Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o bólu żylaków

Żylaki są spuchnięte i powiększone żyły. Często są niebieskie lub ciemnopurpurowe i mają grudkowaty, wypukły i skręcony wygląd. Występują na nogach i stopach.

Nie wszystkie żylaki wybrzuszają się na powierzchnię; czasami mogą być niewidoczne i głęboko pochowane w ciele. Dlatego niektórzy ludzie odczuwają ból i dyskomfort przez długi czas, zanim odkryją przyczynę.

Prawie każdy może mieć żylaki, a według Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej dotyka około 35 procent ludzi w Ameryce.

Szybkie fakty dotyczące bólu żylnego:

 • Niektóre osoby mogą nie odczuwać żadnych objawów poza pojawieniem się.
 • Żylaki w pobliżu powierzchni skóry mogą pękać i przeciekać z powodu urazów fizycznych.
 • Istnieją sposoby na złagodzenie objawów związanych z żylakami.

Jakie są objawy?

Żylaki na plecach nóg.

Czasami żylaki nie powodują żadnych objawów, podczas gdy w innych przypadkach wywołują szereg objawów. Typowe objawy to:

 • bolące i niewygodne nogi
 • opuchnięte stopy i kostki
 • palenie lub pulsowanie
 • skurcze mięśni, szczególnie w nocy
 • swędząca skóra na dotkniętym obszarze
 • przebarwienia skóry
 • ociężałość lub zmęczenie w nogach

Objawy są gorsze w czasie ciepłej pogody, późno w nocy lub gdy osoba stoi przez dłuższy czas.

Ból

Żylaki są częstą przyczyną bólu kończyn dolnych. Ludzie często opisują ból jako ciężkość lub głęboki ból.

Występują różne stopnie bólu związane z żylakami, a niektóre osoby doświadczają poważnych objawów.

Jednym z warunków, które mogą powodować ból, jest zapalenie żył, które występuje, gdy żylaki stają się w stanie zapalnym i tworzą skrzepy krwi. Objawy, że dana osoba może mieć zapalenie żyły to:

 • ból
 • ciepło
 • twardość
 • odbarwienie

Jeśli pęknie żyła, krew może gromadzić się wokół dotkniętego obszaru i ciśnienie i toksyny mogą narastać. Czasami może rozwijać się wrzód lub skóra osoby może rozerwać się na skutek żylaków, co może być bardzo bolesne.

Jakie inne problemy wpływają na ból żylaków?

Obrzęk limfatyczny

Dojrzały pacjent mówiąc do żeńskiej lekarz,

Żylaki mogą również powodować problemy w innych częściach ciała – w szczególności w układzie limfatycznym.

System limfatyczny to sieć naczyń, które pomagają transportować i usuwać odpady i toksyny. Odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Czasami żylaki mogą uszkodzić układ limfatyczny i doprowadzić do stanu zwanego obrzękiem limfatycznym, który powoduje obrzęk, często w stopach i palcach.

U niektórych osób z obrzękiem limfatycznym może również rozwinąć się zapalenie tkanki łącznej – poważne zakażenie skóry, które powoduje stan zapalny w tkance miękkiej skóry.

Inne osoby mogą rozwinąć żylne zastoinowe zapalenie skóry, w którym skóra staje się skórzasta i rudawa. Czasami jasno-żółty płyn płacze przez skórę.

Zapalenie skóry

Żylaki mogą również prowadzić do zapalenia skóry, które jest swędzącą, zapalną wysypką. W przypadku żylaków, wysypka często pojawia się na dolnej części nogi lub kostki.

Zapalenie skóry może powodować krwawienie, owrzodzenie skóry lub owrzodzenie, które może być bolesne i ulec zakażeniu w przypadku zarysowania lub podrażnienia.

Powierzchowne zakrzepowe zapalenie żył

Żylaki mogą również prowadzić do zapalenia i tworzenia się skrzepu w żyle. Często ten skrzep znajduje się blisko powierzchni skóry w stanie znanym jako powierzchniowy zakrzepowe zapalenie żył.

Może to powodować ból i prowadzić do innych problemów w dotkniętym obszarze.

Zapobieganie

Niestety, istnieje niewiele dowodów na to, że ludzie mogą zapobiegać występowaniu żylaków, ale mogą dokonać różnych zmian w stylu życia, które mogą pomóc złagodzić objawy i ewentualnie zapobiec pogorszeniu żylaków.

Metody zapobiegania i łagodzenia objawów obejmują:

 • unikanie stania lub siedzenia przez dłuższy czas
 • próbuje się poruszać przynajmniej co 30 minut
 • podniesienie dotkniętego obszaru podniesionego powyżej poziomu serca podczas siedzenia, odpoczynku lub snu
 • regularne ćwiczenia poprawiające krążenie
 • utrata wagi w przypadku nadwagi
 • unikając ciasno ubranych ubrań, szczególnie ciasno przylegających do talii, pachwiny i nóg
 • unikanie noszenia butów na wysokim obcasie przez długi czas

Leczenie

Kobieta wprowadzenie kompresji pończochy w leczeniu żylaków.

Żylaki nie zawsze wymagają leczenia. Jednakże, jeśli powodują ból, dostępne są różne opcje leczenia.

Jeśli objawy są minimalne lub łagodne, lekarz prawdopodobnie doradzi osobie wypróbowanie wyżej wymienionych metod zapobiegania, aby sprawdzić, czy pomagają one zmniejszyć ból i dyskomfort.

Jeśli nie pomogą, lekarz może zalecić następujące metody leczenia:

Pończochy uciskowe

W pierwszym przypadku lekarz prawdopodobnie zasugeruje pończochy uciskowe połączone z unoszeniem nóg i regularnym ćwiczeniem. Osoba może potrzebować nosić pończochy przez około 6 miesięcy, zanim poczuje pełny efekt.

Pończochy uciskowe ściskają tkankę nogi wokół żył, aby zapobiec gromadzeniu się krwi. Zostały one zaprojektowane w celu zmniejszenia związanego z tym bólu i obrzęku.

Ablacja

Ablacja wykorzystuje ciepło do uszczelnienia dotkniętych żył laserem lub falami radiowymi.

Leczenie ablacyjne często jest wykonywane w gabinecie lekarskim i trwa około 20 minut. Lekarz używa znieczulenia miejscowego, aby zdusić dotknięty obszar, więc procedura jest bezbolesna. Po zakończeniu ablacji lekarz zawinie obszar w bandaż uciskowy.

Skleroterapia

Ta procedura obejmuje wstrzyknięcie pianki o nazwie sklerosant do żylaków. Piana powoduje skurcz żyły, blizny i skrzepu, który następnie zamyka żyłę.

Ten rodzaj skrzepu nie jest niebezpieczny i z biegiem czasu żylaki znikną.

Chirurgia

Niektóre osoby mogą wymagać zabiegu chirurgicznego, który może obejmować podwiązanie – w miejscu, w którym żyły są związane, aby zatrzymać gromadzenie się krwi – lub usuwanie, gdy chirurg usuwa żyłę.

Kiedy iść do lekarza

Lekarze nie uważają, że żylaki są poważnym stanem, a osoby, które je mają, nie odczuwają dyskomfortu, nie muszą przychodzić do lekarza.

Jeśli jednak powodują ból, dyskomfort lub podrażnienie – szczególnie w nocy – wtedy ludzie powinni skorzystać z pomocy medycznej.

Warto pamiętać, że ponieważ żylaki nie zawsze są widoczne, każdy, kto doświadcza bólu, obrzęku lub zmęczenia, powinien zobaczyć swojego lekarza do oceny.

Like this post? Please share to your friends: