Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Aspiryna: czy to naprawdę „cudowny narkotyk”?

Jest skutecznym lekarstwem przeciwbólowym i wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia wielu schorzeń, w tym ataku serca, udaru i raka. Ale czy aspiryna jest naprawdę „cudownym narkotykiem”, jak twierdzi wielu ekspertów medycznych?

[Butelka aspiryny]

Wcześniej w tym miesiącu ogłoszono, że naukowcy z Wielkiej Brytanii podejmą największą dotychczasową próbę kliniczną aspiryny – badanie fazy 3 z Add-Aspirin – badając, czy lek jest skuteczny w zapobieganiu nawrotom raka dzięki badaniu około 11 000 osób .

Informacja ta wywołała wiele emocji w świecie medycznym, a wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia twierdziło, że próba może być „zmieniająca gry”, jeśli lek okaże się skuteczny, oferując nie kosztowną strategię poprawy przeżycia pacjentów z rakiem.

Rak jest jednym z długiej linii chorób, które może zwalczać aspiryna. Jednak wśród potencjalnych korzyści zdrowotnych pojawia się szereg zagrożeń, co niektórzy pracownicy służby zdrowia uważają za często pomijane.

„Ponieważ od dawna ludzie myślą, że” musi być bezpieczny i nie może mnie skrzywdzić „- powiedział prof. Peter Weissberg, dyrektor medyczny British Heart Foundation w Wielkiej Brytanii. „Biorą to” na wszelki wypadek „, ale jest o wiele bardziej niebezpieczny niż inne narkotyki, o które się martwią, jak statyny.”

W tym Spotlight przyjrzymy się potencjalnym korzyściom zdrowotnym związanym z aspiryną, a także zagrożeniom związanym z lekiem.

Aspiryna: jeden z najczęściej stosowanych leków na świecie

Aspiryna jest lekiem opracowanym przez niemieckiego chemika, Feliksa Hoffmana z firmy farmaceutycznej Bayer, w 1897 roku.

Hoffman opracował aspirynę, opracowując proces syntezy kwasu acetylosalicylowego (ASA) – syntetycznej pochodnej związku zwanego salicyną, który występuje naturalnie w roślinach takich jak wierzba.

Wczesne badania kliniczne aspiryny wykazały, że jest to skuteczne leczenie bólu, gorączki i stanu zapalnego. Uważa się, że lek wywołuje te efekty poprzez hamowanie produkcji wytwarzających ból chemikaliów zwanych prostaglandynami. Jako taki, kwas acetylosalicylowy jest powszechnie stosowany w celu złagodzenia bólu głowy, bólu mięśni, bólu zębów i przeziębienia, a także obrzęku zapalenia stawów.

Niedawno naukowcy odkryli, że kwas acetylosalicylowy może być również skutecznym lekiem rozrzedzającym krew, zapobiegającym tworzeniu się skrzepów krwi w tętnicach, blokując wytwarzanie prostaglandyn zwanych tromboksanem, który odgrywa kluczową rolę w krzepnięciu krwi.

Jako takie, badania wykazały, że codzienna terapia aspiryną może zmniejszać ryzyko zawału serca i udaru mózgu, i często jest zalecana dla dorosłych w grupie wysokiego ryzyka w tych schorzeniach.

Możliwe ryzyko stosowania aspiryny

Jednak, podobnie jak w przypadku każdego leku, istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych podczas regularnego stosowania aspiryny.

Jednym z najpoważniejszych skutków ubocznych regularnego stosowania kwasu acetylosalicylowego jest krwawienie z przewodu pokarmowego, które może zwiększać ryzyko wystąpienia wrzodu żołądka. Jeśli u pacjenta występuje już wrzód żołądka, zażywanie aspiryny może spowodować dalsze krwawienie i potencjalnie zagrażać życiu.

Aspiryna może również wchodzić w interakcje z innymi lekami i zwiększać ryzyko krwawienia wewnętrznego, szczególnie leków o właściwościach przeciwzakrzepowych, takich jak warfaryna, apiksaban i dabigatran. Przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego z niektórymi suplementami diety, takimi jak olej z wiesiołka i olej z ryb, może również zwiększać ryzyko krwawienia wewnętrznego.

[Zbliżenie oka mężczyzny]

Niektóre osoby mają alergię na aspirynę, a osoby z astmą są najbardziej zagrożone. Reakcja alergiczna na lek może powodować obrzęk warg, jamy ustnej lub gardła, problemy z oddychaniem i wysypkę skórną.

Inne działania niepożądane aspiryny obejmują bóle głowy, nudności i wymioty, szumy uszne i siniaki.

Niektóre badania wiązały stosowanie aspiryny ze zwiększonym ryzykiem dla innych schorzeń. Na przykład w 2013 r. Opublikowane badanie sugerujące długotrwałe stosowanie leku może zwiększać ryzyko związanej z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej – głównej przyczyny ślepoty u osób starszych.

Wcześniejsze badania powiązały również stosowanie kwasu acetylosalicylowego z większym ryzykiem wystąpienia zespołu Reye’a – rzadkiego zaburzenia charakteryzującego się obrzękiem mózgu i wątroby, najczęściej występującym u dzieci i młodzieży.

Pomimo tych potencjalnych zagrożeń, aspiryna stała się jednym z najczęściej stosowanych leków bez recepty na całym świecie; ponad 100 milionów standardowych tabletek aspiryny jest produkowanych każdego roku.

Ale ludzie nie tylko używają narkotyków, aby złagodzić dziwny ból głowy lub przeziębienie. Wydaje się, że wzrasta popularność aspiryny, ponieważ coraz więcej osób zażywa lek regularnie, aby zapobiec licznym schorzeniom, dla których badania sugerują, że jest skuteczny.

Aspiryna i zdrowie serca

Jak wspomniano wcześniej, jedną z wielu zalet kwasu acetylosalicylowego jest jego zdolność do zapobiegania tworzeniu się skrzepów krwi.

W zeszłym roku opisali badania przeprowadzone przez naukowców z Australii, którzy stwierdzili osoby z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową (ŻChZZ) – stan obejmujący zakrzepicę żył głębokich (skrzepy krwi w nogach) i zatorowość płucną (w której skrzep pęka i podróżuje do płuca) – obserwowano 42% zmniejszenie nawrotu skrzepu krwi przy dawce 100 mg kwasu acetylosalicylowego na dobę.

To i wiele innych badań, w których stwierdzono antykoagulacyjne właściwości aspiryny, doprowadziły do ​​zalecenia, że ​​osoby z wysokim ryzykiem zawału serca lub udaru mogą skorzystać na codziennej terapii aspiryną.

Na przykład American Heart Association (AHA) zaleca codzienną aspirynę w małej dawce – pod nadzorem lekarza – dla osób po zawale serca i innych osób z wysokim ryzykiem zawału serca.

W ubiegłym miesiącu zgłoszono nowe wytyczne wydane przez Amerykańską Grupę Specjalną ds. Usług Specjalnych (USPSTF), która zaleca codzienne stosowanie aspiryny w małych dawkach w celu zapobiegania zawałom i udarom mózgu u osób w wieku 50-59 lat z wysokim ryzykiem chorób układu krążenia.

Nadal trwa dyskusja nad tym, czy należy podawać aspirynę, aby zapobiec pierwszemu atakowi serca lub udarowi. W zeszłym roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) doszła do wniosku, że chociaż codzienne stosowanie aspiryny może pomóc w zapobieganiu zawałowi serca i udarom u osób z grupy wysokiego ryzyka, nie ma wystarczających dowodów na to, że jest to korzystne dla prewencji pierwotnej.

Jednak pomimo wniosku FDA, badanie zgłoszone na początku tego roku ujawniło, że 1 na 10 pacjentów w Stanach Zjednoczonych niewłaściwie otrzymuje codziennie niskodawkową aspirynę, aby zapobiec pierwszemu atakowi serca lub udarowi.

Dr Ravi S. Hira z Baylor College of Medicine w Houston w Teksasie, autor pierwszego badania, stwierdził, że odkrycia te stanowią problem, ponieważ ryzyko codziennego stosowania aspiryny może przewyższać korzyści dla zdrowych osób.

„Poważne incydenty wieńcowe są zmniejszone o 18% przez kwas acetylosalicylowy, ale kosztem wzrostu o 54% większego krwawienia pozaczaszkowego” – wyjaśnił. „Każdemu z dwóch głównych zdarzeń wieńcowych zapobiegało profilaktyczna aspiryna kosztem jednego większego krwawienia pozaczaszkowego, jednak prewencja pierwotna z zastosowaniem aspiryny jest powszechnie stosowana.”

Co więcej, niektóre badania wiązały się z regularnym stosowaniem kwasu acetylosalicylowego i zwiększonym ryzykiem udaru krwotocznego – rodzaj udaru spowodowanego przez wyciek krwi w mózgu.

Aspiryna i rak

Nic dziwnego, że aspirynę wkracza do największego badania klinicznego, aby ocenić jej skuteczność w walce z rakiem; istnieje przytłaczająca ilość dowodów na to, że lek ma właściwości przeciwnowotworowe.

W zeszłym roku, opublikowane badanie sugerujące codzienną aspirynę może zmniejszyć ryzyko raka jajnika o 20%, podczas gdy nowsze badania wiązały się z długotrwałym stosowaniem niskiej dawki aspiryny w celu zmniejszenia ryzyka raka jelita grubego lub raka jelita grubego.

Co więcej, badanie zaprezentowane niedawno podczas Europejskiego Kongresu Walki z Rakiem w Wiedniu w Austrii sugerowało, że aspirynę można podwoić w przypadku pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego.

Wspomniane badania są tylko fragmentem badań, które mają skojarzone stosowanie kwasu acetylosalicylowego z niższym ryzykiem zachorowania na raka, i takie badania wywołały wiele emocji w świecie medycznym, pobudzając inicjację wyżej wspomnianej próby fazy 3 z Add-Aspirin.

„Było kilka interesujących badań sugerujących, że kwas acetylosalicylowy może opóźnić lub zatrzymać powrót nowotworów na wczesnym etapie, ale nie ma randomizowanego badania, które dałoby jednoznaczny dowód” – mówi prof. Ruth Langley z Cancer Research UK, która kieruje nowym badaniem. „Proces ma na celu odpowiedzieć na to pytanie raz na zawsze.” Ona dodaje:

„Jeśli odkryjemy, że kwas acetylosalicylowy zapobiega ponownemu pojawieniu się tych nowotworów, może zmienić przyszłe leczenie – zapewniając tani i prosty sposób, aby powstrzymać raka i pomóc większej liczbie ludzi przetrwać.”

Choć nie ulega wątpliwości, pozytywny wynik tego badania byłby dobrą wiadomością, niektórzy badacze mają obawy dotyczące stosowania codziennej aspiryny w profilaktyce raka.

W przeciwieństwie do wcześniejszych badań, opublikowane w tym roku badanie sugerowało, że regularne stosowanie aspiryny może zwiększać ryzyko raka jelita u niektórych osób, a wpływ aspiryny zależy od obecności pewnych wariantów genetycznych.

Autorzy badania twierdzą, że ich odkrycia wskazują na to, jak ważne jest identyfikowanie osób, które z powodu regularnego stosowania kwasu acetylosalicylowego będą miały największe szanse na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka jelita grubego. „Walidacja tych wyników w dodatkowych populacjach może ułatwić docelowe strategie zapobiegania rakowi jelita grubego” – zauważyli.

Aspiryna i ciąża

W ostatnich latach naukowcy sugerują, że może istnieć związek między codziennym stosowaniem aspiryny a zwiększoną szansą poczęcia.

po raz pierwszy doniósł o stowarzyszeniu w zeszłym roku, kiedy badanie opublikowane u kobiet z historią poronień lub urodzenia martwego ciała było bardziej prawdopodobne, że zakończyły się sukcesem, jeśli przyjmowały 81 mg aspiryny dziennie z kwasem foliowym w porównaniu z kobietami, które przyjmowały placebo.

[Kobieta w ciąży]

Badanie przedstawione podczas dorocznego spotkania Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Rozrodu w Baltimore, MD, poparło takie odkrycia; w analizie ponad 1200 kobiet z historią poronienia, ci, którzy przyjmowali 81 mg aspiryny dziennie, byli o 17% bardziej narażeni na zajście w ciążę i 20% bardziej prawdopodobne, że urodzą się z powodzeniem niż ci, którzy nie zażyli leku.

Chociaż nie jest jasne, w jaki sposób aspiryna może zwiększyć szanse na zajście w ciążę, badacze spekulują, że lek zmniejsza ogólnoustrojowe zapalenie, dzięki czemu macica staje się bezpieczniejszym środowiskiem dla rozwoju zarodka.

Ponadto uważa się, że aspiryna zwiększa przepływ krwi do miednicy i pogrubia wyściółkę macicy, co może ułatwić wszczepienie zarodka.

Wielu pracowników służby zdrowia już zaleca regularne stosowanie kwasu acetylosalicylowego w celu zwiększenia płodności.

„Aspiryna jest narkotykiem tysiąclecia”, mówi dr Richard Paulson, profesor położnictwa i ginekologii w Keck School of Medicine Uniwersytetu Południowej Kalifornii. „Nie ma żadnej szkody dla kobiet, które chcą zajść w ciążę, przyjmując aspirynę, ponieważ wiele osób stosuje ją rutynowo, także w naszych klinikach, robimy to od wielu lat”.

Inni eksperci ds. Zdrowia uważają jednak, że ryzyko związane z regularną aspiryną – taką jak krwawienie wewnętrzne – może przewyższać potencjalne korzyści związane ze zwiększeniem płodności kobiet.

„Nie sądzę, aby kobiety próbujące zajść w ciążę codziennie przyjmowały aspirynę, a dowody nie potwierdzają takiej potrzeby” – powiedział Edgar Mocanu, skarbnik Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Płodności (IFFS).

Porozmawiaj z lekarzem, zanim zażyjesz aspirynę codziennie

W oparciu o dotychczasowe dowody są pewne korzyści z regularnego stosowania aspiryny, a niektórzy pracownicy służby zdrowia uważają, że nie ma wątpliwości, że ludzie powinni zażywać lek codziennie.

„Aspiryna jest tania i skuteczna” – powiedział Peter Elwood, profesor epidemiologii na brytyjskim University of Wales. „Przyjmowanie aspiryny codziennie zwiększy twoje szanse na przeżycie w przypadku poważnych chorób.”

Jednak większość zgadza się, że należy skonsultować się z lekarzem przed podjęciem codziennej terapii aspiryną.

W ubiegłym roku dr Phil Hammond, lekarz rodzinny w Wielkiej Brytanii, powiedział:

„Uwaga, wszystkie leki, które mają działanie, mają również skutki uboczne, niektórych nie można przewidzieć, ale niektórzy ludzie są bardziej narażeni na skutki uboczne aspiryny i prawdopodobnie muszą podzielić się decyzją, aby zabrać ją z lekarzem lub farmaceutą – nawet jeśli po prostu bierzesz to dla ulgi w bólu. „

Niektóre osoby o zwiększonym ryzyku wystąpienia działań niepożądanych aspiryny to kobiety w ciąży i osoby z podwyższonym ciśnieniem krwi, astmą, zaburzeniami wątroby lub nerek, zaburzeniami krwi lub alergiami na jakiekolwiek inne leki.

Leku nie należy także podawać dzieciom w wieku poniżej 16 lat ze względu na zwiększone ryzyko zespołu Reye’a.

W przypadku osób, które regularnie przyjmują kwas acetylosalicylowy, FDA zaleca ograniczenie przyjmowania alkoholu, ponieważ ich połączenie może zwiększać ryzyko krwawienia z żołądka.

Osoby poddawane zabiegom chirurgicznym lub stomatologicznym powinny również poinformować swojego chirurga lub dentystę o regularnym przyjmowaniu kwasu acetylosalicylowego, ponieważ lek może zwiększać ryzyko krwawienia podczas zabiegu chirurgicznego.

Nasz artykuł w Centrum wiedzy „Co to jest aspiryna? dostarcza dalszych informacji na temat korzyści zdrowotnych i ryzyka związanego z lekiem.

Like this post? Please share to your friends: