Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o gumie ksantanowej

Guma ksantanowa jest zagęszczaczem spożywczym wytwarzanym z bakterii infekujących liczne rośliny. Jest to składnik wielu różnych produktów spożywczych, a także produktów takich jak pasta do zębów. Choć może to przynieść pewne korzyści zdrowotne, służy przede wszystkim do zmiany tekstury żywności, a nie do konkretnych potrzeb zdrowotnych.

Guma ksantanowa jest polisacharydem, rodzajem cukru, który jest wytwarzany z bakterii nazywanej, przez proces fermentacji. zaraża szeroką gamę roślin krzyżowych, takich jak kapusta, kalafior i brukselka, powodując choroby takie jak czarna zgnilizna i więdnięcie bakterii.

Producenci wytwarzają gumę ksantanową poprzez wyciąganie bakterii z wielu różnych roślin. Gotowy produkt nie zawiera żadnych żywotnych bakterii, więc nie ma ryzyka zakażeń gumą ksantanową.

Szybkie fakty dotyczące gumy ksantanowej:

 • Guma ksantanowa zagęszcza żywność i inne produkty, a także zapobiega separacji składników.
 • Produkty nieżywnościowe, takie jak olej i kosmetyki, również zawierają gumę ksantanową.
 • Guma ksantanowa może pomóc obniżyć lub ustabilizować poziom cukru we krwi.
 • Podobnie jak w przypadku każdej żywności lub dodatku do żywności, niektórzy ludzie mogą tego nie tolerować.

Potencjalne korzyści dla zdrowia

Niektóre badania sugerują, że guma ksantanowa może poprawić zdrowie w następujący sposób:

Obniżanie lub stabilizowanie poziomu cukru we krwi

ryż na gumie ksantanowej

Badanie przeprowadzone w 2016 roku wykazało, że guma ksantanowa może obniżać indeks glikemiczny ryżu. Po tym, jak grupa ludzi zjadła ryż pokryty gumą ksantanową, ich poziom cukru we krwi był niższy.

Korzyści były najbardziej znaczące, gdy uczestnicy spożywali ryż pokryty ksantanem, zamiast używać gumy ksantanowej przed lub po posiłku.

Dlatego żywność zawierająca gumę ksantanową może oferować najsilniejsze korzyści obniżające poziom cukru we krwi.

Guma ksantanowa może również stabilizować poziom cukru we krwi. Badanie z 2013 r. Wykazało, że guma ksantanowa zmieszana z beta-glukanem (rodzaj cukru występującego w roślinach) może pomóc w zapobieganiu skokom poziomu cukru we krwi.

Obniżenie poziomu cholesterolu

Niektóre badania sugerują, że przyjmując bardzo duże dawki, guma ksantanowa może obniżać poziom cholesterolu. Badanie z 1987 r. Wykazało, że mężczyźni, którzy spożywali gumę ksantanową przez około 3 tygodnie, doświadczyli 10-procentowej redukcji cholesterolu.

Istnieje niewiele dowodów na to, że guma ksantanowa jest sama w sobie korzystna w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu. Nowsze badania nie zostały jeszcze wykonane, aby potwierdzić te wyniki.

Substytut śliny i leczenie suchej jamy ustnej

Guma ksantanowa może być użytecznym i bezpiecznym substytutem śliny u osób, które doświadczają chronicznej suchości w jamie ustnej. Niektóre odmiany pasty do zębów do suchych ust zawierają gumę ksantanową, która pomaga zablokować wilgoć.

Przeczyszczający

Ponieważ guma ksantanowa pomaga wiązać wodę, może również pomóc w działaniu środka przeczyszczającego. Zagęszczacz żywności pęcznieje w przewodzie pokarmowym, pomagając jelitom pozostać wilgotnym i wspierając funkcję przewodu pokarmowego.

Ułatwienie połykania

Niektóre choroby mogą utrudniać połykanie, szczególnie gdy usta i gardło są suche. Badanie z 2014 r. Wykazało, że guma ksantanowa może pomóc osobom z dysfagią, zaburzeniami połykania, bezpiecznie połknąć żywność.

Guma ksantanowa działa poprzez zagęszczenie pokarmu i śliny, ułatwiając im poruszanie się po gardle. Może to zmniejszyć ryzyko zadławienia i zwiększyć bezpieczeństwo jedzenia.

Leczenie raka

Guma ksantanowa może pomóc w leczeniu niektórych form raka poprzez spowolnienie ich wzrostu. W badaniu z 2009 r. Badano na przykład myszy z czerniakiem, typem raka skóry. Myszy leczone gumą ksantanową żyły dłużej, a ich guzy rosły wolniej.

Rola w żywności bezglutenowej

Dla osób z celiakią i wrażliwością na gluten żywność zawierająca gluten może powodować intensywny ból brzucha, biegunkę i inne nieprzyjemne objawy. Mąka i inne składniki wielu wypieków zawierają gluten.

Produkty bezglutenowe polegają na substytutach, które mogą przypominać teksturę, miękisz i elastyczność chleba zawierającego gluten. Guma ksantanowa pogrubia żywność i wiąże wilgoć, potencjalnie poprawiając właściwości pieczywa bezglutenowego.

Guma Xantham jest dostępna do kupienia online.

Potencjalne zagrożenia dla zdrowia

Pasta do zębów dodawana do szczoteczki do zębów

Podczas gdy guma ksantanowa zapewnia właściwości emulgujące, jest to rodzaj węglowodanu znany jako polisacharyd. Nie należy do tej samej kategorii, co inne emulgatory, które mogą ujemnie zmieniać bakterie jelitowe, powodować zapalenie jelit i pogarszać warunki, takie jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Nie ma rozpowszechnionego ani spójnego dowodu jakichkolwiek niekorzystnych skutków zdrowotnych związanych z gumą ksantanową.

W 1987 r. Badacze poprosili pięciu mężczyzn o codzienne spożywanie gumy ksantanowej przez ponad 3 tygodnie. Nie było żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia; w rzeczywistości było kilka niewielkich usprawnień zdrowotnych. Wyniki te sugerują, że guma ksantanowa jest bezpieczna dla większości ludzi.

Dla niektórych ludzi guma ksantanowa może być mniej bezpieczna. Te osoby to:

 • Osoby z biegunką lub intensywnym bólem żołądkowo-jelitowym: guma ksantanowa wiąże wilgoć w przewodzie pokarmowym, potencjalnie powodując gorsze biegunki.
 • Osoby z nietrzymaniem stolca w historii: Ponieważ guma ksantanowa może działać jako środek przeczyszczający, może utrudniać kontrolę nad jelitami.
 • Alergie: ludzie z historią niekorzystnych reakcji na gumę ksantanową.
 • Ludzie, którzy są silnie uczuleni na rośliny kapustne, takie jak brokuły, kapusta lub jarmuż: guma ksantanowa jest wytwarzana z bakterii żyjących na tych roślinach. Produkty zawierające gumę ksantanową mogą w rezultacie być skażone.

Osoby cierpiące na ostre alergie pokarmowe, w szczególności na rośliny, powinny skonsultować się z lekarzem przed użyciem gumy ksantanowej.

Do czego służy guma ksantanowa?

Guma ksantanowa służy dwóm głównym celom:

 • Jako środek zagęszczający: dodaje się go do pasty do zębów i niektórych innych produktów, aby zapewnić ich równomierną grubość. Jest również stosowany w przemyśle, na przykład, pomagając w zagęszczaniu oleju wiertniczego.
 • Jako emulgator: jego zdolność wiązania wilgoci oznacza, że ​​może zapobiec separacji produktów. Z tego powodu jest składnikiem niektórych sosów sałatkowych i kosmetyków na bazie oleju.

Substytuty gumy ksantanowej

Kilka alternatyw dla gumy ksantanowej może zagęścić żywność i zapewnić równomierną konsystencję:

 • Włókno psyllium działa dobrze jako środek wiążący i dodaje błonnik do żywności.
 • Nasiona Chia absorbują wodę i sprawiają, że jedzenie jest bardziej galaretowate.
 • Żelatyna pomaga nawilżać jedzenie i utrzymuje równomierną konsystencję.
 • Agar jest wegańską alternatywą dla innych zagęszczaczy, takich jak żelatyna.
 • Zmielone nasiona lnu mogą wiązać pokarm i promować bardziej równomierną konsystencję.
 • Ziemniaki, maranta lub skrobia kukurydziana mogą również poprawić teksturę, grubość i inne właściwości zarówno zimnej, jak i pieczonej żywności.

Na wynos

Guma ksantanowa występuje w wielu produktach spożywczych. To nie jest lekarstwo na jakąkolwiek konkretną chorobę i nie jest suplementem żywieniowym, ale niektóre produkty spożywcze poddane działaniu gumy ksantanowej mogą oferować korzyści zdrowotne.

Osoby zainteresowane wypróbowaniem gumy ksantanowej powinny traktować ją jedynie jako uzupełnienie swojego zwykłego planu leczenia. Badania nad korzyściami z gumy ksantanowej są ograniczone i nie ma dowodów na to, że może ona zastąpić leki na różne dolegliwości.

Może jednak poprawić działanie niektórych leków, poprawić smak jedzenia i pomóc ludziom z problemami z połykaniem i suchymi ustami cieszyć się jedzeniem.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: