Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co powoduje nudności przed okresem?

Niektórzy ludzie odczuwają mdłości tuż przed uzyskaniem okresu. Jest to zjawisko powszechne i zwykle nie jest powodem do niepokoju.

Nudności przed okresem mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym skurczami, zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i ciążą. Jeśli objawy są ciężkie, może to wskazywać na podstawowy stan, taki jak endometrioza.

PMS jest główną przyczyną nudności przed okresem. Około 20-50 procent kobiet doświadcza PMS w okresie od 7 do 10 dni przed ich okresem.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o możliwych przyczynach i leczeniu nudności przed okresem.

Czy nudności występują przed okresem normalnym?

Kobieta na kanapie trzyma jej żołądek z powodu mdłości przed okresem

Nudności przed okresem są częste. Najważniejsze jest jednak to, co jest normalne dla jednostki.

Poczucie mdłości przed okresem może być regularnym objawem dla niektórych osób. Jednak nagła zmiana objawów PMS może wskazywać na podstawowy problem medyczny.

Osoba powinna również odwiedzić lekarza, jeśli:

 • przeżywa ten objaw po raz pierwszy
 • niezdolny do zatrzymania jakiejkolwiek żywności
 • utrata wagi z powodu częstych wymiotów
 • uczucie odwodnienia
 • występują wymioty, które nasilają się w ciągu kilku dni

Przyczyny

Nudności przed okresem często są spowodowane przez PMS. Istnieją jednak inne możliwe przyczyny, dlatego warto porozmawiać z lekarzem, jeśli objawy są nietypowe lub zakłócają codzienne czynności.

Przyczyny nudności przed okresem obejmują:

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

PMS jest bardzo częstą przyczyną nudności przed okresem. Osoba często doświadcza dodatkowych objawów PMS, takich jak ból głowy, zawroty głowy, zmęczenie, biegunka i bóle mięśni.

Badacze wciąż nie są pewni, co powoduje PMS i dlaczego niektórzy ludzie go doświadczają, a inni nie.

Możliwe wyjaśnienia dla PMS obejmują:

 • Poziomy serotoniny. Serotonina jest związkiem chemicznym mózgu związanym z nastrojem. Istnieją pewne dowody na to, że poziom serotoniny jest niższy przed rozpoczęciem miesiączki. Niski poziom serotoniny może powodować depresję, lęk i inne objawy.
 • Niedobory żywieniowe. Brak jedzenia wapnia lub magnezu może pogorszyć PMS.
 • Zaburzenia endokrynologiczne. Układ hormonalny reguluje poziom hormonów. Problemy z tym związane z cukrzycą, chorobami tarczycy, zespołem policystycznych jajników (PCOS) lub innymi chorobami mogą pogorszyć PMS.
 • Przesunięcia hormonalne. Estrogen i progesteron są najwyższe po owulacji, ponieważ hormony te odgrywają kluczową rolę w ciąży. Kiedy zaczyna się okres, poziom estrogenu i progesteronu spada. Kobiety z PMS zazwyczaj doświadczają nudności albo tuż przed okresem, albo zaraz po jego rozpoczęciu.
 • Genetyka. Podczas gdy lekarze nie zidentyfikowali konkretnych genów związanych z PMS, wydaje się, że działają one w rodzinach.

Hormony są chemicznymi przekaźnikami ciała, więc zmiany w poziomach hormonów mogą wpływać na to, jak reaguje na wiele doświadczeń.

Badanie 2018 kobiet przechodzących operację raka piersi w znieczuleniu ogólnym wykazało związek między menstruacją a wymiotami. Kobiety były bardziej podatne na wymioty po operacji, gdy otrzymywały okres leczenia.

Zaburzenia dysmorficzne przedmiesiączkowe

Przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne (PMDD) jest ciężką postacią PMS. Ludzie z PMDD zwykle również mają poważne wahania nastroju i mogą mieć depresję i lęk.

Endometrioza

Endometrioza występuje wtedy, gdy tkanka podobna do tkanki wyściełającej macicę rozwija się poza nią, przylegając do innych narządów, takich jak jajniki i jajowody.

Niektóre kobiety z endometriozą nie mają objawów. Dla innych, endometrioza może być wyniszczająca, powodując silny ból i obfite krwawienie w okresie, a nawet przez cały miesiąc. Endometrioza jest również główną przyczyną niepłodności.

Jedno z badań wykazało wyższe wskaźniki problemów żołądkowych i trawiennych u kobiet z endometriozą. Około 85 procent kobiet z endometriozą zgłosiło problemy żołądkowo-jelitowe w poprzednim roku.

Oprócz nudności zgłaszali również gaz, wzdęcia, biegunkę, bóle brzucha i zaparcia.

Ciąża

Nudności i wymioty są jednymi z najwcześniejszych oznak ciąży. Objawy te mogą pojawić się nawet, gdy kobieta straci swój okres.

Krótko po tym, jak zapłodnione jajo wszczepia się w macicę, ciało kobiety zaczyna wytwarzać ludzki hormon gonadotropowy kosmówkowy (HCG).

HCG może odgrywać rolę w porannych chorobach. Jest to także sposób, w jaki większość domowych testów ciążowych wykrywa ciążę.

Choroba lub infekcja

Nie wszystkie objawy, które wystąpią w danym okresie, są spowodowane miesiączką. Zatrucie pokarmowe, wirusy żołądkowe, wrażliwość pokarmowa i szereg innych problemów zdrowotnych może powodować mdłości w okresie czasu.

Osoby doświadczające nudności przed okresem po raz pierwszy, szczególnie jeśli są ciężkie lub towarzyszą im wymioty lub intensywny ból brzucha, mogą mieć niezwiązaną chorobę lub infekcję.

Zarządzanie

lekarz i pacjent otrzymujący diagnozę

Każdy, kto doświadcza częstych nudności przed okresem, powinien porozmawiać z lekarzem o możliwych przyczynach. Leczenie, które zalecają, będzie zależeć od tego, co jest odpowiedzialne za nudności.

Niektóre strategie, które mogą pomóc w łagodzeniu łagodnych nudności obejmują:

 • przyjmowanie leków przeciw nudnościom, takich jak Gravol lub Pepto-Bismol
 • monitorowanie spożycia żywności za pomocą dzienniczka żywnościowego w celu sprawdzenia wszystkiego, co może wywołać nudności w pewnym okresie

Jeśli nudności występujące przed okresem spowodowane są podstawowym stanem chorobowym, lekarz może zalecić:

 • pigułki antykoncepcyjne, które mogą pomóc w regulacji hormonów i są czasami przepisywane na endometriozę, PMDD i PMS
 • operacja usunięcia tkanki endometrium, która znajduje się poza macicą
 • leki przeciwdepresyjne, w szczególności selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), które mogą pomóc regulować poziom serotoniny i zmniejszać objawy PMDD i PMS

Perspektywy

Nudności są częstym objawem przedmiesiączkowym.U większości osób z nudnościami przed miesiączką objawy można opanować za pomocą leków dostępnych bez recepty i poprzez unikanie jakichkolwiek produktów wyzwalających.

Jeśli jednak nudności nie ulegają poprawie metodami zachowawczymi lub jeśli zakłócają codzienne życie, dana osoba powinna porozmawiać z lekarzem, który specjalizuje się w zdrowiu miesiączkowym i pracować z nimi, aby opracować plan leczenia.

PLMedBook