Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o zaskórnikach

Zaskórniki są małymi, ciemnymi zmianami, które pojawiają się na skórze, często na twarzy i szyi. Są cechą łagodnego trądziku, ale mogą pojawić się bez innych objawów trądziku.

Zawierają utlenioną wersję melaniny, ciemnego pigmentu wytwarzanego przez komórki w skórze.

W Stanach Zjednoczonych (USA) trądzik to zakażenie skóry, które dotyka do 50 milionów ludzi. Poradzenie sobie z zaskórnikami we właściwy sposób może pomóc w zapobieganiu rozwojowi cięższego trądziku.

Szybkie fakty dotyczące zaskórników

 • Zaskórniki są wykonane z utlenionej melaniny i nie uwięzionego brudu.
 • Ściskanie lub szorowanie wągrów może je pogorszyć.
 • Aby zmniejszyć zaskórniki, należy unikać produktów do pielęgnacji skóry opartych na olejach, wilgotnych środowisk, ciasnych ubrań i produktów zawierających alkohol.
 • Pojawiają się, gdy hormony prowadzą do zwiększonej produkcji sebum, substancji oleistej, przez gruczoły pod skórą.

Czym są wągry?

Zaskórniki to kieszonki utlenionej melaniny na powierzchni skóry.

Zaskórniki to rodzaj komedo. Komedon występuje, gdy pory w skórze zostają zatkane martwymi komórkami skóry i oleistą, ochronną substancją znaną jako łojotok.

Górna część zaskórnika, widoczna na powierzchni skóry, ma ciemny kolor.

Zwykle włosy wyrastają z mieszków włosowych w porach, a gruczoły łojowe produkują sebum pod spodem.

Kiedy te pory są zatkane, martwe komórki skóry w otwartych porach reagują z tlenem w powietrzu i stają się czarne, tworząc zaskórnik.

Często jest to mylone z uwięzionym brudem, ale rozwój zaskórników nie jest związany z czystością skóry.

Inne zmiany trądzikowe są zwykle zamknięte, ale w zaskórnikach skóra wokół zatkanych porów otwiera się, powietrze dostaje się, powodując, że zebrany olej łojowy lub martwe komórki skóry utleniają się i stają się czarne lub czasem żółtawe.

Zaskórniki pojawiają się najczęściej na twarzy, plecach, szyi, klatce piersiowej, ramionach i barkach. Na tych obszarach jest więcej mieszków włosowych.

Przyczyny

Niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko pojawienia się zaskórników.

Wiek i zmiany hormonalne są ważnym czynnikiem. Podobnie jak w przypadku innych objawów trądziku, zaskórniki występują najczęściej w okresie dojrzewania, kiedy zmiana poziomu hormonów wywołuje skok w produkcji łoju. Mogą jednak pojawić się w każdym wieku.

Androgen, męski hormon płciowy, powoduje większe wydzielanie sebum i wyższy obrót komórek skóry w okresie dojrzewania. Zarówno u chłopców, jak iu dziewcząt obserwuje się wyższy poziom androgenów w okresie dojrzewania.

Po okresie dojrzewania zmiany hormonalne związane z miesiączkowaniem, ciążą i stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych mogą również powodować zaskórniki u kobiet.

Nadprodukcja komórek skóry przez organizm może powodować zaskórniki.

Inne czynniki to:

 • blokowanie lub zasłanianie porów kosmetykami i odzieżą
 • ciężkie pocenie się
 • golenie i inne czynności, które otwierają mieszki włosowe
 • wysoka wilgotność i smar w bezpośrednim otoczeniu
 • niektóre schorzenia, takie jak stres, zespół policystycznych jajników (PCOS) i zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
 • leki, które przyspieszają gwałtowny obrót komórek skóry
 • stosowanie niektórych leków steroidowych, takich jak kortykosteroidy

Wbrew powszechnemu przekonaniu, zła higiena nie powoduje bezpośrednio zaskórników. Nadmierne szorowanie w celu ich usunięcia może je pogorszyć.

Objawy

Głównym symptomem jest mała, ciemna zmiana, która nadaje wągrom ich imię.

Zaskórniki są objawem trądziku, ale powodowane przez otwarte pory, różnią się pod pewnymi względami od innych zmian trądzikowych.

Zaskórniki są niezapalne. Oznacza to, że nie są zakażone i nie powodują bólu i dyskomfortu w taki sam sposób, jak krosty i krosty.

Zaskórniki mają podwyższoną teksturę, ale są bardziej płaskie niż pryszcze.

Zmiana wyglądu spowodowana przez zaskórniki może u niektórych pacjentów prowadzić do wstydu i problemów społecznych lub psychologicznych.

Kłosy łojowe

Kłosy przypominają zaskórniki, ale są różne. Mogą pojawić się na nosie. Zwykle są mniejsze, pojawiają się w grupach i czują się płaskie w dotyku. Kłosy są gruczołami, które kierują przepływ sebum przez pory. W przeciwieństwie do zaskórników, nie są one formą trądziku.

Diagnoza

Zaskórniki rzadko prowadzą do wizyty u lekarza, chyba że obecny jest już poważny trądzik. Są łatwe do zidentyfikowania i zdiagnozowania z ich wyglądu.

Leczenie: nakazów i zakazów

Większość osób radzi sobie z zaskórnikami w domu bez konieczności wizyty u lekarza, ale niektóre czynności mogą je pogarszać lub powodować cięższy rodzaj trądziku.

Istnieje wiele mitów i sprzeczności na temat tego, jak leczyć zaskórniki, więc najlepiej będzie dla nich zobaczyć whatworks.

Robi dla zaskórników

Zaskórnika oczyścić

Oczyszczanie: Pomocne mogą być specjalne peelingi do delikatnego złuszczania twarzy. Poszukaj tych, które nie zawierają substancji zapachowych i dla wrażliwej skóry, i unikaj wszystkiego, co sprawia, że ​​twoja skóra jest nadmiernie sucha. Różne produkty są dostępne do zakupu online.

Chociaż ważne jest, aby wysuszyć skórę, zmniejszając nadmierne wytwarzanie oleju, suszenie jej za dużo może pogorszyć sprawę ze względu na stymulację dodatkowej produkcji oleju przez gruczoły.

Makijaż i kosmetyki: należy stosować produkty nie powodujące efektu komedycznego, które nie zatykają porów, a zamiast tego powinny utrzymywać czyste i otwarte pory oraz zmniejszać nagromadzenie martwej skóry. Kosmetyczny makijaż jest dostępny do kupienia w Internecie od różnych marek.

Leczenie na receptę: Kwas azelainowy, kwas salicylowy i nadtlenek benzoilu są również dostępne w postaciach na receptę i bez recepty (OTC) w trądziku niezapalnym. Są to zabiegi miejscowe, stosowane bezpośrednio na skórę.

Leki na receptę, które zawierają witaminę A, takie jak tretinoina, tazaroten i adapalen, mogą być przepisywane w celu zapobiegania tworzeniu się czopków w mieszkach włosowych i sprzyjają szybszemu obrotowi komórek skóry.

Jednak większość ludzi nie szuka tych metod leczenia, dopóki ich trądzik nie pogorszy się, aby stać się zarażoną lub cięższą postacią, taką jak pryszcze. Najlepiej byłoby, gdyby specjalista od pielęgnacji skóry usunął zaskórniki, gdyby stały się kłopotliwe.

Warunki podstawowe: Wszelkie inne problemy skórne, takie jak wyprysk lub trądzik różowaty, mogą sprawić, że leczenie zaskórników będzie nieco trudniejsze. Stan powinien być leczony przed trądzikiem, ponieważ pomyślne leczenie może prowadzić do poprawy zaskórników.

Odpoczynek i relaks: Odpoczynek i unikanie stresu również mogą pomóc, ponieważ stres może powodować wydzielanie sebum. Ćwiczenia pomagają zmniejszyć stres.

Żywność: Badania nie potwierdziły, że wycinanie frytek czy czekolady nie zmniejszy lub nie zmniejszy trądziku, ale zdrowa, zbilansowana dieta z dużą ilością świeżych owoców i warzyw jest korzystna dla ogólnego stanu zdrowia. Może zmniejszyć ryzyko infekcji zmian skórnych.

Nie zezwalaj na zaskórniki

Wyzwalacze hormonalne mogą powodować, że zaskórniki są nieuniknione, ale niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko lub je pogarszać.

Ściśnięcie: Unikaj ściskania wągli, nawet przy użyciu metalowego usuwania zaskórników, ponieważ może to podrażnić skórę i pogorszyć problem.

Gotowanie na parze: łaźnia parowa od dawna jest zalecana jako leczenie zaskórników, ponieważ „otwiera pory”. Jednak nie zostało to potwierdzone w badaniach. Niektórzy uważają, że to pogarsza problem.

Szorowanie: może to pogorszyć problem. Szorowanie usuwa sebum. Gruczoły łojowe następnie pracują ciężej, aby zastąpić łoju, co prowadzi do większej ilości blokad i ryzyko trądziku zapalnego.

Zmywacze: Paski do usuwania, maski i odkurzacze należy stosować ostrożnie, ponieważ mogą one podrażnić i uszkodzić skórę, jeśli zostaną niewłaściwie użyte.

Makijaż i kosmetyki: Unikaj maseł na bazie makijażu i produktów do pielęgnacji skóry.

Inne czynniki środowiskowe, których należy unikać, to:

 • wilgotne środowiska
 • ciasne ubrania, które zamykają skórę
 • produkty do skóry z alkoholem, ponieważ mogą one również zacieśniać i wysuszać skórę

Nadtlenek wodoru: To jest zalecane w przypadku trądziku. Może zmniejszyć nasilenie ognisk, ale jest również trudnym produktem, który może wysuszyć i podrażnić skórę. Naukowcy pozostają niezdecydowani, czy należy go stosować, czy nie, z powodu jego negatywnych skutków.

Zabiegi na bazie roślin

Zabiegi na bazie roślin są często zalecane w przypadku trądziku, a niektóre badania są w toku. Herbata, tymianek, aloes i olejek różany wydają się oferować właściwości antybakteryjne, które zapobiegają zakażeniu trądzikiem. Potrzebne są dalsze badania.

W postaci łagodnego trądziku, zaskórniki mają skłonność do samodzielnego rozwiązywania się, gdy organizm z powodzeniem reguluje hormony po okresie dojrzewania. Może minąć dużo czasu, zanim wągry same się rozwiążą i mogą utrzymywać się przez wiele lat.

Pacjent, który doświadcza problemów psychologicznych z pojawieniem się zaskórników może uznać za pomocny dostęp do doradcy.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: