrena
  • ból szyi
  • ból dolnej części pleców
  • niektóre stawy wspólne

Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli ktoś wybierze to leczenie, tylko wykwalifikowany kręgarz powinien przeprowadzić manipulację.

Osoby doświadczające bólu szyi lub braku ruchomości w szyi mogą również pomyśleć o spróbowaniu innych metod lub zmian stylu życia, takich jak:

  • profesjonalny masaż
  • dostępne bez recepty leki przeciwbólowe
  • twardszy materac lub nowa pozycja do spania
  • ćwiczenia rozciągające i wzmacniające szyi
  • umieszczanie lodu lub ciepła na bolesnym obszarze
  • nie noszących ciężkich toreb na ramię lub plecaków
PLMedBook