Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jaki sposób cukrzyca wpływa na gojenie się ran?

Cukrzyca może powodować, że rany goją się wolniej. Rodzi to ryzyko, że u osoby chorej na cukrzycę pojawią się infekcje i inne komplikacje.

Osoba, która dobrze radzi sobie z cukrzycą, może poprawić gojenie się ran i zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnej infekcji.

Cukrzyca i gojenie ran

Palić ranę powoli gojąc się z powodu cukrzycy pod tynkiem.

Drobne rany, skaleczenia i oparzenia są częścią życia, ale dla osób chorych na cukrzycę mogą powodować poważne problemy zdrowotne.

Wiele osób chorych na cukrzycę ma rany, które powoli się goją lub nigdy się nie zagoją. Rany, które nie goją się dobrze, mogą ulec zakażeniu.

Infekcja może rozprzestrzeniać się lokalnie, do otaczającej tkanki i kości lub do dalszych obszarów ciała. W niektórych przypadkach mogą nawet okazać się śmiertelne.

Owrzodzenia cukrzycowe dotykają 15 procent osób z cukrzycą. Są to bolesne rany, które mogą ostatecznie doprowadzić do amputacji stopy.

Nawet gdy rana nie zostanie zainfekowana, może to wpłynąć na zdrowie i jakość życia danej osoby. Cięcia lub urazy na stopach lub nogach mogą utrudniać chodzenie lub ćwiczenia bez bólu.

Utrzymywanie cukrzycy pod kontrolą może zmniejszyć ryzyko powolnego gojenia się ran i powikłań, w tym owrzodzeń stóp.

W badaniu z 2013 r. Stwierdzono wyraźną korelację między poziomem glukozy we krwi a gojeniem się ran. Osoby poddane operacjom chirurgicznym w przypadku przewlekłych ran cukrzycy częściej w pełni się wyleczyć, jeśli ich poziom glukozy we krwi był dobrze kontrolowany w czasie operacji.

Dlaczego cukrzyca wpływa na gojenie się ran?

Cukrzyca utrudnia organizmowi kontrolowanie poziomu glukozy we krwi. Gdy poziom glukozy we krwi utrzymuje się na wysokim poziomie, upośledza funkcję białych krwinek, co powoduje niezdolność do walki z bakteriami.

Cukrzyca, szczególnie niekontrolowana, wiąże się również ze słabym krążeniem. W miarę spowolnienia krążenia czerwone krwinki poruszają się wolniej. Utrudnia to organizmowi dostarczanie substancji odżywczych do ran. W wyniku tego urazy leczyć się powoli lub w ogóle go nie leczyć.

Uszkodzenie nerwów jest kolejnym czynnikiem wpływającym na gojenie się ran. Niekontrolowany poziom glukozy we krwi może uszkodzić nerwy organizmu, co oznacza, że ​​osoby chore na cukrzycę mogą łatwiej uraz u nóg, nie będąc świadomym, że są ranne. Może to uniemożliwić im podjęcie leczenia, dzięki czemu rana będzie jeszcze gorsza.

Upośledzona potliwość, sucha i popękana skóra, infekcje paznokci stóp i deformacje stóp częściej występują u osób z cukrzycą, zwiększając ryzyko infekcji bakteryjnej.

Badania konsekwentnie odkrywają inne sposoby, w których cukrzyca wpływa na gojenie się ran, w tym:

 • osłabiona produkcja hormonów związanych ze wzrostem i gojeniem
 • zmniejszona produkcja i naprawa nowych naczyń krwionośnych
 • osłabiona bariera skórna
 • zmniejszona produkcja kolagenu

Komplikacje

Ludzie, którzy wykazują słabe gojenie się ran z powodu krążenia i neurologicznych skutków cukrzycy, mogą również mieć inne powikłania. Należą do nich choroby serca, nerek i problemy z oczami.

Rana pozostawiona bez leczenia może ulec zakażeniu, a infekcja może rozprzestrzenić się lokalnie na mięśnie i kości. Nazywa się to zapaleniem kości i szpiku.

Jeśli infekcja rozprzestrzenia się do krwioobiegu, nazywa się to sepsą i może zagrażać życiu. Głębokie zakażenia mogą czasami stać się ciężkie i wymagać amputacji.

Zapobieganie

Kobieta stosując balsam nawilżający do jej stóp.

Strategie, które mogą zapobiegać powolnym gojeniu się ran z powodu cukrzycy obejmują zarządzanie glukozą we krwi, właściwą opiekę stopy i szybkie leczenie ran.

Właściwa pielęgnacja stóp obejmuje:

 • codzienne mycie stóp
 • głaskanie suche i stosowanie balsamu nawilżającego
 • unikanie chodzenia boso
 • starannie przycinaj paznokcie
 • noszenie wygodnych butów
 • kontrolowanie stóp i codzienne oglądanie butów
 • mając lekarza sprawdzić stopy przy każdej wizycie

Osoby chore na cukrzycę powinny dokładnie monitorować swoje rany. Podczas gdy normalne jest, że rany cukrzycowe goją się powoli, nie jest normalne, aby pozostawały otwarte przez kilka tygodni, aby się rozprzestrzeniały, mogły wydzielać mocz lub były bardzo bolesne.

Osoby z prawidłowo leczoną cukrzycą rzadziej cierpią na poważne rany, które się nie goją.

Osoby z cukrzycą typu 1 muszą przyjmować insulinę na całe życie. Osoby z cukrzycą typu 2 mają więcej możliwości kontrolowania stężenia glukozy we krwi, w tym kilka leków przeciwcukrzycowych i insuliny.

Oba typy cukrzycy korzystają z diety kontrolowanej przez węglowodany. W przypadku cukrzycy typu 2, interwencje związane ze stylem życia, takie jak dieta, ćwiczenia fizyczne i utrata masy ciała, mogą znacznie poprawić poziom cukru we krwi, a nawet umożliwić chorym leczenie cukrzycy bez przyjmowania leków.

Perspektywy

Rana, która się nie goi, szybko może zagrażać życiu. Pozytywna perspektywa dla powolnie gojących się ran zależy od otrzymania szybkiego leczenia.

Osoby chore na cukrzycę powinny natychmiast skontaktować się z lekarzem, gdy pojawią się poważne lub bolesne rany, lub jeśli rana pojawi się zakażona, powoduje gorączkę lub nie goi się po kilku dniach.

Połączenie agresywnego leczenia antybiotykami, czyszczenia rany, leczenia chirurgicznego w celu usunięcia martwych tkanek i lepszej kontroli poziomu glukozy może pomóc. Jeśli rana nie reaguje na leczenie, np. Z ciężkim lub rozległym owrzodzeniem stopy cukrzycowej, może być konieczna amputacja.

Like this post? Please share to your friends: