Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o soku z suszonych śliwek

Sok prażony jest powszechnie stosowany w celu ułatwienia zaparcia, ale korzyści nie kończą się na tym. Sok z suszonych śliwek ma szeroką gamę korzyści zdrowotnych.

Powszechnie uważa się, że śliwka jest jej własnym owocem. Śliwka to suszona wersja dowolnego rodzaju śliwki.

Istnieje wiele różnych rodzajów śliwek, o różnych kolorach, fakturze i smaku. Wszystkie pochodzą od rodziny i stąd pochodzi nazwa prune. Krewni śliwy obejmują nektarynki, brzoskwinie i migdały.

Picie soku z suszonych śliwek jest jednym ze sposobów spożywania tych owoców.

Odżywianie

Śliwki

Każda suszona śliwka może być uważana za śliwkę, ale termin ten zwykle odnosi się do wysuszonej wersji śliwki europejskiej (), którą powszechnie można znaleźć w sklepach. Inne odmiany śliwek obejmują i.

Te trzy rodzaje śliwek przyczyniają się do większości produkcji śliwek na świecie. Wszystkie są pestkami freestone, co oznacza, że ​​pestki w owocach łatwo się wydostają. Dzięki temu suszenie i przechowywanie stają się proste, a prune pozostaje w całości przez cały proces.

Suszone śliwki są używane od wieków w tradycyjnych lekach. Środki ludowe często stosowały suszone śliwki jako kluczowy składnik dla warunków, takich jak wysokie ciśnienie krwi, żółtaczka, gorączka, cukrzyca, trawienie i zaparcia.

Badanie opublikowane na temat szerokiej gamy związków w suszonych śliwkach i odkryło pewne ekscytujące informacje żywieniowe.

Nutritionally śliwki zawierają błonnik, węglowodany, aminokwasy, witaminy i minerały.

Główne składniki odżywcze

Suszone śliwki są źródłem niektórych ważnych składników odżywczych, w tym:

 • Aminokwasy
 • Witamina A
 • Witamina B-kompleks
 • Witamina K
 • Wapń
 • Magnez
 • Cynk
 • Miedź
 • Mangan
 • Selen
 • Bor

Suszone śliwki są również bogate w potas, co może pomóc w problemach sercowo-naczyniowych.

Błonnik pokarmowy

Suszone śliwki są bogatym źródłem błonnika, zawierającym około 7 gramów na 100 gramów owoców

Około 80 procent włókien w suszonych śliwkach stanowi błonnik rozpuszczalny. Proces suszenia śliwki w suszonych śliwkach faktycznie zwiększa ilość błonnika w samym owocu.

Możliwe właściwości medyczne śliwek

W suszonych śliwkach występuje również wiele różnych związków medycznych, które zapewniają określone działania medyczne, takie jak:

 • Przeciwutleniacz
 • Przeciwnowotworowy
 • Przeciwhiperglikemiczny
 • Przeciwhiperlipidemia
 • Przeciwnadciśnieniowe
 • Przeciw osteoporozie
 • Przeczyszczający
 • Hepatoprotekcyjny

Węglowodany

Suszone śliwki są bogatym źródłem prostych cukrów. Glukoza, fruktoza, sorbitol i sacharoza znajdują się w suszonych śliwkach. Z powodu naturalnych włókien w owocach, suszone śliwki nie powodują wzrostu cukru we krwi tak bardzo, jak same cukry. Należy jednak nadal monitorować regularne spożywanie słodkich produktów, takich jak suszone śliwki.

Suszone śliwki są również pełne przeciwutleniaczy. Związki takie jak kwas chlorogenowy, kwas neochlorogenowy, kwas kawowy, kwas kumarowy i rutyna znajdują się w suszonych śliwkach. Te specyficzne przeciwutleniacze, zwane polifenolami, mogą zapobiegać mutacji komórek i zmniejszać powstawanie komórek nowotworowych. Okazało się, że śliwki mają najwyższy zakres polifenoli w porównaniu z innymi suszonymi owocami, takimi jak rodzynki, figi i daktyle.

Sok z prosa i funkcja jelitowa

Sok z suszonych śliwek

Suszone śliwki są prawdopodobnie najbardziej znane ze względu na ich działanie przeczyszczające. Suszone śliwki mają zdolność mobilizowania układu trawiennego i zmniejszania czasu przejścia wypróżnień. Może to być spowodowane połączeniem rozpuszczalnego błonnika i wysokich poziomów sorbitolu, który jest znanym środkiem przeczyszczającym.

W przeglądzie zamieszczonym na stronie, naukowcy zauważyli, że spożycie śliwek było bardziej skuteczne niż zaprawa z łupiny płesznika o wysokiej włóknie w leczeniu zaparć. W badaniach zauważono, że dla osób cierpiących na zaparcia suszone śliwki mogą przyczynić się do zwiększenia częstości wypróżnień i poprawy konsystencji samego stolca.

Jednak dla osób bez zaparć wyniki nie są tak obiecujące. Naukowcy zauważyli, że nadal potrzebne są dalsze badania, aby określić korzyści trawienne u osób bez zgryzu.

Dla osób z zaparciami, picie ½ szklanki na jedną szklankę soku z suszonych śliwek rano może pomóc w pobudzeniu trawienia. Pomocny może być także drugi kubek od 30 minut do 1 godziny po ciężkim posiłku.

Istnieją również pewne środki ostrożności, które ludzie powinni wziąć, rozważając dodanie soku z suszonych śliwek do swojej diety. Należy pamiętać, że nadmierne spożycie soku oznacza również nadmierne zużycie cukru. Zbyt dużo słodkiego soku może prowadzić do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, takiego jak zwiększenie ryzyka cukrzycy i zwiększenie masy ciała.

Czy dzieci i niemowlęta mogą stosować soki z suszonych śliwek w celu zaparcia?

Ponieważ system trawienny małego dziecka nie jest w pełni rozwinięty, jego potrzeby różnią się od potrzeb osoby dorosłej. Dzieci mogą dobrze zareagować po prostu zwiększając całkowite spożycie płynów o 2-4 uncje dziennie.

Zgodnie z jednym z artykułów, soki owocowe, takie jak suszona śliwka, jabłko i sok z gruszek, są ogólnie zalecane w przypadku zaparć u dzieci. Opiekunowie powinni jednak upewnić się, że monitorują ilość, jaką otrzymują, i być gotowi na jej skalowanie, jeśli dziecko wykazuje objawy biegunki.

Każdy, kto doświadcza uporczywych zaparć, które nie reaguje na zmiany diety lub stylu życia, powinien porozmawiać z lekarzem. Istnieje wiele opcji leczenia zaparć

Dieta

Istnieje wiele innych sposobów na wzbogacenie diety w suszone śliwki.

Na śniadanie suszone śliwki można dodawać bezpośrednio do gorących płatków zbożowych, takich jak muesli, owsianka lub ryż, aby uzyskać naturalną słodkość bez dodawania dodatkowego cukru. Suszone śliwki można dodawać do chleba i babeczek, aby zastąpić niektóre cukry, dodając błonnik i aromat.

Nakładanie sałatki z kilkoma suszonymi śliwkami może pomóc ludziom zwiększyć dzienne spożycie, podczas gdy inni wolą po prostu zjeść je z torebki.Same śliwki są bardzo słodkie i można je jeść samodzielnie lub mieszać z orzechami w zdrowej mieszance szlaków.

Kilka śliwek po posiłku może służyć do ograniczenia słodkich apetytów, a także do dostarczenia organizmowi dodatkowego włókna rozpuszczalnego.

Like this post? Please share to your friends: