Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Choroba niedokrwienna serca: co powinieneś wiedzieć

Choroba niedokrwienna serca odnosi się do zwężenia tętnic wieńcowych, naczyń krwionośnych dostarczających tlen i krew do serca. Jest również znany jako choroba wieńcowa. Jest to główna przyczyna chorób i śmierci.

Choroba niedokrwienna serca (CHD) zwykle występuje, gdy cholesterol gromadzi się na ścianach tętnic, tworząc płytki. Tętnice zwężają się, zmniejszając przepływ krwi do serca. Czasami skrzep może zakłócać przepływ krwi do mięśnia sercowego.

CHD często powoduje dławicę piersiową (ból w klatce piersiowej), duszność, zawał mięśnia sercowego lub zawał serca. Jest to najczęstszy rodzaj choroby serca w Stanach Zjednoczonych, gdzie rocznie odnotowuje się 370 000 zgonów.

Szybkie fakty dotyczące choroby niedokrwiennej serca:

 • Choroba niedokrwienna serca stanowiła 23,5 procent wszystkich zgonów w USA w 2008 roku.
 • Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) około 745 000 Amerykanów każdego roku ma atak serca.
 • Oznaki i objawy ostrzegawcze obejmują ból w klatce piersiowej lub dyskomfort i duszność.
 • Przykłady choroby niedokrwiennej serca obejmują dusznicę bolesną i zawał serca.

Czym jest choroba niedokrwienna serca?

Obraz niektórych skanów serca

Serce jest mięśniem, wielkości tej samej wielkości, co pięść dorosłego człowieka. Krew pompowana jest z serca do płuc, gdzie gromadzi tlen. Ta bogata w tlen krew jest następnie pompowana z powrotem do serca, a następnie do narządów w całym ciele przez tętnice.

Krew następnie wraca do serca przez żyły i jest ponownie pompowana do płuc. Nazywa się to krążeniem.

Tętnice wieńcowe są siecią naczyń krwionośnych serca. Istnieją na powierzchni serca i dostarczają mięśnie sercowe tlenem. Jeśli tętnice wieńcowe zwężają się, dostarczanie bogatej w tlen krwi do serca może stać się zbyt niskie, szczególnie podczas aktywności fizycznej.

Na początku to zmniejszenie przepływu krwi może nie wywoływać żadnych objawów, ale ponieważ w tętnicach wieńcowych gromadzą się złogi tłuszczu lub płytki, mogą pojawić się oznaki i objawy.

Przyczyny

Uważa się, że CHD zaczyna się od urazu lub uszkodzenia wewnętrznej warstwy tętnicy wieńcowej.

Te uszkodzenia powodują gromadzenie się złogów tłuszczu w miejscu urazu. Depozyty te składają się z cholesterolu i innych komórkowych produktów odpadowych. Akumulację nazywa się miażdżycą.

Jeśli kawałki oderwą się lub pękną, płytki krwi zbryją się w tym obszarze, próbując naprawić naczynie krwionośne. Ta kępa może blokować tętnicę, zmniejszając lub blokując przepływ krwi i prowadząc do zawału serca.

Poniżej znajduje się trójwymiarowy model CHD, który jest w pełni interaktywny.

Zbadaj model za pomocą podkładki pod mysz lub ekranu dotykowego, aby dowiedzieć się więcej o CHD.

Objawy

Angina

Oto objawy dławicy piersiowej:

 • Ból w klatce piersiowej: ludzie opisują to jako ucisk, ucisk, ociężałość, napięcie, pieczenie lub ból w klatce piersiowej. Zwykle zaczyna się za mostkiem. Ból często rozprzestrzenia się na szyję, szczękę, ramiona, barki, gardło, plecy, a nawet zęby.
 • Powiązane objawy: Inne objawy to niestrawność, zgaga, osłabienie, pocenie się, nudności, skurcze i duszność.

Istnieje kilka głównych typów dławicy piersiowej:

 • Stabilna dławica piersiowa: Dyskomfort może utrzymywać się przez krótki czas i może się wydawać, że jest to gaz lub niestrawność. Dzieje się tak, gdy serce pracuje ciężej niż zwykle, na przykład podczas ćwiczeń. Ma regularny wzór. Może się zdarzyć przez miesiące lub lata. Odpoczynek lub leki mogą złagodzić objawy.
 • Niestabilna dławica piersiowa: Jest to często spowodowane przez skrzepy krwi w tętnicy wieńcowej. Występuje w spoczynku, jest zaskakujący, trwa dłużej i może się z czasem pogarszać.
 • Wariant dławicy piersiowej: Ten typ występuje w spoczynku i zwykle jest ciężki. Dzieje się tak, gdy w tętnicy dochodzi do skurczu, który powoduje jej zaciśnięcie i zwężenie, zakłócając dopływ krwi do serca. Wyzwalacze obejmują narażenie na zimno, stres, leki, palenie tytoniu lub używanie kokainy.

Skrócenie oddechu (duszność)

CHD może prowadzić do duszności. Jeśli serce i inne narządy dostaną za mało tlenu, pacjent może zacząć dyszeć. Każdy wysiłek może być bardzo męczący.

Atak serca

Zawał serca, czyli zawał mięśnia sercowego, występuje, gdy mięsień sercowy nie ma wystarczającej ilości krwi, a zatem tlenu. Mięsień umiera i następuje atak serca.

Zawał często pojawia się, gdy skrzep krwi rozwija się z płytki w jednej z tętnic wieńcowych. Skrzep, jeśli jest wystarczająco duży, może zatrzymać dopływ krwi do serca. Zakrzep jest znany jako zakrzepica tętnic wieńcowych.

Objawy zawału serca obejmują:

 • dyskomfort w klatce piersiowej i łagodny ból lub miażdżący ból w klatce piersiowej
 • kaszel
 • zawroty głowy
 • duszność
 • twarz wydaje się szara
 • ogólne poczucie złego samopoczucia i obawa, że ​​życie dobiega końca
 • nudności i wymioty
 • niepokój
 • pot i lepka skóra

Pierwszym objawem jest zwykle ból w klatce piersiowej, który rozprzestrzenia się na szyję, szczękę, uszy, ramiona i nadgarstki, a także ewentualnie na łopatki, plecy lub brzuch.

Zmiana położenia, odpoczynku lub leżenia nie przynosi ulgi. Ból jest często stały, ale może przychodzić i odchodzić. Może trwać od kilku minut do wielu godzin.

Zawał serca jest nagłym przypadkiem. Może to spowodować śmierć lub trwałe uszkodzenie mięśnia sercowego. Jeśli ktoś ma oznaki zawału serca, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

Leczenie

Siatka umieszczona w tętnicy

CHD nie można wyleczyć, ale dzięki dzisiejszej technologii można nią skutecznie zarządzać.

Leczenie obejmuje zmiany stylu życia, a także niektóre zabiegi medyczne i leki.

Zalecenia dotyczące stylu życia obejmują rzucenie palenia, zdrowe odżywianie i regularne ćwiczenia.

Leki obejmują:

 • Statyny: są to jedyne leki wykazujące pozytywny wpływ na wyniki w CHD, ale jeśli dana osoba cierpi na inne zaburzenie cholesterolowe, może nie działać.
 • Niska dawka kwasu acetylosalicylowego: zmniejsza krzepliwość krwi, zmniejszając ryzyko dusznicy bolesnej lub zawału serca.
 • Leki beta-adrenolityczne: mogą być stosowane w celu obniżenia ciśnienia krwi i częstości akcji serca, szczególnie u osób, które już przeszły zawał serca.
 • Plastry nitrogliceryny, aerozole lub tabletki: kontrolują ból w klatce piersiowej, zmniejszając zapotrzebowanie serca na krew poprzez poszerzenie tętnic wieńcowych.
 • Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE): To niższe ciśnienie krwi i pomaga spowolnić lub zatrzymać postęp choroby.
 • Blokery kanału wapniowego: Rozszerzy to tętnice wieńcowe, umożliwiając większy przepływ krwi do serca i redukuje nadciśnienie.

Chirurgia

Operacja może otworzyć lub wymienić zablokowane tętnice, jeśli naczynia krwionośne stały się bardzo wąskie lub jeśli objawy nie reagują na leki:

 • Chirurgia laserowa: polega na wykonaniu kilku małych otworów w mięśniu sercowym, które zachęcają do tworzenia nowych naczyń krwionośnych.
 • Chirurgia pomostowania wieńcowego: Chirurg używa naczynia krwionośnego z innej części ciała, aby stworzyć przeszczep, który może ominąć zablokowaną tętnicę. Przeszczep może pochodzić z nogi lub wewnętrznej tętnicy w klatce piersiowej.
 • Angioplastyka i umieszczenie stentu: Cewnik wprowadza się do zwężonej części tętnicy. Deflowany balon przechodzi przez cewnik do dotkniętego obszaru. Kiedy balon jest nadmuchany, kompresuje osady tłuszczowe na ścianach tętnic. W tętnicy można pozostawić stent lub rurkę siatkową, aby utrzymać ją otwartą.

Rzadko można wykonać przeszczep serca, jeśli serce jest poważnie uszkodzone, a leczenie nie działa.

Zapobieganie

Kontrolowanie poziomu cholesterolu we krwi zmniejsza ryzyko CHD. Aktywność fizyczna, ograniczenie spożycia alkoholu, unikanie tytoniu i spożywanie zdrowej diety o obniżonej zawartości cukru i soli – wszystko to może pomóc.

Osoby z CHD lub cukrzycą powinny upewnić się, że kontrolują te schorzenia, postępując zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czynniki ryzyka

Palenie zwiększa ryzyko. Tytoń może:

 • Zwiększa stan zapalny i powoduje, że więcej cholesterolu osadza się w tętnicach wieńcowych.
 • Kobieta, która pali 20 papierosów dziennie, sześciokrotnie częściej rozwija CHD niż kobieta, która nigdy nie paliła.
 • Mężczyźni, którzy palą regularnie, są trzy razy bardziej narażeni na rozwój choroby wieńcowej w porównaniu z mężczyznami, którzy nigdy nie palili.

Następujące czynniki zwiększają ryzyko:

 • Wraz z wiekiem ludzie zwiększają ryzyko.
 • Mężczyźni częściej chorują na chorobę wieńcową, chociaż ryzyko dla kobiet nadal jest znaczące, szczególnie po menopauzie.
 • Posiadanie rodzica, który rozwinął CHD przed ukończeniem 60 lat zwiększa ryzyko jego rozwoju.
 • Niekontrolowane nadciśnienie tętnicze lub wysokie ciśnienie krwi powodują gęstnienie i zwężenie tętnic, co zmniejsza przepływ krwi.
 • Wysoki poziom cholesterolu we krwi zwiększa szansę na tworzenie się płytki nazębnej, co zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy.
 • Brak ćwiczeń zwiększa ryzyko, podobnie jak zła dieta, w tym spożycie przetworzonego mięsa, tłuszczów trans i fast foodów.
 • Długotrwały stres emocjonalny i psychiczny powiązano z uszkodzeniem tętnic.
 • Składniki zespołu metabolicznego, takie jak cukrzyca typu II i otyłość, wiążą się z wyższym ryzykiem rozwoju choroby wieńcowej.

Niektóre czynniki ryzyka nie są związane ze stylem życia. Mogą to być:

 • Wysoki poziom homocysteiny, aminokwasu wytwarzanego przez organizm. Badania powiązały to z większą częstością występowania CHD.
 • Wysoki poziom fibrynogenu, białka krwi uczestniczącego w procesie krzepnięcia krwi. Nadmiarowe poziomy mogą zachęcać do zbijania się płytek krwi, powodując powstawanie skrzepów.

Wysokie poziomy lipoprotein wiązały się z większym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i choroby wieńcowej.

Diagnoza

Badanie fizykalne, historia medyczna i szereg testów mogą pomóc zdiagnozować chorobę wieńcową, w tym:

 • Elektrokardiogram (EKG): Zapisuje aktywność elektryczną i rytmy serca.
 • Monitor Holtera: To przenośne urządzenie, które pacjent nosi pod ubraniem przez 2 dni lub dłużej. Zapisuje całą aktywność elektryczną serca, w tym uderzeń serca.
 • Echokardiogram: Jest to badanie ultrasonograficzne, które sprawdza serce pompujące. Wykorzystuje fale dźwiękowe, aby zapewnić obraz wideo.
 • Test na stres: może to wymagać użycia bieżni lub leków, które podkreślają serce.
 • Cewnikowanie cewnika: barwnik wstrzykuje się do tętnic serca poprzez cewnik, który jest przeplatany przez tętnicę, często w kończynie lub ramieniu, do tętnic w sercu. Rentgen następnie wykrywa wąskie plamy lub blokady ujawnione przez barwnik.
 • Skany tomografii komputerowej: Pomagają lekarzowi w wizualizacji tętnic, wykryciu wapnia we złogach tłuszczowych, które zwężają tętnice wieńcowe, oraz w scharakteryzowaniu innych nieprawidłowości serca.
 • Wentricululografia jądrowa: Wykorzystuje to znaczniki lub materiały radioaktywne do pokazania komór serca. Materiał jest wstrzykiwany do żyły. Przywiązuje się do czerwonych krwinek i przechodzi przez serce. Specjalne kamery lub skanery śledzą ruch materiału.
 • Badania krwi: Mogą mierzyć poziom cholesterolu we krwi, szczególnie u osób, które mają ponad 40 lat, mają rodzinne serce lub schorzenia związane z cholesterolem, mają nadwagę oraz wysokie ciśnienie krwi lub inne schorzenia, takie jak niedoczynność tarczycy lub dowolny stan, który może podwyższyć poziom cholesterolu we krwi.
Like this post? Please share to your friends: