Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o kamieniach żółciowych

Kamienie żółciowe to kamienie lub grudki, które rozwijają się w woreczku żółciowym lub w drogach żółciowych, gdy pewne substancje twardnieją.

Woreczek żółciowy jest małym woreczkiem umieszczonym po prawej stronie ciała, na spodniej stronie wątroby. Niektóre substancje chemiczne obecne w woreczku żółciowym mogą zestalić się w jeden duży kamień lub kilka małych.

Istnieje około 20 milionów Amerykanów z kamieniami żółciowymi. Badanie wykazało, że częstość występowania kamieni żółciowych u osób dorosłych w krajach uprzemysłowionych wynosi około 10 procent i wydaje się, że rośnie.

Szybkie fakty na temat kamieni żółciowych

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących kamieni żółciowych. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Woreczek żółciowy jest małym narządem umiejscowionym na spodniej stronie wątroby.
 • Kamienie mogą tworzyć się, gdy występuje brak równowagi chemicznej w pęcherzyku żółciowym.
 • Osoby z nadwagą i otyłością są bardziej narażone na rozwój kamieni żółciowych.
 • Eksperci są przekonani, że dieta niskotłuszczowa o wysokiej zawartości błonnika może pomóc w zapobieganiu kamieniom żółciowym.

Objawy

Ból z kamieni żółciowych

Większość ludzi z kamieniami żółciowymi nie odczuwa żadnych objawów. Dzieje się tak dlatego, że kamienie pozostają w pęcherzyku żółciowym i nie powodują żadnych problemów.

Czasami jednak kamienie żółciowe mogą prowadzić do zapalenia pęcherzyka żółciowego lub zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Głównym objawem jest ból, który pojawia się nagle i szybko się pogarsza. Ten ból może wystąpić po prawej stronie ciała, tuż poniżej żeber, między łopatkami lub w prawym ramieniu.

Inne objawy to:

 • ból po prawej stronie ciała, tuż pod żebrami
 • ból pleców między łopatkami
 • ból w prawym ramieniu
 • nudności
 • wymioty
 • wyzysk
 • niepokój

Leczenie

Kamienie żółciowe są leczone tylko wtedy, gdy spowodowały zapalenie pęcherzyka żółciowego, zablokowanie dróg żółciowych lub jeśli przeniosły się z dróg żółciowych do jelit.

Cholecystektomia

Cholecystektomia oznacza chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego. Zazwyczaj wykonuje się to za pomocą chirurgii dziurki od klucza. Operacja dziurki od klucza nie jest możliwa u około 10 procent osób potrzebujących otwartej cholecystektomii. Zamiast tego będą mieli otwartą operację.

Przy otwartej cholecystektomii wykonuje się duży nacięcie w jamie brzusznej. Ludzie poddawani operacjom otwartym wymagają dłuższego pobytu w szpitalu i powrotu do zdrowia. Jeśli pęcherzyk żółciowy jest poważnie zaogniony, konieczna będzie operacja otwarta.

W przypadku dużej części osób poddanych cholecystektomii kamienie żółciowe powracają w ciągu roku. Aby temu zapobiec, wiele osób z kamieniami żółciowymi otrzymuje kwas ursosdeoksycholowy, który jest kwasem występującym w żółci.

Kwas Ursosdeoksycholowy obniża zawartość cholesterolu w żółci, co zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania kamieni.

Kwas ursodeoksycholowy

Jeśli kamień żółciowy jest zrobiony z cholesterolu, to czasami może być powoli rozpuszczony kwasem ursodeoksycholowym. Ten rodzaj leczenia, znany jako rozpuszczanie, może zająć do 24 miesięcy. Nie jest tak skuteczny jak zabieg chirurgiczny, ale czasami jest jedynym wyborem dla osób, które nie mogą mieć ogólnego znieczulenia.

Endoskopowa cholangiopankreatolografia

Kiedy osoba z kamieniami żółciowymi nie może mieć operacji lub kwasu ursodeoksycholowego, może przejść endoskopową cholangiopankreatolografię wsteczną (ERCP), która wymaga miejscowego znieczulenia. Elastyczna kamera światłowodowa, czyli endoskop, wchodzi do ust, przez układ trawienny i do pęcherzyka żółciowego.

Elektrycznie ogrzewany drut poszerza otwór kanału żółciowego. Kamienie są następnie usuwane lub pozostawione do przejścia do jelita.

Litotrypsja

Ultradźwiękowe fale uderzeniowe są skierowane na kamienie żółciowe, które je rozrywają. Jeśli kamienie żółciowe staną się wystarczająco małe, mogą bezpiecznie przejść przez stolec. Ten rodzaj leczenia jest rzadkością i jest stosowany tylko wtedy, gdy obecnych jest niewiele kamieni żółciowych.

Diagnoza

W wielu przypadkach kamienie żółciowe odkrywane są przez przypadek, gdy dana osoba jest leczona w innym stanie. Lekarz może podejrzewać kamienie żółciowe po teście cholesterolu, badaniu ultrasonograficznym, badaniu krwi, a nawet prześwietleniu rentgenowskiemu.

Badania krwi mogą być stosowane w celu wykrycia objawów infekcji, niedrożności, zapalenia trzustki lub żółtaczki.

Cholangiografia

Barwnik jest wstrzykiwany do krwioobiegu, tak że koncentruje się w przewodach żółciowych lub woreczku żółciowym, lub jest wprowadzany bezpośrednio do przewodów żółciowych za pomocą ERCP. Barwnik pojawia się na zdjęciu rentgenowskim. ERCP służy również do lokalizowania i usuwania kamieni w przewodzie żółciowym.

Lekarz będzie wtedy mógł przyjrzeć się promieniom X i zidentyfikować możliwe zaburzenia pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych, takie jak zapalenie trzustki, rak trzustki lub kamienie żółciowe. Promienie rentgenowskie pokażą lekarzowi, czy barwnik dociera do wątroby, dróg żółciowych, jelit i pęcherzyka żółciowego.

Jeśli barwnik nie porusza się w jednym z tych obszarów, ogólnie oznacza to, że kamień żółciowy powoduje blokadę. Ekspert będzie miał lepsze pojęcie o tym, gdzie znajduje się kamień żółciowy.

tomografia komputerowa

Jest to nieinwazyjne prześwietlenie rentgenowskie, które wytwarza przekrojowe obrazy wnętrza ludzkiego ciała.

Cholescintigraphy (skanowanie HIDA)

Niewielką ilość nieszkodliwego materiału radioaktywnego wstrzykuje się pacjentowi. To jest wchłaniane przez pęcherzyk żółciowy, który jest następnie stymulowany do skurczu. Ten test może zdiagnozować nieprawidłowe skurcze pęcherzyka żółciowego lub niedrożność przewodu żółciowego.

Dieta

Wybór warzyw
Wegetarianie mają mniejsze ryzyko rozwoju kamieni żółciowych.

Kiedyś ludzie z kamieniami żółciowymi, którzy nie byli jeszcze gotowi na operację, otrzymywali dietę o wyjątkowo niskiej zawartości tłuszczu, która zapobiegałaby wzrostowi kamieni żółciowych.

Niedawno okazało się, że jest to mniej pomocne niż wcześniej sądzono, ponieważ szybka utrata wagi może powodować kamicę żółciową.

Zaleca się zbilansowaną dietę z regularnymi posiłkami. To nie wyleczy kamieni żółciowych, ale może mieć pozytywny wpływ na odczuwalne objawy i ból.

Unikanie pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone może pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju kamieni żółciowych, takich jak masło, twardy ser, ciasta i herbatniki. Uważa się, że cholesterol odgrywa ważną rolę w tworzeniu kamieni żółciowych.

Można podjąć kroki dietetyczne, aby zapobiec stanowi, na przykład jeść więcej orzechów i spożywać niewielkie ilości alkoholu.

Przyczyny

Kamienie żółciowe mogą tworzyć się, gdy substancje chemiczne w pęcherzyku żółciowym są niezrównoważone, takie jak cholesterol, bilirubinian wapnia i węglan wapnia.

Istnieją dwa główne rodzaje kamieni żółciowych:

 • Kamienie żółciowe cholesterolu: Mogą się tworzyć, jeśli w żółci jest zbyt dużo cholesterolu. Są głównym rodzajem kamieni żółciowych w Stanach Zjednoczonych.
 • Kamienie żółciowe z pigmentem: tworzą się, gdy żółć ma za dużo bilirubiny. Są częstsze u osób z chorobami wątroby, zakażonymi rurkami żółciowymi lub zaburzeniami krwi, takimi jak anemia sierpowata.

Eksperci nie są do końca pewni, dlaczego niektórzy ludzie rozwijają brak równowagi chemicznej w ich pęcherzyku żółciowym, który powoduje kamieni żółciowych, podczas gdy inni nie.

Jednak wiemy, że kamienie żółciowe są częstsze wśród osób otyłych, zwłaszcza kobiet. Badanie wykazało, że wybrzuszenie brzucha prawie podwaja szanse kobiety na rozwój kamieni żółciowych i konieczność zabiegu chirurgicznego, aby je usunąć.

Czynniki ryzyka

Inne osoby zagrożone to:

 • kobiety, które były w ciąży
 • Historia rodzinna
 • ludzie, którzy ostatnio stracili dużo wagi
 • celowo szybko tracić wagę, a następnie ją odzyskać, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych w późniejszym życiu
 • kobiety przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne
 • bycie siedzącym
 • kobiety poddawane terapii wysokimi dawkami estrogenów
 • ludzie bliscy krewni, którzy mieli kamienie żółciowe
 • badanie wykazało, że wariant genu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju kamieni żółciowych
 • osoby, których spożywanie tłuszczu w diecie jest wysokie
 • dwa razy więcej kobiet dostało kamienie żółciowe niż mężczyźni
 • osoby powyżej 60 roku życia
 • rdzenni amerykańscy Indianie
 • ludzie, którzy przyjmują leki obniżające poziom cholesterolu zwane statynami
 • ludzie z cukrzycą

Ponadto hormonalna terapia zastępcza (HRT) u kobiet w okresie menopauzy wiąże się z większym ryzykiem problemów z woreczkiem żółciowym. Badanie wykazało, że HTZ podawana przez plastry lub żele skóry stwarza mniejsze ryzyko niż podawanie HRT doustnie.

Poniżej znajduje się trójwymiarowy model kamieni żółciowych, który jest w pełni interaktywny.

Przeglądaj model za pomocą podkładki pod mysz lub ekranu dotykowego, aby dowiedzieć się więcej o kamieniach żółciowych.

Komplikacje

Jeśli przewód żółciowy lub dwunastnica są zablokowane przez kamienie żółciowe, przepływ soków trawiennych do trzustki może być zablokowany. Może to powodować żółtaczkę i ostre zapalenie trzustki. Leczenie zwykle obejmuje chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego.

Jeśli jest to powszechne u osób, które usunęły woreczek żółciowy, odczuwają uczucie wzdęcia i niestrawności, zwłaszcza gdy spożywają dużo tłuszczu. Niektórzy mogą częściej niż wcześniej podawać stolce.

Czy dana osoba może żyć bez pęcherzyka żółciowego?

Osoba może przeżyć bez pęcherzyka żółciowego. Wątroba wytwarza wystarczającą ilość żółci, aby strawić normalną dietę. Jeśli pęcherzyk żółciowy pacjenta zostanie usunięty, żółć dotrze do jelita cienkiego z wątroby przez przewody wątrobowe, a nie do pęcherzyka żółciowego.

Niewielka część osób po usunięciu pęcherzyka żółciowego odczuje na chwilę bardziej miękkie i częstsze stolce, ponieważ ich żółć często wpływa do jelita cienkiego.

Podczas komplikacji mogą wystąpić objawy:

Ważne jest rozpoznanie potencjalnych powikłań kamieni żółciowych.

Kolka żółciowa: Kiedy kamień utknie w otworze woreczka żółciowego i nie będzie łatwo przejść przez niego, skurcz pęcherzyka żółciowego może spowodować silny ból. Kiedy tak się dzieje, dana osoba może odczuwać bolesny stan zwany kolką żółciową.

Ból odczuwany jest w górnej części brzucha, ale może również występować w środku lub na prawo od brzucha. Ból częściej pojawia się około godziny po jedzeniu, zwłaszcza jeśli osoba spożywała posiłek o wysokiej zawartości tłuszczu. Ból będzie stały i będzie trwał kilka godzin, a następnie ustąpi. Niektórzy odczuwają nieprzerwany ból przez 24 godziny, podczas gdy inni mogą odczuwać fale bólu.

Infekcja: Jeśli kamienie żółciowe spowodowały infekcję pęcherzyka żółciowego, osoba z tą chorobą może mieć gorączkę i dreszcze. W większości przypadków zakażenia kamieni żółciowych ludzie będą hospitalizowani w celu usunięcia kamienia żółciowego.

Żółtaczka: jeśli kamień żółciowy opuszcza pęcherzyk żółciowy i utknie w przewodzie żółciowym, może zablokować przejście żółci do jelita. Żółć przenika do krwioobiegu, powodując oznaki żółtaczki.

W większości przypadków to powikłanie będzie wymagać chirurgicznego usunięcia kamienia żółciowego. Dla niektórych osób kamica żółciowa w końcu przechodzi do jelita.

Zapalenie trzustki: Jeśli mały kamień żółciowy przechodzi przez przewód żółciowy i blokuje przewód trzustkowy lub powoduje refluks płynów i żółci w przewodzie, u każdego może rozwinąć się zapalenie trzustki.

Zapobieganie

Nie można zmienić niektórych czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju kamieni żółciowych, takich jak wiek, płeć i pochodzenie etniczne.

Jednak możliwe jest, że po diecie wegetariańskiej może zmniejszyć ryzyko rozwoju kamieni żółciowych. Wegetarianie mają znacznie mniejsze ryzyko rozwoju kamieni żółciowych w porównaniu z ludźmi jedzącymi mięso.

Wielu ekspertów twierdzi, że dieta uboga w tłuszcz i bogata w owoce i warzywa, w tym dużo błonnika pokarmowego, może pomóc chronić ludzi przed rozwojem kamieni żółciowych.

Kontrolowanie masy ciała może również pomóc w zapobieganiu powstawania kamieni żółciowych. Jednak dieta zderzeniowa i szybka utrata masy ciała zwiększają ryzyko rozwoju kamieni żółciowych. Moderacja jest zalecana.

PLMedBook