Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Anatomia: krótkie wprowadzenie

Anatomia jest identyfikacją i opisem struktur żywych istot. Jest to gałąź biologii i medycyny.

Badanie anatomii sięga ponad 2000 lat, do starożytnych Greków. Można ją podzielić na trzy szerokie obszary: anatomię człowieka, zootomię lub anatomię zwierząt oraz fitotomię, czyli anatomię rośliny.

Anatomia człowieka to badanie struktur ludzkiego ciała. Znajomość anatomii jest kluczem do praktyki zdrowia i medycyny.

Słowo „anatomia” pochodzi od greckich słów „ana”, oznaczających „do góry” i „tom”, oznaczających „cięcie”. Badania anatomii tradycyjnie zależały od cięcia lub rozbioru, ale teraz, dzięki technologii obrazowania, coraz częściej można zobaczyć, jak powstaje ciało bez rozbioru.

Istnieją dwa sposoby patrzenia na anatomię: grubą lub makroskopową, anatomię i anatomię mikroskopową.

Anatomia brutto

[klasa anatomii]

W medycynie, grubej anatomii, anatomii makro lub anatomii topograficznej odnosi się do badania struktur biologicznych, które są widoczne gołym okiem.

Badanie anatomii brutto może obejmować rozbiór lub metody nieinwazyjne. Celem jest zbieranie danych o większych strukturach narządów i narządów.

W sekcji, naukowiec rozcina, ciało człowieka lub zwierzęcia jest rozcięte i bada jego narządy.

Endoskopia, umieszczenie rurki z kamerą na końcu, może być wykorzystana do badania struktur u żywych zwierząt. Endoskopia wykonywana jest przez usta lub odbytnicę, dlatego przewód pokarmowy jest często głównym narządem zainteresowania.

Istnieją również mniej inwazyjne metody. Na przykład, aby zbadać naczynia krwionośne żywych zwierząt lub ludzi, naukowiec może wprowadzić do zwierzęcia nieprzezroczysty barwnik, który podkreśli układ krążenia w technologii obrazowania, takiej jak angiografia.

Techniki takie jak obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI), tomografia komputerowa (CT) lub prześwietlenie również ujawniają informacje o wnętrzu żywego organizmu.

Studenci medycyny i stomatologii wykonują rozbiórki w ramach swojej praktycznej pracy nad anatomią człowieka podczas studiów. Mogą rozcinać ludzkie zwłoki.

Studenci grubej anatomii będą musieli poznać główne systemy ciała.

Systemy ludzkiego ciała

W ludzkim ciele znajduje się 11 układów narządów: http://www.innerbody.com/

 • System powierniczy, czyli skóra, włosy, paznokcie i tak dalej
 • Układ szkieletowy
 • System mięśniowy
 • System limfatyczny
 • Układ oddechowy
 • Układ trawienny
 • System nerwowy
 • Układ hormonalny, który reguluje produkcję hormonów
 • Układu sercowo-naczyniowego
 • Układ moczowy
 • Układy rozrodcze

Chociaż systemy te mają różne nazwy, wszystkie działają niezależnie, co oznacza, że ​​działają razem i są od siebie zależne.

Anatomia mikroskopowa

[anatomia mikroskopowa komórek nerwowych]

Anatomia mikroskopowa, znana również jako histologia, to badanie komórek i tkanek zwierząt, ludzi i roślin, które są zbyt małe, by można je było zobaczyć gołym okiem.

Patrząc na tkankę pod mikroskopem, możemy dowiedzieć się o architekturze komórek, jak są one połączone i jak się ze sobą wiążą.

Na przykład, jeśli dana osoba ma raka, badanie tkanki pod mikroskopem ujawni, w jaki sposób działają komórki rakowe i jak wpływają one na normalną ludzką tkankę.

Zazwyczaj obejmuje to badanie tkanek i komórek za pomocą technik histologicznych, takich jak cięcie i wybarwianie, a następnie badanie ich pod mikroskopem elektronowym lub świetlnym.

Podział polega na przycięciu tkanki na bardzo cienkie plasterki, aby można je było zbadać. Histologiczne plamy dodawane są do struktur biologicznych, takich jak tkanki, w celu dodania kolorów lub wzmocnienia kolorów, aby można je było łatwiej odróżnić, gdy są badane, zwłaszcza jeśli inne struktury znajdują się obok siebie.

Histologia jest niezbędna do zrozumienia i rozwoju medycyny, weterynarii, biologii i innych aspektów nauk przyrodniczych.

Histologia jest używana dla:

Nauczanie: slajdy histologiczne są wykorzystywane w nauczaniu laboratoriów, aby pomóc uczniom, którzy uczą się o mikrostrukturach tkanek biologicznych.

Diagnoza: próbki tkanek lub biopsje pobierane są od pacjentów i wysyłane do laboratorium do analizy przez histologa.

Badania kryminalistyczne: Badanie mikroskopowe tkanek biologicznych może pomóc wyjaśnić, dlaczego na przykład ktoś niespodziewanie zmarł.

Sekcje zwłok: Podobnie jak w przypadku badań kryminalistycznych, można analizować tkanki biologiczne od zmarłych ludzi i zwierząt, aby badacze mogli lepiej zrozumieć przyczyny śmierci.

Archeologia: próbki biologiczne ze stanowisk archeologicznych mogą dostarczyć użytecznych danych o tym, co dzieje się w historii lub w historii starożytnej.

Histopatologia

Histotechnicy, znani również jako technicy histologii, technolodzy histologii, naukowcy biomedyczni, naukowcy medyczni lub technicy laboratoriów medycznych, pracują w laboratoriach histologicznych.

Specjaliści ci wykorzystują specjalne umiejętności do przetwarzania próbek tkanek biologicznych, które mogą pochodzić od pacjentów, od podejrzanych, jeśli jest to laboratorium sądowe, lub od zwłok. Za pomocą szeregu technik przygotowują maleńkie plasterki tkanki, zwane sekcjami. Montują plasterki na szkiełkach i dodają histologiczne przebarwienia. Slajdy są następnie badane przez histopatologa lub patologa w celu analizy.

Umiejętności histologa muszą być skrupulatne i precyzyjne, aby dostarczać próbki o najwyższej jakości do badania pod mikroskopem przez histopatologa.

Patolog to lekarz medycyny, który ukończył szkołę medyczną, a następnie specjalizuje się w patologii w trakcie pobytu. Programy pobytowe są wymagane w przypadku wszystkich specjalności, a w przypadku patologii – dodatkowe cztery lata.

Analizują komórki i tkanki i interpretują to, co widzą, tak aby oni lub inni mogli korzystać z danych, aby zdecydować o leczeniu choroby, określić, jak ktoś został ranny lub zmarł, i tak dalej.

Histopatologia jest subdyscypliną patologii. Jest to badanie mikroskopowe tkanek i komórek chorobowych.

Studiowanie anatomii

Większość badań związanych z opieką zdrowotną wymaga szkolenia w zakresie grubej anatomii i histologii. Sanitariusze, fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi, lekarze, ortotodzy i protetycy oraz biologowie potrzebują wiedzy o anatomii.

Niektóre strony internetowe oferują „wycieczkę” po ludzkim ciele, która wyjaśnia różne organy i sposób ich tworzenia. National Institutes of Health oferuje szeroki zakres zasobów dotyczących różnych części ciała.

PLMedBook