Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o wysiękie opłucnej

Wysięk opłucnowy jest spowodowany wieloma zaburzeniami i potencjalnie może zagrażać życiu.

Objawy mogą przypominać inne problemy z oddychaniem, a diagnoza i leczenie zależą od przyczyny.

Czym jest wysięk opłucnowy?

wysięk opłucnowy

Wysięk w jamie opłucnej to nagromadzenie płynu w przestrzeni między płucami a jamą klatki piersiowej, zwanej przestrzenią opłucnową. Jest również powszechnie nazywany wodą na płucach.

Cienkie błony zwane opłucną zarówno w jamie płucnej, jak i klatki piersiowej w ciele.

W zdrowych płucach membrany te utrzymują niewielką ilość płynu pomiędzy płucami i klatką piersiową, aby zapobiec tarciu, gdy płuca rozszerzają się i kurczą podczas oddychania.

Ktoś, kto ma płyn w jamie opłucnej, ma za dużo płynów w przestrzeni opłucnowej.

Osoby doświadczające wysięku w jamie opłucnej muszą natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, ponieważ może to zagrażać życiu, jeśli nie zostanie poddane leczeniu.

Przyczyny

Wysięk opłucnowy jest zawsze wtórnym zaburzeniem, co oznacza, że ​​jest spowodowane przez coś innego. Wiele rzeczy może spowodować, że opłuc będzie wytwarzać więcej płynu niż normalnie.

Niektóre z najczęstszych przyczyn wysięku opłucnowego to inne choroby i zaburzenia, w tym:

 • Choroba wątroby lub nerek: Choroby takie jak marskość mogą powodować gromadzenie się płynu w organizmie i wyciek do klatki piersiowej.
 • Zastoinowa niewydolność serca: Nieprawidłowe pompowanie krwi przez serce może spowodować nagromadzenie się płynu w klatce piersiowej.
 • Choroby autoimmunologiczne: Zaburzenia takie jak toczeń lub reumatoidalne zapalenie stawów mogą być ukierunkowane na płuca i powodować problemy z opłucną.
 • Zakażenia: Infekcje dróg oddechowych, takie jak gruźlica i zapalenie płuc, mogą rozwijać się i powodować wodę w płucach.
 • Zator tętnicy płucnej: zablokowanie tętnic płucnych wywołane zakrzepem krwi może powodować powstawanie zbyt dużej ilości opłucnej.
 • Rak: Zazwyczaj rak płuc, chociaż przyczyną raka może być rak, który przeszedł do płuc lub opłucnej.

Powikłania niektórych zabiegów medycznych mogą również powodować wysięk opłucnowy. Chirurgia na otwartym sercu jest częstą przyczyną, ale jakakolwiek operacja związana z klatką piersiową może również zwiększać ryzyko wysięku w jamie opłucnej.

Objawy

Fizyczne objawy płynu w jamie opłucnej zwykle pojawiają się, gdy ciecz wypełnia jamę klatki piersiowej. Objawy te obejmują:

 • suchy, bezproduktywny kaszel
 • trudności w oddychaniu, szczególnie podczas leżenia
 • gorączka
 • ból w klatce piersiowej
 • duszność
 • niezdolność do podejmowania głębokich oddechów lub bólu spowodowanych przez wzięcie głębokich oddechów

Osoba, która często doświadcza czkawki lub czkawki, które nie ustępują, może również odczuwać wysięk opłucnowy.

Niektórzy ludzie w ogóle nie odczuwają objawów wysięku w jamie opłucnej. Zwykle dowiadują się o płynie w płucach po fizycznym badaniu na niespokrewniony warunek.

Oznaki i objawy wysięku w jamie opłucnej mogą być również mylone z innymi zaburzeniami płuc. Ludzie powinni natychmiast umówić się na wizytę u swojego lekarza, jeśli odczują te objawy.

Poniżej znajduje się trójwymiarowy model wysięku opłucnowego, który jest w pełni interaktywny.

Zbadaj model za pomocą podkładki pod mysz lub ekranu dotykowego, aby dowiedzieć się więcej na temat wysięku opłucnowego.

Diagnoza

Diagnozowanie wysięku w jamie opłucnej nie jest proste, ponieważ wiele zaburzeń wywołuje podobne objawy. W pierwszej kolejności lekarze wydadzą tej osobie fizyczny egzamin.

 Image Image: James Heilman, MD, n.d. </ br>„></p> <p align=Podczas badania fizykalnego lekarz będzie słuchał płuc stetoskopem. Mogą również dotknąć klatki piersiowej, aby usłyszeć oznaki cieczy.

Następnym krokiem jest test obrazowania, który może być skanem rentgenowskim lub tomografem komputerowym.

Na zdjęciu rentgenowskim, wiele wysięków wygląda na białe, a tkanka płucna wydaje się czarna, jak widać na zdjęciu rentgenowskim z opisu przypadku osoby z wysiękiem w jamie opłucnej.

Płuco po prawej stronie obrazu A na powyższym łączu pokazuje niewielkie oznaki płynu. Płuca po lewej stronie obrazu pokazuje duży biały obszar, co oznacza, że ​​występuje wysięk opłucnowy. Obraz B ilustruje dość wyraźnie ilość płynu w klatce piersiowej.

Skany CT zapewniają dokładniejsze obrazy dla lekarzy, pomagając określić przyczynę.

Jednym z najważniejszych kroków w diagnozie jest określenie rodzaju wysięku osoby. Istnieją dwa rodzaje wysięków: przesięki lub wysięk.

Wysięk przesiąknięty

Wysięk przesiękowy jest zwykle spowodowany przez wyciek płynu z powrotem do klatki piersiowej z powodu innych zaburzeń, które powodują nierównowagę ciśnienia w naczyniach krwionośnych. Płyn w płynie składa się zwykle ze związków znajdujących się w osoczu krwi.

Wysięk wysiękowy

Wysięk z wysięków jest trudniejszy do leczenia i może prowadzić do poważniejszych problemów. Są one zwykle spowodowane przez zaburzenia zapalne, takie jak nowotwory, infekcje i urazy. Mogą również być spowodowane zablokowaną krwią lub naczyniami limfatycznymi w okolicy.

Lekarze często pobierają próbkę płynu w przestrzeni opłucnej, wprowadzając igłę pomiędzy żebrami do przestrzeni opłucnowej i usuwając niewielką ilość płynu.

Płynne próbki mogą pomóc lekarzom w poszukiwaniu oznak infekcji, poziomów białka i komórek nowotworowych w celu ustalenia, czy dana osoba ma skomplikowany lub nieskomplikowany wysięk w jamie opłucnej.

Płyn w skomplikowanym wysięku opłucnowym może wykazywać określone oznaki stanu zapalnego lub infekcji. Skomplikowane wysięki w jamie opłucnej wymagają natychmiastowego leczenia, ponieważ mogą powodować poważne problemy.

Nieskomplikowany wysięk tworzy ciecz, która nie ma oznak infekcji lub zapalenia. Nieskomplikowane wysady mogą być łagodniejsze i znacznie rzadziej powodują trwałe uszkodzenie płuc.

Lekarze mogą również zamówić inne testy, aby znaleźć przyczynę wysięku. Testy te mogą obejmować:

 • testy funkcji nerek w celu ustalenia, czy nerki się zamykają
 • testy funkcji wątroby w celu wykrycia objawów marskości lub niewydolności
 • biopsja płuca w celu zbadania pod kątem występowania raka płuc
 • bronchoskopii, aby sprawdzić potencjalne problemy z oddychaniem i oznaki nowotworów
 • USG serca, aby sprawdzić dowody niewydolności serca

Wszystkie te testy pomagają zawęzić przyczynę wysięku opłucnowego i sprawić, że leczenie będzie tak proste, jak to tylko możliwe.

Leczenie

TK wysięku opłucnowego

Leczenie wysięku opłucnowego zależy od zaburzeń w ciele, które go powodują. Oprócz leczenia schorzenia powodującego wysięk, w większości przypadków lekarze usuwają płyn z klatki piersiowej.

Depilacja klatki piersiowej

Opróżnianie klatki piersiowej odbywa się przez włożenie igły lub rurki do przestrzeni opłucnowej i odprowadzenie płynu z ciała. Proces ten nie wymaga znieczulenia ogólnego.

Miejscowy środek znieczulający jest stosowany w celu uśmierzenia bólu związanego z cięciem, które większość ludzi odczuwa po odrętwieniu.

Proces może wymagać wykonania więcej niż jeden raz, jeśli płyn nadal gromadzi się w jamie opłucnej.

Istnieje niewielkie ryzyko poważnych powikłań po opróżnieniu klatki piersiowej. Te powikłania obejmują zakażenie, krwawienie lub zapadnięte płuco. Jeśli płyn zostanie zbyt szybko spuszczony, płyn może dostać się do płuc. Jednak są to rzadkie powikłania.

Inne zabiegi

W niektórych przypadkach konieczne mogą być inne drogi leczenia. Pleurodesis to proces zamykania luki pomiędzy opłucną płuc a jamą klatki piersiowej, aby zapobiec gromadzeniu się płynu między nimi.

Cięższe przypadki mogą również wymagać operacji, aby skierować płyn z jamy klatki piersiowej do jamy brzusznej. Lekarze mogą również usunąć część błony śluzowej opłucnej w bardzo poważnych przypadkach.

Perspektywy

Wysięk opłucnowy może być różny, od łagodnego do zagrażającego życiu. Perspektywy w dużej mierze zależą od przyczyny wysięku. Czas potrzebny do wyleczenia zależy od powagi wysięku.

Wysięk opłucnowy może wymagać hospitalizacji i monitorowania pacjenta. Podążając za wskazówkami lekarza, ludzie często mogą znaleźć plan leczenia wysięku.

PLMedBook