Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jaki sposób leczenie ortodontyczne może pomóc?

Ortodoncja jest gałęzią stomatologii, która leczy wady zgryzu, stan, w którym zęby nie są prawidłowo ustawione, gdy usta są zamknięte. Powoduje to niewłaściwe ugryzienie.

Ortodonta specjalizuje się w prostowaniu zębów.

Leczenie może być kosmetyczne, aby poprawić wygląd osoby, ale często ma również na celu poprawę funkcji jamy ustnej.

Rodzaje leczenia

Młoda kobieta z nawiasami klamrowymi

Ortodonta może wykonywać pracę, która ma na celu osiągnięcie:

 • zamykanie szerokich szczelin między zębami
 • wyrównanie wierzchołków zębów
 • wyprostowanie krzywe zęby
 • poprawa zdolności mowy lub żucia
 • zwiększenie długoterminowego zdrowia dziąseł i zębów
 • zapobieganie długotrwałemu nadmiernemu zużyciu lub urazowi zębów
 • leczenie niewłaściwego ugryzienia

Leczenie może poprawić wygląd zębów, ale może również prowadzić do lepszego funkcjonowania żucia i mowy oraz w niektórych przypadkach do ochrony zębów przed uszkodzeniem lub zepsuciem.

Aby osiągnąć te cele, ortodonta korzysta z wielu medycznych urządzeń dentystycznych, w tym nakryć głowy, płytek i aparatów ortodontycznych.

Pomysłowość

Urządzenia ortodontyczne mogą być stałe lub usuwalne.

Szelki wykonane z drutu i czystej ceramiki

Szelki wykonane z drutu i akrylu

Archwire

Archwire

Jasny ustalacz

Jasna osłona ust

Osłona ustna dla sportów kontaktowych

ochraniacz na usta

Naprawiono urządzenia

Są to najczęstsze urządzenia stosowane w ortodoncji. Są używane, gdy ważna jest precyzja.

Osoba może jeść normalnie ze stałymi urządzeniami, ale należy unikać jedzenia i napojów, takich jak napoje gazowane, twarde cukierki, guma i inne lepkie pokarmy.

Osoby biorące udział w sporcie kontaktowym muszą poinformować swojego ortodonty, ponieważ mogą potrzebować specjalnych osłon na dziąsła.

Przykłady stałych aparatów ortodontycznych obejmują:

Szelki

Są to nawiasy, druty i taśmy. Opaski są trwale przymocowane do zębów i służą jako zaczepy dla urządzenia, a wsporniki są zwykle połączone z przednimi zębami.

Druty w kształcie łuku przechodzą przez nawiasy i są przymocowane do taśm. Po naprężeniu drutu łukowego naprężone są zęby. Z czasem przesuwa je do właściwej pozycji.

Kontynuacja obejmuje comiesięczne wizyty w celu dostosowania lub zaciśnięcia klamr. Leczenie może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Dostępne są klarowne i kolorowe aparaty ortodontyczne.

Opiekunowie stałej przestrzeni

Jeśli dziecko straci ząb dziecka, opiekun przestrzeni zatrzyma dwa zęby z każdej strony przestrzeni, aby się w nim nie poruszały, aż dojdzie do dorosłego zęba. Zespół jest przymocowany do jednego z zębów obok przestrzeni, a drut przechodzi od taśmy do drugiego zęba.

Zdejmowalne nośniki przestrzeni

Są one alternatywą dla opiekunów stacjonarnych.

Specjalne urządzenia stacjonarne

Mogą one pomóc w kontrolowaniu przesuwania języka lub ssania kciuka. Mogą być niewygodne, zwłaszcza podczas jedzenia, więc są używane tylko w razie potrzeby.

Zdejmowane aparaty ortodontyczne

Mogą one być stosowane w leczeniu drobnych problemów, takich jak zapobieganie ssaniu kciuka lub korygowanie nieznacznie zakrzywionych zębów.

Urządzenie powinno być wyjmowane tylko podczas czyszczenia, jedzenia lub czyszczenia nicią dentystyczną. Czasami ortodonta może zalecić pacjentowi usunięcie go podczas pewnych czynności, takich jak gra na instrumencie dętym lub na rowerze.

Przykłady urządzeń wymiennych obejmują:

Aligners: ta alternatywa dla aparatów ortodontycznych może być przydatna dla dorosłych. Są praktycznie niezauważalne przez innych ludzi i można je usunąć, aby umyć zęby, nić dentystyczną lub zjeść. Aligner jest używany przez 2 do 3 tygodni, a następnie zmieniony na tygrysa.

Nakrycia głowy: Pasek z tyłu głowy jest przymocowany do metalowego drutu z przodu lub łuku twarzy. Celem jest zwolnienie wzrostu szczęki górnej i utrzymanie tylnych zębów w pozycji, podczas gdy przednie są odsunięte.

Ochraniacze na wargi i policzki: są specjalnie zaprojektowane, aby złagodzić nacisk policzków lub warg na zęby.

Ekspander podniebny: To urządzenie ma na celu poszerzenie łuku górnej szczęki. Składa się z plastikowego talerza ze śrubami umieszczonymi na podniebieniu lub dachu ust. Śruby wywierały nacisk na stawy w kościach, wypychając je na zewnątrz. To zwiększa rozmiar obszaru w dachu ust.

Uchwyty: są używane po zabiegu, aby powstrzymać zęby przed powrotem do pierwotnego położenia. Jeśli zostaną zmodyfikowane, można je również wykorzystać do powstrzymania dzieci przed ssaniem kciuków.

Istnieją dwa rodzaje wymiennych elementów ustalających:

 • Element ustalający Hawley wykonany jest z metalu i akrylu. Akryl pasuje na dach ust i drut otacza przednie zęby.
 • Drugi wykonany jest z przezroczystego plastiku. Pasuje do zębów i wygląda jak aligner Invisalign.

Stałe elementy ustalające są przyklejone lub przyklejone do tylnej części zębów. Zwykle zaleca się go do dolnych zębów przednich ze względu na wysokie ryzyko powrotu do poprzedniej pozycji.

W niektórych przypadkach ortodonci zalecają zarówno stałe stałe na dolnym przednim zębie, jak i przezroczyste plastikowe wyrównujące, które następnie pasowałyby do całego dolnego łuku.

Szyny lub urządzenia do przestawiania szczęk

Są one umieszczone w górnej lub dolnej szczęce. Pomagają szczęce zamknąć prawidłowo. Szyny są powszechnie stosowane w przypadku zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ). TMJ jest stanem, który może powodować ból i dysfunkcję mięśni, które powodują ruch szczęk.

Niezależnie od rodzaju urządzenia lub sposobu leczenia ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami lekarza i wskazówkami dotyczącymi higieny jamy ustnej, aby zapewnić najlepsze wyniki.

Kto powinien zobaczyć ortodontę?

Jeśli szczęki i zęby nie rozwiną się prawidłowo, może dojść do wady zgryzu. Zęby będą krzywe i nierówne, a dolny i górny zestaw zębów może nie być wyrównany.

Wada zgryzu nie jest chorobą i nie wpływa na zdrowie fizyczne.Jest to zmiana w położeniu zębów. Może jednak wpływać na kształt twarzy i wygląd zębów, powodując zakłopotanie, brak pewności siebie, a nawet depresję.

Przyczynami są między innymi obrażenia zębów lub kości twarzy i częste kciuki lub ssanie palców.

Nocna strażniczka

Poważne wady zgryzu mogą wpływać na odżywianie, mowę i utrzymywanie zębów w czystości.

Leczenie ortodontyczne może pomóc w leczeniu lub udoskonaleniu następujących czynności:

Wystające przednie zęby: zabieg może poprawić wygląd i chroni zęby przed uszkodzeniem podczas sportowych urazów lub upadków.

Tłoczenie: W wąskiej szczęce może być za mało miejsca na wszystkie zęby. Ortodonta może usunąć jeden lub więcej zębów, aby zrobić miejsce dla innych.

Zniekształcone zęby: Może się tak zdarzyć, gdy dorosły ząb nie wyłoni się z dziąseł lub kości, lub tylko częściowo się wynurza.

Asymetryczne zęby: Górne i dolne zęby nie pasują, szczególnie gdy usta są zamknięte, ale zęby się pokazują.

Głębokie ugryzienie lub zgryz: po zaciśnięciu zębów górne zstępują zbyt daleko nad dolnymi.

Odwrotne zgryz: Gdy zęby są zaciśnięte, górne zęby wgryzają się w dolne.

Zgryz otwarty: gdy zęby są zaciśnięte, pomiędzy górnym i dolnym zębem znajduje się otwór.

Underbite: górne zęby są zbyt daleko w tyle lub dolne zęby są zbyt daleko do przodu.

Crossbite: Przynajmniej jeden z górnych zębów nie zsuwa się nieznacznie przed dolnymi zębami, gdy zęby są zaciśnięte. Są zbyt blisko policzka lub języka.

Odstępy: między zębami są szczeliny lub przestrzenie, albo z powodu braku zęba, albo zęby nie wypełniają jamy ustnej. Jest to przeciwieństwo tłoku.

Ortodonta może również pomóc w rozwiązywaniu problemów, takich jak miażdżenie lub zaciskanie zębów i klikanie lub przesuwanie szczęki.

Odsysanie kciuka lub palca może spowodować utratę zębów i kości pomocniczej. Aby zobaczyć naturalną poprawę, najpierw musi być zwyczaj ssania kciuka.

Rozpoczęcie leczenia

Dobre praktyki higieny jamy ustnej

Leczenie rozpoczyna się zwykle w wieku około 12 lub 13 lat, kiedy dorosłe zęby w pełni się rozwinęły i rozwinęły.

Jeśli problemy pojawią się dopiero później, leczenie może rozpocząć się w późniejszym terminie. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Ortodontów (AAO) w 2014 roku prawie 1,5 miliona dorosłych zostało poddanych leczeniu ortodontycznemu w Stanach Zjednoczonych.

Dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia mogą wymagać leczenia ortodontycznego, zanim dorosłe zęby rozwiną się całkowicie.

Dobra higiena jamy ustnej jest niezbędna, zanim rozpocznie się jakikolwiek zabieg ortodontyczny. Gdy urządzenia są umieszczone na zębach, cząstki jedzenia są bardziej podatne na zakleszczenie. Osoba będzie musiała szczotkować znacznie ostrożniej i częściej, aby zapobiec próchnicy zębów podczas leczenia.

Bez dobrych praktyk higieny jamy ustnej istnieje ryzyko próchnicy zębów podczas leczenia. Ortodonta może również zalecić unikanie napojów gazowanych, słodkich przekąsek i innych produktów, które mogą doprowadzić do próchnicy zębów.

Diagnoza

Ortodonta oceni stan zębów danej osoby i określi, w jaki sposób mogą się rozwijać bez leczenia.

Ocena będzie obejmowała:

 • przejęcie pełnej historii medycznej i stomatologicznej
 • przeprowadzenie badania klinicznego
 • biorąc zdjęcia rentgenowskie zębów i szczęki
 • wykonywanie modeli gipsowych zębów

Następnie ortodonta podejmie decyzję w sprawie planu leczenia.

Ortodonta a dentysta

Twój dentysta zazwyczaj będzie mógł polecić ortodonty lub może sami wykonać tę pracę. Niewielka liczba dentystów jest również przeszkolona i wykwalifikowana jako ortodonta. Według AAO tylko 6 procent dentystów to także ortodonci.

Dentysta specjalizuje się w szerszym obszarze zdrowia jamy ustnej, w tym w zapobieganiu infekcjom i radzeniu sobie z zębami, szczęką, nerwami i innymi aspektami.

Ortodonta zajmuje się właśnie zgryzaniem i prostolinijnością zębów. Powinieneś sprawdzić, czy wybrana osoba posiada kwalifikacje do podjęcia leczenia ortodontycznego przed kontynuowaniem.

AAO prowadzi listę zarejestrowanych ortodontów. Możesz uzyskać do niego dostęp tutaj.

Like this post? Please share to your friends: