Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wysokie ciśnienie krwi: czy dieta może zastąpić leki?

Jeśli chodzi o obniżenie ciśnienia krwi, dieta o niskiej zawartości soli i zdrowego serca może być równie skuteczna jak leki. Jest to wniosek z nowego badania opublikowanego niedawno w.

kobieta siekająca warzywa

Badacze sugerują, że osoby z wysokim ciśnieniem krwi lub nadciśnieniem mogą odczuwać podobne lub większe zmniejszenie skurczowego ciśnienia krwi po zastosowaniu dietetycznego podejścia do zatrzymania nadciśnienia (DASH) i diety o niskiej zawartości soli jako osób przyjmujących leki przeciwnadciśnieniowe.

Współautor badania Stephen Juraschek – który pracuje w Centrum Medycznym Deaconess Beth Israel w Harvard Medical School w Bostonie, a także w School of Medicine w Baltimore, MD – i koledzy mówią, że ich odkrycia sugerują, że zmiana w diecie powinno być pierwszym portem dla dorosłych o podwyższonym ryzyku wysokiego ciśnienia krwi.

Ciśnienie krwi to siła krwi napierająca na ściany tętnic. Mierzy się ją w milimetrach słupa rtęci (mm Hg) i ocenia się ją za pomocą dwóch liczb: skurczowej (górna liczba) i rozkurczowej (najniższa liczba).

Skurczowe ciśnienie krwi odnosi się do siły krwi popychającej ściany tętnicy, gdy serce bije, a rozkurczowe ciśnienie krwi odnosi się do ciśnienia krwi między uderzeniami serca.

Wysokie ciśnienie krwi występuje, gdy ta siła staje się zbyt wysoka. Niekontrolowane może zwiększać ryzyko chorób serca, zawału serca i udaru mózgu.

Zmiany stylu życia, takie jak zwiększanie aktywności fizycznej i przyjmowanie zdrowej diety, są uważane za kluczowe dla obniżenia ciśnienia krwi, ale niektórym osobom można również przepisać leki przeciwnadciśnieniowe.

Nowe badanie sugeruje jednak, że dieta DASH – w połączeniu z niskim spożyciem soli – może wyeliminować potrzebę stosowania leków u niektórych osób dorosłych z nadciśnieniem.

Skurczowe ciśnienie krwi i dieta

Badaniem objęto 412 dorosłych w wieku od 23 do 76 lat. Na początku badania wszyscy uczestnicy mieli skurczowe ciśnienie krwi 120-159 mm Hg i rozkurczowe ciśnienie krwi 80-95 mm Hg. Żaden z pacjentów nie stosował leków przeciwnadciśnieniowych.

Na podstawie skurczowego ciśnienia krwi badani zostali przydzieleni do jednej z czterech grup. Były to: 120-129 mm Hg, 130-139 mm Hg, 140-149 mm Hg i 150 mm Hg lub więcej.

Według nowych wytycznych opublikowanych na początku tego miesiąca, skurczowe ciśnienie krwi 120-129 mm Hg i rozkurczowe ciśnienie krwi poniżej 80 mm Hg jest klasyfikowane jako „podwyższone” nadciśnienie.

Skurczowe ciśnienie krwi 130-139 mm Hg lub rozkurczowe ciśnienie krwi 80-89 mm Hg klasyfikuje się jako nadciśnienie stopnia 1, podczas gdy skurczowe ciśnienie krwi wynosi 140 mm Hg lub więcej albo rozkurczowe ciśnienie krwi wynosi 90 mm Hg lub więcej. jest sklasyfikowany jako nadciśnienie w stopniu II.

W sumie przez 12 tygodni wszyscy uczestnicy byli losowo przydzielani do diety DASH lub diety kontrolnej, co było porównywalne ze standardową dietą zachodnią.

Dieta DASH – wspierana przez National Heart, Lung and Blood Institute – to plan jedzenia składający się z owoców, warzyw, całych ziaren, orzechów, fasoli, ryb, drobiu oraz beztłuszczowych i niskotłuszczowych produktów mlecznych. Dieta ogranicza pokarmy bogate w tłuszcze nasycone i cukier.

Przez okres 4 tygodni w trakcie badania osobnicy byli losowo przydzielani do trzech różnych poziomów spożycia sodu: 50 milimoli dziennie (niska), 100 milimoli dziennie (średnia) lub 150 milimoli dziennie (wysoka).

Dla kontekstu, 100 milimoli sodu dziennie jest równoważne 2300 miligramom sodu lub nieco mniej niż jedna łyżeczka soli. Jest to maksymalna dzienna dawka sodu zalecana w ramach wytycznych żywieniowych dla Amerykanów na lata 2015-2020.

„Zaległe” wyniki

Zespół odkrył, że osoby, które miały skurczowe ciśnienie krwi wynoszące 150 mm Hg lub więcej, zauważyły ​​spadek ciśnienia skurczowego o średnio 11 mm Hg po 4 tygodniach diety DASH w porównaniu z osobami stosującymi dietę kontrolną.

Uczestnicy z wyjściowym skurczowym ciśnieniem krwi poniżej 130 mm Hg doświadczyli obniżenia ciśnienia skurczowego o 4 mm Hg z 4-tygodniową dietą DASH.

Jednak połączenie diety DASH z niskim spożyciem sodu przyniosło lepsze wyniki.

U osób, u których wyjściowe skurczowe ciśnienie krwi wynosiło mniej niż 130 mm Hg, obserwowano obniżenie skurczowego ciśnienia krwi o 5 mm Hg po zastosowaniu diety DASH i niskim spożyciu sodu przez 4 tygodnie, w porównaniu z osobami stosującymi dietę kontrolną, które miały wysokie wartości. spożycie sodu.

Dorośli, u których skurczowe ciśnienie krwi wynosiło 130-139 mm Hg na początku badania, odnotowali średnie zmniejszenie wartości 7 mm Hg w skurczowym ciśnieniu krwi w diecie DASH o niskiej zawartości sodu.

Dla osób z wyjściowym skurczowym ciśnieniem krwi 140-149 mm Hg, skurczowe ciśnienie krwi spadło średnio o 10 mm Hg po 4 tygodniach połączonej diety DASH i planu o niskiej zawartości soli.

Jednak najbardziej zaskakujący wynik stwierdzono u dorosłych, których wyjściowe skurczowe ciśnienie krwi wynosiło 150 mm Hg lub więcej. Wykazali oni średnie skurczowe obniżenie ciśnienia krwi o 21 mm Hg przy diecie DASH o niskiej zawartości sodu, w porównaniu z dietą kontrolną o wysokiej zawartości sodu.

Juraschek uważa to stwierdzenie za „wybitne”; wskazuje to, że osoby z największym ryzykiem ciężkiego nadciśnienia czerpały największą nagrodę z diety DASH w połączeniu z niskim poziomem sodu.

Naukowcy zauważają, że potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy taki plan odżywiania może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi u osób ze skurczowym ciśnieniem krwi o wartości 160 mm Hg lub więcej, ponieważ nie zostały one uwzględnione w tych badaniach.

Mimo to, Juraschek uważa, że ​​ich wyniki dodają dowodów, że interwencje dietetyczne są tak samo skuteczne lub skuteczniejsze niż leki hipotensyjne u osób z najwyższym ryzykiem wysokiego ciśnienia krwi i powinny być rutynową metodą leczenia pierwszego rzutu dla takich osób. . „

„To, co obserwujemy po połączeniu interwencji dietetycznych, polega na obniżeniu skurczowego ciśnienia krwi o co najwyżej, jeśli nie większe, niż w przypadku leków na receptę. Jest to ważna informacja dla pacjentów, że mogą uzyskać wiele kilometrów z przylegania do zdrowej diety o niskiej zawartości sodu. „

Starszy autor badań dr Lawrence Appel, Johns Hopkins University School of Medicine

Like this post? Please share to your friends: