Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Amoksycylina antybiotykowa nie jest lepsza od placebo w przypadku zakażeń najbardziej zatokowych

Jeśli masz infekcję zatok, biorąc kurs amoksycyliny, antybiotyk leki, nie pomoże Ci odzyskać szybciej lub zmniejszenia objawów już skutecznie niż przy nieaktywnej placebo, według nowego badania przeprowadzonego przez Washington University School of Medicine w St.Louis, Missouri, USA, opublikowana w wydaniu JAMA 15 lutego.

Pierwszy autor Dr Jane M Garbutt jest profesorem nadzwyczajnym medycyny w School of Medicine. Powiedziała mediom, że ona i jej współpracownicy wierzą, że antybiotyki są nadużywane w podstawowej opiece zdrowotnej i odniosły się do wysiłków Ośrodków Zapobiegania i Zapobiegania Chorób (CDC), aby zachęcić do rozsądniejszego używania narkotyków.

„Mamy nadzieję, że badanie to dostarczy naukowych dowodów, że lekarze mogą używać z pacjentami, aby wyjaśnić, że antybiotyk prawdopodobnie nie pomoże w ostrej infekcji zatokowej” – powiedział Garbutt.

Starszy autor dr Jay F Piccirillo, profesor otolaryngologii w szkole, powiedział:

„Nasze wyniki pokazują, że antybiotyki nie są niezbędne dla podstawowej infekcji zatok – większość ludzi staje się lepsza sama.”

Zapalenie zatok to stan zapalny zatoki, jednej z małych, wypełnionych powietrzem przestrzeni wewnątrz czoła i kości policzkowych. Zatoki makemucus, które normalnie spływają przez małe rurki do nosa. Większość przypadków zapaleń zatok spowodowanych jest infekcją i dotyczy głównie tych w kościach policzkowych.

Zapalenie zatok jest bardzo powszechne w Stanach Zjednoczonych, gdzie 1 na 5 recept na antybiotyki służy leczeniu tego schorzenia.

Jednym z powodów, dla których kampania CDC zachęca do bardziej rozważnego stosowania antybiotyków, jest rosnąca liczba bakterii, u których rozwija się oporność na antybiotyki, więc celem badania było sprawdzenie, czy to bardzo powszechne stosowanie takich leków jest nieskuteczne. A wyniki pokazują, że tak nie jest.

Zamiast od razu daje się antybiotyki, takie jak amoksycylina, jeden badane w tym badaniu, naukowcy sugerują doctorsand pacjenci powinni tylko leczyć objawy, takie jak ból, gorączka, kaszel i zatorów oraz monitorować sytuację, aby zobaczyć, czy furthertreatment jest konieczne.

W swoich badaniach Garbutt i współpracownicy przebadali dane dotyczące 166 osób dorosłych z ostrym zapaleniem zatok, których objawy odpowiadały kryteriom zalecanym przez zespół ekspertów CDC. Pacjenci byli rekrutowani przez placówki podstawowej opieki zdrowotnej w St. Louis.

Aby włączyć się do badania, objawy musiały być umiarkowane, ciężkie lub bardzo ciężkie: konkretnie musiały obejmować dolegliwości bólowe twarzy i zatok, a wydzielina z nosa trwała od 7 do 28 dni.

Nie uwzględniono pacjentów z przewlekłym zapaleniem zatok lub poważnymi komplikacjami związanymi z tym schorzeniem. Poważne komplikacje obejmują infekcję ucha lub klatki piersiowej.

Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do otrzymania 10-dniowego kursu amoksycyliny lub 10-dniowego kursu placebo. Obie grupy otrzymywały również leki łagodzące objawy, takie jak ból, kaszel, gorączka i przekrwienie.

Badacze ocenili objawy uczestników w różnych momentach badania: na początku (dzień 0), a następnie w dniach 3, 7, 10 i 28. Przy każdej ocenie uczestnicy wypełniali kwestionariusz zwany testem wyników sinonasów-16 (SNOT-16), który ocenia szereg miar jakości życia związanych z tym schorzeniem.

Naukowcy zauważyli również nawrót i nawrót objawów oraz dni nieobecności w pracy.

Wyniki pokazały, że w dniu 3 nie było różnicy między leczeniem a grupą placebo w żadnym ze środków. Onday 7, nastąpiła niewielka poprawa w grupie leczonej, oceniana na podstawie odpowiedzi z kwestionariusza.

Ale Garbutt powiedział, że ta niewielka różnica prawdopodobnie nie przyniesie zauważalnego złagodzenia objawów.

„Mimo że była to statystycznie istotna zmiana, prawdopodobnie nie była to zmiana, którą pacjent zauważyłby” – powiedział Garbutt.

Mała poprawa zniknęła w dniu 10, kiedy to 8 na 10 uczestników w obu grupach zgłosiło, że ich symptomy albo całkowicie zniknęły, albo uległy znacznej poprawie.

Wyniki pokazały, że nie ma różnicy pomiędzy grupami pod względem ilości leczonych objawami leków, które wybrali.

Podczas gdy badania pokazują, że antybiotyki nie działają w ostrym zapaleniu zatok, to nie odpowiada na pytanie, co działa w tej „paskudnej chorobie”, jak opisuje to Garbutt:

„Ludzie mają znaczące objawy, czują się nieszczęśliwi i tracą czas w pracy, jeśli antybiotyk nie przyniesie żadnych korzyści, to co to jest?” To pytanie, na które jeszcze nie odpowiedzieliśmy, ale pracujemy nad tym „- powiedziała .

Napisane przez dr Catharine Paddock

Like this post? Please share to your friends: