Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie bez lektyny

Lektyny są białkami w roślinach, które wiążą się zarówno z pozytywnymi, jak i negatywnymi efektami zdrowotnymi.

Niektóre pokarmy pochodzenia roślinnego, takie jak fasola i rośliny strączkowe, całe ziarna i niektóre warzywa zawierają dużą ilość lektyn.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o lektynach i diecie bez lektyny. Co nauka ma do powiedzenia na temat tej diety? Dlaczego niektórzy ludzie go polecają i czy dowody potwierdzają ich roszczenia?

Czym są lektyny?

czerwona fasola

Lektyny są rodzajem białka, które u ludzi może pomóc komórkom wchodzić w interakcje między sobą. Niektórzy naukowcy uważają również, że lektyny stanowią formę obrony roślin, aby zatrzymać owady.

Te białka zawierają również azot, który jest potrzebny do wzrostu roślin. Podczas gdy wiele części roślin zawiera lektyny, nasiona są tym, co ludzie jedzą najczęściej.

Lektyny mogą wpływać na zdrowie na wiele sposobów, od trawienia po przewlekłe ryzyko choroby. Wykazano, że powodują one łączenie się czerwonych ciałek krwi.

Są one klasyfikowane jako antyodżywki, ponieważ blokują wchłanianie niektórych składników odżywczych.

Lektyny mogą powodować rozstrój żołądka, gdy pokarmy roślinne są zjedzone niegotowane. Są również powodem, dla którego spożywanie niedogotowanych roślin strączkowych może być niebezpieczne.

Lek w czerwonej fasoli jest nazywany fitohemaglutyniną. Jest odpowiedzialny za zatrucie czerwoną nerką, co wynika z jedzenia surowej lub niedogotowanej fasoli. Według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) spożywanie tylko czterech surowych ziaren nerki może powodować objawy, takie jak silne nudności, wymioty i biegunka.

Metody gotowania wykorzystujące wilgotne ciepło są pomocne w zmniejszaniu liczby lektyn w roślinach. Gotowanie rozkłada również trochę skrobi roślinnej na prostsze węglowodany. Lektyny lubią przywiązywać się do węglowodanów i są usuwane z organizmu, zanim spowodują negatywne skutki.

Powolne kuchenki nie są zalecane do przygotowywania fasoli nerek, ponieważ temperatura nie jest wystarczająco wysoka, aby wyeliminować lektyny. Sposoby zmniejszenia zawartości lektyn w żywności obejmują:

 • wrzenie
 • fermentacja
 • kiełkowanie
 • peeling
 • deseeding
 • gotowanie ciśnieniowe

Podczas gdy lektyny mają pewne niepożądane efekty, mają również pewne pozytywne właściwości. Małe ilości lektyn mogą pomóc dobrym bakteriom żyjącym w układach trawiennych człowieka.

Badania sugerują, że lektyny mogą być pomocne w rozpoznawaniu i diagnozowaniu raka. Lektyny są również badane pod kątem ich potencjału do spowolnienia tempa rozmnażania się komórek nowotworowych.

Badacze nawet patrzą na lektyny jako potencjalne metody leczenia chorób powodowanych przez bakterie, grzyby i wirusy.

Jaka jest dieta bezlitosna?

Dr Steven Gundry spopularyzował dietę wolną od lektyny. Jest byłym chirurgiem serca, który skupił się na żywności i medycynie suplementacyjnej.

Dr Gundry opisuje lektyny jako główne niebezpieczeństwo występujące w amerykańskiej diecie. W odpowiedzi napisał książkę, która zawiera informacje o tym, jak unikać lektyn, alternatywnych wyborów żywieniowych i przepisów kulinarnych.

Według książki, plan dr Gundry pomaga ludziom poprawić ich zdrowie i zmniejszyć ich wagę. Plan zawiera również suplementy opracowane przez dr Gundry, które są sprzedawane pod marką GundryMD.

Korzyści

pieczone słodkie ziemniaki w misce

Niektórzy naukowcy uważają, że lektyny są szkodliwe i powodują stan zapalny. Starszy artykuł łączy je z chorobami autoimmunologicznymi, w tym z celiakią, cukrzycą i reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Jeden artykuł omawia badania związane z lektyną z kiełków pszenicy. Może wpływać na układ odpornościowy poprzez zwiększenie stanu zapalnego.

Długotrwałe zapalenie wiąże się z wieloma poważnymi schorzeniami, w tym chorobami serca, rakiem i depresją.

Po diecie bez lektyny może być sposobem na obniżenie stanu zapalnego w organizmie. Jednak zanim zostanie potwierdzony efekt, potrzeba więcej badań u ludzi.

Autorzy podają również, że lektyny mogą ułatwić bakteriom lub innym toksynom przekroczenie bariery jelitowej. Jednakże, oni również twierdzą, że całe ziarna zawierają przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać stany zapalne. Ten czynnik może nadrobić potencjalnie szkodliwe działanie lektyny.

Ryzyka

Dieta wolna od lektyny jest restrykcyjnym planem, który może utrudnić niektórym osobom długoterminowe stosowanie diety. Plan ogranicza również lub eliminuje wiele pożywienia, takich jak pełne ziarna, fasola i niektóre warzywa.

Badania wykazały, że spożywanie pełnych ziaren może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca, cukrzycy i raka.

Owoce i warzywa mają także wiele powiązanych korzyści zdrowotnych. Spożywanie większej ilości owoców i warzyw może zmniejszyć ryzyko wielu chorób, w tym chorób serca i płuc. Mogą również wpływać na ryzyko zachorowania na raka i pomagać ludziom unikać przybierania na wadze.

Dieta wolna od lektyny może być trudna do przestrzegania dla wegetarian lub wegan, ponieważ rośliny strączkowe, orzechy, nasiona i pełne ziarna dostarczają białko roślinne.

Rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste oraz skórki owoców i warzyw również dostarczają błonnika dietetycznego. Dieta wolna od lektryny może spowodować zaparcia, jeśli spożycie błonnika spadnie.

Ponadto, po diecie bez lektyny może być drogie, ponieważ plan zaleca specjalistyczne mleka, podnoszone na pastwisku mięsa i drogie suplementy.

Jedzenie do jedzenia

Według dr. Gundry, zaleca się następujące pokarmy dla osób próbujących ograniczyć przyjmowanie lektyn:

 • wypasane na pastwisku mięsa
 • Mleko A2
 • gotowane słodkie ziemniaki
 • zielone warzywa liściaste
 • warzywa kapustne, takie jak brokuły i brukselka
 • szparag
 • czosnek i cebula
 • seler
 • grzyby
 • awokado
 • oliwki lub oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ekstra, dostępne w sprzedaży online.

Żywność, której należy unikać

pomidory i bakłażany

Według dr. Gundry, ludzie powinni ograniczać następujące pożywienie, starając się unikać lektyn:

 • rośliny strączkowe, takie jak fasola, groch, soczewica i orzeszki ziemne
 • zdusić
 • warzywa psiankowate, takie jak bakłażan, papryka, ziemniaki i pomidory
 • owoce, chociaż owoce sezonowe są dozwolone z umiarem
 • ziarna

Jeśli zboża zostaną skonsumowane, plan zaleca produkty wykonane z białej mąki zamiast pszenicy.

Dr Gundry zaleca całkowite unikanie następujących pokarmów:

 • kukurydza
 • mięso ze zwierząt karmionych kukurydzą
 • Mleko A1

Wnioski

Podczas gdy lektyny mogą powodować pewne uszkodzenia, istnieją silne badania wspierające korzyści z jedzenia pokarmów roślinnych.

Wiele roślin zawiera dużo lektyn, ale poziomy lektyny mogą się znacznie różnić między typami roślin. Istnieje również wiele rodzajów lektyn, a niektóre wydają się być korzystne.

Ważne jest również, aby mieć świadomość, że wiele badań nad lektynami przeprowadzono na zwierzętach lub w badaniach z użyciem probówek. Ponadto wiele badań dotyczyło pojedynczych lektyn zamiast żywności, która je zawiera.

Potrzebne są dalsze badania, zanim można zalecić dietę wolną od lektyny. W tej chwili wydaje się bardziej trendem niż planem popartym przez naukę.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: