Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Uzależnienie ma nową definicję – jest chorobą, a nie tylko złym wyborem lub zachowaniem

Uzależnienie jest przewlekłym zaburzeniem mózgu, a nie tylko problemem behawioralnym lub po prostu wynikiem złych wyborów, według American Society of Addiction Medicine (ASAM), które dało uzależnieniu nową i długą definicję. ASAM twierdzi, że uzależnienie to znacznie więcej niż problem behawioralny związany z nadmiernymi narkotykami, seksem, hazardem lub alkoholem.

Kiedy większość z nas jest świadkami kompulsywnych i szkodliwych zachowań u członków rodziny, przyjaciół, a nawet osób publicznych, zwykle koncentrujemy się na wykorzystaniu substancji, celu obsesji i ich zachowań jako problemu.

Te zauważalne zachowania są jednak w rzeczywistości przejawami choroby obejmującej kilka obszarów mózgu, mówią autorzy ASAM nowej definicji. ASAM to największe w USA profesjonalne stowarzyszenie lekarzy zajmujących się profilaktyką i leczeniem uzależnień.

Dr Michael Miller, były prezes ASAM, który nadzorował rozwój nowej definicji, powiedział:

„U podstaw uzależnienie to nie tylko problem społeczny, problem moralny czy problem kryminalny, to problem, którego zachowania przejawiają się we wszystkich tych obszarach.” Wiele zachowań uzależnionych od narkotyków to prawdziwe problemy, a czasem przestępstwo. jest o mózgu, nie narkotykach, chodzi o neurologię, a nie o działania zewnętrzne. „
ASAM twierdzi, że nowa definicja jest wynikiem dokładnego czteroletniego procesu z udziałem ponad 80 ekspertów, w tym największych autorytetów w zakresie uzależnień, lekarzy medycyny uzależnień i wybitnych naukowców zajmujących się neuronaukami z USA, a także każdego członka zarządu ASAM. przewodniczący kapituły z kilku państw oraz eksperci z NIDA (National Institute on Drug Abuse).

Uzależnienie jest obecnie określane jako choroba pierwotna – nie jest spowodowane przez coś innego, jak na przykład problem psychiatryczny lub emocjonalny.

Uzależnienie jest także chorobą długotrwałą (przewlekłą) i podobnie jak inne choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca lub choroba układu krążenia, leczenie i monitorowanie należy utrzymywać przez całe życie pacjenta.

Badania neuronauki ogromnie się rozwinęły w ciągu ostatnich 20 lat. Nowe odkrycia ostatnich dwóch dekad przekonały ekspertów i członków ASAM, że definicja uzależnienia powinna zostać zmieniona, aby skupić się na tym, co dzieje się w mózgu.

Na swojej stronie internetowej ASAM stwierdził:

„Badania pokazują, że choroba uzależnienia wpływa na neurotransmisję i interakcje w obrębie obwodów nagród mózgu, prowadząc do uzależniających zachowań, które zastępują zdrowe zachowania, a wspomnienia z poprzednich doświadczeń z jedzeniem, płcią, alkoholem i innymi narkotykami wywołują pragnienie i odnowę uzależniających zachowań. „
W tej chorobie zespół obwodów mózgowych, który kieruje kontrolą impulsów i osądem, ulega zmianie – pacjent ma dysfunkcyjne dążenie do uzyskania nagrody, gdy szuka, na przykład, alkoholu i innych narkotyków. Wczesne narażenie na leki i alkohol wiąże się z większym ryzykiem uzależnienia w późniejszym okresie życia, ponieważ ten obszar mózgu rozwija się jeszcze w młodym wieku.

To, czy ludzie mają wybór antyspołeczny i niebezpieczny, jest tematem kontrowersyjnym od wielu lat.

Dr Raju Hajela, były przewodniczący Canadian Society of Addiction Medicine i przewodniczący komisji ASAM w sprawie nowej definicji, powiedział:

„Choroba wywołuje zniekształcenia w myśleniu, uczuciach i percepcji, które sprawiają, że ludzie zachowują się w sposób, który nie jest zrozumiały dla innych wokół nich.” Po prostu uzależnienie nie jest wyborem. Zachowania uzależniające są przejawem choroby, a nie przyczyną.

Wybór nadal odgrywa ważną rolę w uzyskiwaniu pomocy. Podczas gdy neurobiologia z wyboru może nie być w pełni zrozumiała, osoba uzależniona musi dokonywać wyborów na zdrowsze życie w celu leczenia i powrotu do zdrowia. Ponieważ nie ma pigułki, która sama może wyleczyć uzależnienie, konieczne jest odzyskanie niezdrowych zachowań. „
Dr Miller powiedział:

„Wiele chorób przewlekłych wymaga wyborów behawioralnych, takich jak osoby z chorobami serca, które decydują się jeść zdrowiej lub zacząć ćwiczyć, a także interwencje medyczne lub chirurgiczne, więc musimy przestać moralizować, obwiniać, kontrolować lub smucić się na osobę z chorobą uzależnienia. i zacznij tworzyć możliwości dla osób i rodzin, aby uzyskać pomoc i pomoc w wyborze właściwego leczenia. „
Napisane przez Christiana Nordqvista

Like this post? Please share to your friends: