Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o poszczeniu wody

Poszczenie wody to okres, w którym osoba nie spożywa jedzenia i pije tylko wodę. Post w ten sposób może pomóc w utracie wagi, ale czy jest bezpieczny i czy efekty są długotrwałe?

Ludzie mogą pościć na czczo, aby schudnąć, z powodów duchowych lub religijnych, lub spróbować walczyć z konkretnymi problemami zdrowotnymi. Badania sugerują, że sporadyczne poszczenie może pomóc w utracie wagi, chociaż inne metody mogą być bardziej skuteczne w dłuższej perspektywie.

Aby upewnić się, że poszczenie wody odbywa się bezpiecznie, ludzie powinni przygotować się odpowiednio i wybrać dobry czas, aby przejść bez jedzenia, gdy ciało nie wymaga zbyt wiele energii.

Co to jest post wodny?

Kobiety woda pitna od szkła.

Szybka woda jest wtedy, gdy człowiek nie je i nie pije nic poza wodą.

Nie ma ustalonego czasu, który powinien utrzymywać post wodny, ale porady medyczne sugerują ogólnie od 24 godzin do 3 dni jako maksymalnego czasu bez jedzenia.

W całej historii ludzie podejmowali post ze względów duchowych lub religijnych. Ale post wodny jest obecnie popularny w naturalnych ruchach odnowy biologicznej, często obok medytacji.

Korzyści

Osoby z czynnikami ryzyka niektórych chorób mogą skorzystać na krótkotrwałym poście. Obejmują one:

 • choroba serca
 • wysokie ciśnienie krwi
 • wysoki cholesterol
 • cukrzyca
 • mieć nadwagę

Ryzyko to jest często powiązane. Kiedy ciało nie ma dostępu do węglowodanów, które są jego preferowanym źródłem energii, będzie ono wykorzystywać tłuszcze. Zatem post może spowodować utratę wagi, ponieważ organizm zużywa w swoim ciele tłuszcze ze swojej energii.

Według Akademii Żywienia i Dietetyki najlepszym sposobem na odchudzanie jest jej powolne spożywanie, łączenie zdrowej diety z ćwiczeniami. Ważne jest również, aby spróbować zmienić niektóre nawyki żywieniowe, takie jak zmniejszenie liczby spożywanych słodkich pokarmów i przekąsek.

Bezpieczeństwo

Kobiety doktorski mówienie z pacjentem.

Chociaż istnieje wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych dla postu, istnieje znaczne ryzyko, jeśli post jest przeprowadzany zbyt długo lub przez osobę, której zdrowie lub wiek naraża ich na ryzyko uszkodzenia ciała.

Jeśli ktoś ma problemy zdrowotne lub planuje pościć dłużej niż 24 godziny, powinien zasięgnąć porady lekarza i rozważyć podjęcie szybkiego pod nadzorem.

Poszczenie na wodzie nie będzie bezpieczne dla wszystkich i nie powinno być podejmowane przez osoby starsze, osoby poniżej 18 roku życia lub osoby z niedowagą.

Badania

Alternatywą dla długich okresów postu może być okresowy post. Oznacza to, że przez jakiś czas nie jecie nic lub bardzo mało kalorii, a następnie jecie jak zwykle przez inny okres. Przykładem jest dieta 5: 2, gdzie ktoś spożywa regularną dietę przez 5 dni w tygodniu i jedną czwartą kalorii dziennie w pozostałe 2 dni.

W badaniu porównującym przerywany post i spożywanie diety niskokalorycznej okazało się, że obie metody są równie dobre dla utraty wagi, jak również zmniejszają ryzyko raka, cukrzycy i chorób serca. Stwierdzono, że okresowy post był tak łatwy do przyklejenia, jak dieta niskokaloryczna.

Badania oparte na badaniach na myszach i szczurach sugerują, że post może chronić przed niektórymi chorobami, takimi jak cukrzyca, i może opóźniać proces starzenia. Regularne utrzymywanie postu przez krótki okres czasu wiązało się z niższymi wskaźnikami cukrzycy, niższym BMI i zmniejszonym ryzykiem choroby wieńcowej u osób testowanych na zablokowane tętnice.

Nie przeprowadzono szeroko zakrojonych badań na ludziach dotyczących postu, chociaż badania wykazały pewien pozytywny wpływ na ciśnienie krwi, masę ciała i lepsze objawy reumatoidalnego zapalenia stawów na podstawie niewielkich badań. Post może mieć negatywny wpływ na układ odpornościowy dla osób starszych, więc osoby powinny zasięgnąć porady lekarskiej na temat tego, czy okazjonalne poszczenie na wodzie może być korzystne.

Kto nie powinien pościć?

Poszczenie wody nie jest bezpieczne dla wszystkich. Osoby, które nie powinny pościć, lub powinny zasięgnąć porady lekarza przed postem, to osoby starsze, osoby poniżej 18 roku życia oraz osoby, które:

 • mieć zaburzenie odżywiania
 • mają niedowagę
 • są w ciąży lub karmią piersią
 • mieć problemy z sercem
 • mieć cukrzycę typu 1.
 • mają niekontrolowane migreny
 • przechodzą transfuzję krwi
 • biorą konkretne leki; zasięgnij porady lekarza

Wskazówki

Młody Azjatycki mężczyzna czyta w domu.

Jeśli ktoś nie pościł wcześniej, powinien rozważyć rozpoczęcie od 1-dniowego postu, aby go wypróbować i upewnić się, że nie ma żadnych niepożądanych efektów. Post przez dłużej niż 3 dni powinien być wykonywany wyłącznie po zasięgnięciu porady lekarza.

Post może być męczący umysłowo i fizycznie, więc ludzie muszą się starannie przygotować przez:

 • jedzenie dobrze przed postem, z pokarmami o wysokiej energii
 • wybierając czas, który pozwoli na odpoczynek, może dzień, kiedy nie będzie w pracy
 • unikanie postu, jeśli jest on chory lub bardzo zmęczony
 • unikanie wymagających ćwiczeń
 • rozważając budowanie do postu powoli, być może poprzez zmniejszenie wielkości posiłków

Podczas postu ważne jest, aby pić wystarczającą ilość wody i rozprowadzać ją przez cały dzień. Może to być kuszące, aby pić więcej niż zwykle podczas postu, ale może to być szkodliwe i powinno się go unikać.

Po zakończeniu szybkiego postu, osoba nie powinna jeść za dużo naraz, ale stopniowo budować, aby uniknąć bólu brzucha lub nudności.

Czego oczekiwać

Poszczenie pozbawia organizm potrzebnego paliwa, więc spodziewaj się zmęczenia i braku energii. Brak jedzenia może również wywoływać zawroty głowy, osłabienie lub nudności, a jeśli objawy te są szczególnie złe, ważne jest, aby coś zjeść.

Dużo odpoczynku, siadania i unikania intensywnych ćwiczeń może pomóc w oszczędzaniu energii. To normalne, że czujesz rozdrażnienie lub zmęczenie z powodu braku jedzenia, ale jeśli ktoś poczuje się zdezorientowany lub zdezorientowany podczas postu, powinien zasięgnąć porady lekarskiej.

Na wynos

Chociaż spożywanie wody na czczo może przynosić pewne korzyści zdrowotne, zmniejszenie ogólnej liczby kalorii jest równie skuteczne w przypadku utraty wagi i prawdopodobnie będzie bezpieczniejsze. Rozwiązania alternatywne, takie jak okresowe przyjmowanie na czczo, mogą przynosić więcej korzyści zdrowotnych, jeśli chodzi o zmniejszanie ryzyka chorób serca i cukrzycy, niż długotrwały szybki okres życia wody przez wiele dni i mogą być bardziej zrównoważone.

Like this post? Please share to your friends: