Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co powinienem zrobić, jeśli moje dziecko jest na gołębie?

Widząc punkt palców u dziecka, może on wywoływać obawy rodziców. Jednak ten powszechny i ​​bezbolesny stan, znany jako palenie toe lub pediatria, występuje bardzo często u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Może się zdarzyć w jednej lub obu stopach. Stan zazwyczaj koryguje się bez interwencji.

Paluch u gołębi często rozwija się w macicy lub jest spowodowany genetycznymi wadami wrodzonymi, więc niewiele można zrobić, aby temu zapobiec. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, nie ma znanych butów, które pomagałyby zapobiegać gołębiom w palcach i żadnych dowodów sugerujących, że nauka chodzenia boso ma jakikolwiek wpływ na ten stan.

Przyczyny

palce gołębiarza dziecięcego

Istnieją trzy potencjalne przyczyny gołębi:

Metatarsus varus lub metatarsus adductus

W tym stanie stopa ma zakrzywiony, półksiężycowy wygląd. Przednia część stopy jest pochylona w kierunku środka stopy, podczas gdy tył stopy i kostki są normalne. Ten typ gołębi zwykle wynika z pozycji, w której dziecko znajdowało się w łonie matki.

Ten typ gołębi jest dość powszechny u dzieci, które zostały zamrożone w macicy lub których matki miały mniej płynu owodniowego. W niektórych przypadkach może wystąpić przypadek rodzinny choroby.

Lekarz może normalnie wyprostować stopę po narodzinach dziecka, a wraz z wiekiem dziecko nie powinno wymagać dalszego leczenia. W razie potrzeby rodzic może również delikatnie naciągać stopy dziecka kilka razy dziennie, aby poprawić kształt, chociaż nie jest to konieczne.

Wewnętrzny skręt piszczeli

Wewnętrzny skręt piszczeli spowodowany jest skręceniem do wewnątrz kości nogi dolnej lub kości piszczelowej. Początkowo niezauważalny, często pojawia się mniej więcej w tym samym czasie, w którym dziecko zaczyna chodzić.

Dzieci z wewnętrznym skrętem piszczeli zwykle nie odczuwają bólu, ale rodzice często zgłaszają, że ich dziecko często pada. W miarę, jak dziecko się starzeje, ten typ gołębi prawie zawsze koryguje się, a dziecko normalnie nie wymaga terapii, wzmacniania ani rzucania.

W cięższych przypadkach i jeśli nie ustąpi do czasu, gdy dziecko osiągnie wiek 9 lub 10 lat, wewnętrzny skręt piszczeli może wymagać operacji, aby go naprawić. Procedura polega na przecięciu skręconej kości i ponownym jej zamocowaniu, aby stopa była prostsza.

Anteversion kości udowej

Ten typ gołębi jest bardzo powszechny. Wpływa na 10% dzieci. Kość górna nogi, znana jako kość udowa, jest nadmiernie obrócona do wewnątrz w stawie biodrowym. Przyczyną tego może być stres na biodrach przed porodem.

Ten typ ateika zwykle ustępuje przed ukończeniem 8 lat. Jeśli po tym wieku nadal trwają, należy skonsultować się z ortopedą, aby ustalić, czy dziecko potrzebuje operacji korekcyjnej.

W niektórych przypadkach u dzieci ze słabszymi kośćmi biodrowymi może rozwinąć się gołąb. Jest to bardziej powszechne u dziewcząt. Dzieci ze słabszymi mięśniami i ścięgnami mogą również rozwinąć gołębia. Jednak, jak noga dziecka i mięśnie bioder z czasem stają się silniejsze, oba te typy gołębi zazwyczaj zanikają.

Różne grupy wiekowe

U dzieci z gołębiami stopa i palce często wyglądają tak, jakby były skierowane do wewnątrz, ale może wyglądać inaczej u dzieci w różnym wieku.

Gołąb gołębi może wyglądać następująco:

  • Niemowlęta: Front stopy i palców często wygina się w kierunku środka stopy. Zewnętrzna część stóp dziecka często będzie miała kształt półksiężyca. Przeważnie dzieje się to w obu stopach.
  • Maluchy w wieku od 1 roku do 3 lat: Najczęściej spotykany u małych dzieci gołąb zwykle jest wynikiem skrętu piszczeli, w którym kręgosłup jest obrócony do wewnątrz. Dziecko w tej grupie wiekowej, które ma toe gołębiaka, może wyglądać na bowlegged.
  • Dzieci w wieku od 3 do 10 lat: Antylerja kości udowej jest najczęstszą przyczyną u gołębi w tej grupie wiekowej. Dzieci z tym często wolą usiąść w pozycji „w”, gdzie kolana wydają się być skierowane do wewnątrz.

Pigeon toe prezentuje się trochę inaczej, gdy dzieci zaczynają chodzić. Bardzo często przyczyną jest noga, a nie stopa, a palce dziecka wydają się wskazywać na siebie.

Kiedy iść do lekarza

Zwykle nie ma potrzeby natychmiastowego wizyty u lekarza. Jednakże, jeśli gołębi palec u nogi jest nadal widoczny do czasu, gdy dziecko osiągnie 8 lat lub jeżeli powoduje, że dziecko upada częściej niż zwykle, należy skonsultować się z lekarzem. Większość rodziców zwraca się o poradę medyczną dotyczącą gołębi jako część rutynowych egzaminów dziecka.

Diagnoza

Rozpoznanie dla gołębi toe zależy od rodzaju gołębi, jakie ma dziecko. Aby zdiagnozować stan, może być potrzebny prosty egzamin. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie zdjęć rentgenowskich i innych metod obrazowania.

W metatarsus varus lub metatarsus adductus diagnoza może być bardzo wczesna, być może podczas badania noworodka po porodzie. Wystarczy proste badanie fizykalne. Lekarz powinien również wykluczyć problemy z biodrem, które mogą być przyczyną.

Wewnętrzny skręt piszczeli zwykle nie pojawia się, dopóki dziecko nie zacznie chodzić, więc najwcześniejsza diagnoza może być nieco przed ukończeniem 1 roku życia. Rozpoznanie najczęściej występuje podczas fizycznego badania nóg niemowlęcia. W przypadku zdiagnozowania lekarz wykona pomiary nóg.

Feministyczna anteversion jest najczęściej diagnozowana, gdy dziecko ma od 4 do 6 lat. Zazwyczaj rozpoczyna się to od badania fizykalnego i przeglądu historii medycznej dziecka i rodziny.

Leczenie

Zespół medyczny wykonywania operacji

Łatwo jest wyleczyć większość przypadków gołębi. Najczęstszymi terapiami są czas, normalny wzrost i pewność. Zwykle konieczna jest niewielka lub żadna dalsza interwencja.

Jeśli potrzebna jest większa interwencja medyczna, leczenie może obejmować:

  • Szelki dla nóg, które powoli korygują położenie kości lub stóp
  • Formy, które korygują kształt stopy
  • Chirurgia w celu korekcji położenia kości, które powodują paluch u nosa

Lekarz lub terapeuta może zalecić dodatkowe terapie, które skupiają uwagę na częściach nóg i bioder, jeśli osłabienie w tych obszarach może mieć pewien wpływ na palec gołębi.

Ze względu na to, że większość przypadków gołębi znika z upływem czasu, większość lekarzy nie zaleca wczesnej interwencji. Głównie zalecają monitorowanie i obserwację.

Czy dzieci z palcem toe potrafią ćwiczyć

Dzieci z gołębikiem mogą ćwiczyć normalnie, a choroba rzadko powoduje ból. Najczęstszą kwestią jest to, że dzieci z odwróconymi kościami mogą częściej niż inne dzieci podróżować. W większości przypadków proste codzienne ćwiczenia, chodzenie, bieganie i inne naturalne czynności wykonywane przez dzieci są najlepszymi codziennymi ćwiczeniami.

PLMedBook