Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Rak zabija ponad 20 tysięcy ludzi dziennie, mówi globalny raport

Nowy globalny raport o nowotworach przeprowadzony przez czołową amerykańską organizację zdrowia szacuje, że rak zabije w tym roku 7,6 miliona ludzi na całym świecie (około 20 000 chorób nowotworowych dziennie), a ponad 12 milionów ludzi dowie się, że chorują.

Raport nazywa się Fakty i liczby dotyczące raka na rok 2007 i został opublikowany przez American Cancer Society.

Wykorzystując dane z bazy danych Globocan 2002 opracowanej przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC), współautor raportu, dr Ahmedin Jemal, anepidemiolog z American Cancer Society, i współpracownicy, wykazali znaczne różnice w wskaźnikach zachorowalności na raka pomiędzy rozwinięty i rozwijający się świat.

Jemal i jego współpracownicy szacują, że 5,4 miliona nowotworów i 2,9 miliona zgonów związanych z rakiem będzie w krajach rozwiniętych gospodarczo, podczas gdy w mniej rozwiniętym świecie będzie to 6,7 miliona przypadków i 4,7 miliona zgonów.

Infekcja wydaje się odgrywać większą rolę w zachorowalności na raka w krajach rozwijających się (26 procent wszystkich nowotworów), w których częstotliwość występowania nowotworu związanego z infekcją jest około 3 razy większa niż w krajach rozwiniętych (8 procent wszystkich nowotworów).

W najsłabiej rozwiniętych krajach wśród mężczyzn najczęściej diagnozowane są nowotwory żołądka, płuc i wątroby, a wśród kobiet najczęściej zdiagnozowano raka piersi, szyjki macicy i żołądka.

W rozwiniętych krajach, wśród mężczyzn, raka prostaty, płuc i jelita grubego są najczęściej diagnozowane, a dla kobiet to piersi, jelita grubego i płuc.

W krajach rozwijających się zakażenie bakteriami Helicobacter pylori (H. pylori) jest uważane za główną przyczynę raka żołądka; infekcja przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) jest uważana za główny czynnik ryzyka raka szyjki macicy; oraz infekcje zapalenia wątroby typu B i C, które raport opisuje jako szaloną Afrykę i wschodnią Azję, są uważane za główny związek z rakiem wątroby.

Jemal i współpracownicy stwierdzili, że brak środków zapobiegawczych, wczesnego wykrywania i leczenia prawdopodobnie przyczynił się do tego, że mniej rozwinięty świat ma niższy wskaźnik przeżycia.

Jako przykład podali 5-letnie przeżycie dla dzieci chorych na raka, co stanowi około 75% w Europie i Ameryce Północnej, ale tylko 48-62% w Ameryce Środkowej. Zostało to również oparte na danych IARC.

W raporcie szacuje się, że jeśli rosnące zużycie wyrobów tytoniowych będzie się utrzymywać w krajach rozwijających się, do 2030 r. Na świecie będzie 2 miliardy palaczy.

W 2000 roku odnotowano 5 milionów zgonów związanych z paleniem, z czego 1,42 z powodu raka – czytamy w raporcie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 80 procent z 1,3 miliarda palaczy na świecie żyje w krajach rozwijających się.

W samej tylko Chinach jest 350 milionów palaczy, więcej niż cała populacja Stanów Zjednoczonych.

Ogólnie rzecz biorąc, tytoń był odpowiedzialny za około 100 milionów zgonów na całym świecie w XX wieku i będzie odpowiedzialny za ponad 1 miliard zgonów na całym świecie w XXI wieku, powiedzieli autorzy raportu. Większość zgonów nastąpi w krajach rozwijających się, a autorzy stwierdzili, że powstrzymanie szybkiego rozprzestrzeniania tytoniu w krajach rozwijających się powinno być priorytetem na całym świecie.

Obciążenie nowotworowe rośnie, powiedział Jemal, ponieważ kraje rozwijające się coraz częściej przyjmują styl życia na zachodzie, charakteryzujący się „paleniem papierosów, wyższym spożyciem tłuszczów nasyconych i pokarmami o dużej kaloryczności oraz ograniczoną aktywnością fizyczną”.

Kliknij tutaj, aby pobrać pełny raport: Globalne informacje na temat raka i liczby 2007 (American Cancer Society).

Napisane przez: Catharine Paddock

Like this post? Please share to your friends: