Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o marazmie

Niedożywienie jest stanem, w którym brak składników odżywczych w organizmie powoduje problemy zdrowotne. Jest to najczęściej wynikiem bardzo złej diety, która nie zawiera wszystkich witamin i składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Marasmus jest jedną z form niedożywienia.

Kiedy dana osoba nie otrzymuje odpowiednich składników odżywczych, ich ciała mają trudności z przechodzeniem przez normalne ruchy, takie jak hodowanie lub zwalczanie choroby. Te trudności mogą następnie prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych.

Czym jest marasmus?

Marasmus jest ciężką formą niedożywienia białkowo-energetycznego spowodowanego niedoborem białka i kalorii w organizmie. Bez tych ważnych składników odżywczych organizm staje się niebezpiecznie ubogi w energię i ważne funkcje zaczynają się zatrzymywać.

[ręce trzymające ryż]

Zarówno dorośli, jak i dzieci mogą być dotknięci marazmem, ale najczęściej dotykają małe dzieci w krajach rozwijających się.

Szacuje się, że 20 milionów dzieci poniżej piątego roku życia ma ciężkie formy niedożywienia, takie jak marasmus w pewnym momencie ich życia, jak podaje UNICEF. W wyniku tego umiera około 500 000 do 2 milionów dzieci.

Marasmus nie zawsze jest bezpośrednim wynikiem braku składników odżywczych. Może to być również spowodowane złymi składnikami odżywczymi lub niemożnością prawidłowego wchłaniania lub przetwarzania składników odżywczych z powodu infekcji.

Jedno z badań sugeruje, że istnieją cztery główne przyczyny prowadzące do marazmu:

 1. Niewłaściwe karmienie
 2. Zakażenie, takie jak kiła lub gruźlica
 3. Wrodzona słabość choroby, taka jak wrodzona choroba serca
 4. Bardzo złe warunki sanitarne i higieniczne, które rozprzestrzeniają choroby

Marasmus jest również określany mianem marnowania. Najczęściej jest identyfikowany przez fizyczny wygląd osoby chorej, która staje się cienka jak szkielet. Utrata tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej prowadzi do zwiędnięcia wyglądu, często opisywanego jako wyglądającego jak „skóra i kości”.

Inne objawy marazmu to:

 • Szczupła twarz
 • Żebra i ramiona wyraźnie widoczne przez skórę
 • Bardzo luźna skóra, która czasami wisi w fałdach w ramionach, udach i pośladkach
 • Uporczywe zawroty głowy
 • Podkrążone oczy
 • Biegunka
 • Aktywne, czujne lub drażliwe zachowanie
 • Częste odwodnienie
 • Częste infekcje, które nie wykazują zewnętrznych objawów, takich jak gorączka lub zmiany

Inne formy poważnego niedożywienia

Marasmus nie jest jedyną formą poważnego niedożywienia.

Kwashiorkor

Kwashiorkor jest kolejną bardzo poważną formą niedożywienia białkowo-energetycznego. Bardzo poważne przypadki marazmu mogą prowadzić do kwashiorkor. Główna różnica między nimi polega na tym, że kwashiorkor powoduje, że ciało chorej osoby utrzymuje duże ilości płynu w miejscach takich jak dolne nogi, stopy, ręce, ręce i twarz.

W przeciwieństwie do marazmu, ktoś dotknięty przez kwashiorkor może wyglądać na zdrową, a nawet pulchną. Nie mogą stracić na wadze, ale dzieje się tak, ponieważ gromadzenie się płynu nadrabia utratę tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej.

[ręce dermatozy]

Inne objawy kwashiorkor obejmują:

 • Utrata apetytu
 • Brak energii
 • Drażliwość
 • Zmienia kolor włosów na żółty lub pomarańczowy
 • Dermatoza – stan, w którym skrawki skóry stają się nienaturalnie jasne lub ciemne, obumarłe skóry, rozwijają się owrzodzenia skóry i zmiany zaczynają wyciekać lub krwawić

Ważne jest, aby kwashiorkor został natychmiast zdiagnozowany i leczony. Jest jeszcze bardziej zagrażający życiu niż marazm i może szybko doprowadzić do śmierci.

Marasmic-kwashiorkor

Marasmic-kwashiorkor jest trzecią formą niedożywienia białkowo-energetycznego. Osoby dotknięte tym stanem doświadczają połączenia marazmu i kwashiorkora. Jako takie, będą również wykazywać objawy obu tych stanów.

Na przykład ktoś z marasmiczno-kwashiorkor może:

 • Bądź wyjątkowo szczupły i oznaki marnowania
 • Czy nadmierne gromadzenie się płynów w innych częściach ich ciała
 • Bądź poważnie odwodniony

Podobnie jak w przypadku kwashiorkor, niezwykle ważne jest, aby ktoś pokazujący marasmic-kwashiorkor otrzymał natychmiastowe leczenie. W miarę upływu czasu trudniej jest je odzyskać i narażone są na wysokie ryzyko śmierci, gdy stan się pogarsza.

Leczenie

Marasmus to nagły przypadek medyczny, który zagraża życiu, dlatego bardzo ważne jest, aby leczyć go z początkiem wystąpienia objawów. Inne formy niedożywienia mogą wyglądać inaczej, ale są równie niebezpieczne, jeśli nie są leczone.

Chociaż ciężkie niedożywienie występuje rzadko u dzieci w krajach rozwiniętych, ważne jest, aby zwracać uwagę na objawy, które mogą wskazywać na niedożywienie. Szybka utrata wagi, infekcje i nagłe zmiany w zachowaniu lub apetycie mogą być oznakami większego problemu.

Dobrym pomysłem jest odwiedzenie lekarza natychmiast, gdy ktoś zauważy którykolwiek z tych objawów. Im dłuższy marazm jest nieleczony, tym mniejsza szansa na całkowite wyleczenie.

Badania sugerują, że skuteczne leczenie marazmu zależy od czterech czynników:

 1. Wiek pacjenta – im młodszy pacjent, tym większa szansa na śmierć
 2. Ile waga ciała stracił pacjent
 3. Podawane leczenie żywieniowe
 4. Zdolność pacjenta do opierania się infekcjom

Aby móc leczyć marazm, w miarę możliwości, lekarze powinni opracować plan leczenia.

[Bogate jedzenie węglowodanów]

Jest bardzo trudno leczyć marazm, ponieważ pacjent potrzebuje znacznie więcej kalorii niż zwykle odżywiona osoba w ich wieku.

Ponieważ ich ciało straciło podaż tłuszczu i większość tkanki została głodzona, ich ciało nie ma już zdolności do trawienia lub tolerowania normalnej ilości jedzenia na własną rękę, nie mówiąc już o tym, by przywrócić je do zdrowia.

W rezultacie karmienie odbywa się zwykle w niewielkich ilościach i przez rurki do żył i żołądka. Lampy te pozwalają szybko i bezpośrednio dostarczać żywność i płyn do ciała.

Bardzo ważna jest dieta bogata w składniki odżywcze, węglowodany i kalorie.Nadal może upłynąć wiele miesięcy, aż do pełnego wyleczenia, nawet przy odpowiednim planie leczenia.

Powikłania związane z marazmem, takie jak infekcje i odwodnienie, muszą być również leczone i zapobiegać, aby pomóc pacjentowi odzyskać zdrowie.

Zapobieganie

Najlepszym sposobem zapobiegania marazmowi jest zrównoważona dieta. Pokarmy bogate w białko, takie jak odtłuszczone mleko, ryby, jaja i orzechy, są ważne dla energii i wzrostu. Warzywa i owoce są ważne dla zapewnienia innych składników odżywczych i minerałów oraz ogólnie dla zapobiegania niedożywieniu.

Zagwarantowanie, że powikłania takie jak odwodnienie i biegunka nie powtórzą się dla tych, którzy byli niedożywiani przed lub dotknięci marazmem, są bardzo ważne.

Dobre warunki sanitarne i higiena odgrywają również ważną rolę w rozprzestrzenianiu się chorób u ludzi w krajach rozwijających się. Złe warunki sanitarne i higiena mogą prowadzić do infekcji, które mogą wyrządzić krzywdę komuś, kto jest już bliski niedożywienia.

Pomocne może być gotowanie żywności w wysokiej temperaturze w celu niszczenia bakterii, podobnie jak zamrażanie żywności i podgrzewanie jej przed jedzeniem. Gotowanie wody przed piciem, gotowaniem lub kąpielą w miejscach, gdzie dostęp do czystej wody jest trudny, jest ważne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych przez wodę.

Nowe matki mogą również pomóc w zapobieganiu niedożywieniu noworodków poprzez karmienie piersią w jak największym stopniu.

PLMedBook