Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czym jest macica dwukwiatowa?

Macicy dwuniciowatej występuje, gdy kobieta ma macicę, która jest w kształcie serca. W związku z tym warunek ten jest czasami określany jako „macica w kształcie serca”.

Macica w kobiecym ciele to narząd, w którym zapłodnione jajeczko rośnie i rozwija się w dziecko.

Kształt kobiecej macicy może być znaczący, gdy próbuje począć, jak również podczas ciąży.

Kobieta z bicornuatem może stwierdzić, że jej dziecko leży w nieregularnej pozycji, co może mieć wpływ na poród.

Szybkie fakty dotyczące macicy dwukwiatowej:

 • Nie jest jasne, czy posiadanie bicornuate macicy wpływa na płodność.
 • Jedynym sposobem leczenia tego schorzenia jest zabieg chirurgiczny w celu skorygowania kształtu.
 • Istnieją inne rodzaje nieprawidłowości, które mogą również wpływać na łono kobiety.

Czy bicornuate macicy wpływa na płodność

kobieta w ciąży omawiająca macicę dwudzielną z ginekologiem

Niektóre doniesienia pokazały, że ta zmiana w macicy nie ma znaczenia, gdy kobieta próbuje zajść w ciążę. Uważa się, że posiadanie macicy w kształcie serca nie wpływa na implantację zarodka.

Jednak wcześniejsze badania sugerują, że nieprawidłowość w budowie macicy występuje częściej u kobiet, którym nie udało się począć dziecka.

Bicornuate macicy może również zwiększyć ryzyko, że kobieta poroniła w późniejszych etapach ciąży, a jej dziecko zostanie wydane wcześniej.

Uważa się, że problemy te wynikają z nieregularnych skurczów macicy lub zmniejszonej pojemności macicy spowodowanej nieregularnym kształtem macicy.

Czy poronienie jest bardziej prawdopodobne?

Dokładne dane dotyczące zwiększonego ryzyka poronienia i wczesnego porodu są trudne do określenia. Szerokie wariacje na tych figurach utrudniają kobiecie poznanie prawdopodobieństwa poronienia.

Jeden raport, na przykład, stwierdza, że ​​powtarzające się poronienia u kobiet z wadami macicy mogą wynosić od 1,8 do 37,6 procent.

Kobieta z bicornuatem ma większą szansę urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi w porównaniu z kobietą z regularną macicą.

W jednym z badań stwierdzono, że ryzyko zaburzeń urodzenia u niemowląt urodzonych przez kobietę z macicą dwupłatkową było cztery razy większe niż u kobiety bez tej dolegliwości.

Jeśli kobieta z bicornuate macicy zajdzie w ciążę, jej stan byłby uważany za wysokiego ryzyka. Oznacza to, że ciąża byłaby częściej monitorowana dzięki częstszym kontrolom zdrowia i postępów dziecka w celu wczesnego zidentyfikowania problemów i zminimalizowania ryzyka.

Jeśli niemowlę kończy się w pozycji zamkniętej przed porodem, może być konieczne wykonanie cięcia cesarskiego.

Objawy

Kobieta robi sercu kształt nad macicą demonstrujący bicornuate macicę.

Około 3 procent kobiet ma macicę, która jest nieregularna. Nieregularność może być wielkości macicy, jej budowy lub kształtu. Posiadanie macicy z bicornuatem jest jednym z najczęstszych rodzajów nieprawidłowości.

Często kobieta rodzi się z macicą z bicornuatu, ale może nie być tego świadoma, ponieważ nie ma innych objawów, a objawy nie wydają się być niczym niezwykłym. Wiele kobiet odkrywa, że ​​mają tę chorobę po badaniu ultrasonograficznym lub obrazowym.

Niemniej jednak możliwe jest wystąpienie któregokolwiek z następujących objawów u kobiety z bicornuatem macicy:

 • bolesne współżycie
 • ból lub dyskomfort w jamie brzusznej
 • nieregularne krwawienie z pochwy
 • ból miesiączkowy
 • wielokrotne poronienia

Przyczyny bicornuate macicy

Macica kobiety rozwija się, kiedy jest w łonie swojej matki. Jeśli jej macica nie rozwija się normalnie, może wystąpić wada macicy. Jest to tzw. Wrodzona nieprawidłowość, co oznacza, że ​​kobieta ma ją od urodzenia. Nie można zapobiec lub zatrzymać tego stanu.

Macica kolczasta zdarza się z powodu nieprawidłowego rozwoju przewodów parameonephric.

Gdy kanały nie łączą się prawidłowo, macica zostaje podzielona na dwa występy, powodując pojawienie się w kształcie serca.

Diagnoza

Ze względu na subtelność objawów, kobieta z bicornate macicy może nigdy nie wiedzieć, że ma to, dopóki nie ma USG, gdy jest w ciąży lub z innego powodu. Czasami może nigdy nie zostać wykryte.

Kiedy iść do lekarza

Żel do wyciskania technik na skanerze ultradźwiękowym.

Jeśli kobieta doświadcza powtarzającego się poronienia, nieregularnego krwawienia lub wyjątkowo bolesnych miesiączek, to jest to dobry pomysł, aby spotkać się z lekarzem.

W celu zdiagnozowania macicy dwuniciowatej można wykonać następujące badania:

 • egzamin miednicy
 • hysterosalpingogram lub prześwietlenie macicy i jajowodów po wstrzyknięciu specjalnego barwnika
 • ultradźwięk, w którym fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są wykorzystywane do tworzenia obrazu macicy
 • obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) za pomocą silnych pól magnetycznych i fal radiowych w celu uzyskania szczegółowych obrazów macicy

Inne nieprawidłowości w obrębie macicy

Niektóre inne nieprawidłowości w obrębie macicy obejmują:

Septate macicy

W tym miejscu pasmo tkanki lub tkanki zwanej przegrodą dzieli macicę na dwie części. Może to spowodować, że kobieta będzie powtarzać poronienia. Często zaleca się operację w celu naprawy macicy.

Jednorożca macicy

Znany również jako jednostronna macica. Jest to malformacja macicy, w której powstaje tylko połowa macicy.

Leczenie i chirurgia

Kobieta może nigdy nie potrzebować leczenia macicy bicornuate. Jeśli jest to wymagane, operacja jest znana jako metropolitalność Strassman.

Operacja ta może być zalecana, jeśli kobieta ma powtarzające się poronienia, a macica bicornuatu jest uważana za przyczynę.

Przeprowadzenie tej procedury, jako rozwiązanie problemu niepłodności, jest kontrowersyjne, ponieważ większość przeprowadzonych badań sugeruje, że posiadanie macicy z bicornuatem nie wpłynie na szanse zajścia w ciążę u kobiety.

Na wynos

Niektóre dowody sugerują, że problemy, takie jak poronienie i wczesne narodziny, są bardziej prawdopodobne u kobiet z tą chorobą, choć nie wyklucza to udanej ciąży i naturalnego porodu.

Kobiety z macicą urodzeniową, które zajdą w ciążę, powinny mieć dodatkowe monitorowanie i kontrole w czasie ciąży, aby zminimalizować ryzyko i wcześnie wykryć jakiekolwiek problemy.

PLMedBook