Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Objaśnienia Birthmarks

Znaki na ciele są skazami na skórze, które są widoczne po urodzeniu lub krótko po nim. Znaczna część noworodków ma znamię.

Naczynia naczyniowe – czerwone, różowe lub fioletowe skazy – są spowodowane nieprawidłowymi naczyniami krwionośnymi pod skórą.

Niektórzy ludzie rodzą się z pigmentowanymi znamionami; są one zazwyczaj brązowe i są spowodowane przez grupowanie komórek pigmentowych.

W tym artykule przyjrzymy się typom znamion oraz ich przyczynom, komplikacjom i leczeniu.

Co to jest znamię?

[Czerwony znamię]

Nikt tak naprawdę nie wie, jakie są przyczyny znamion. Eksperci twierdzą, że naczyniowe znamiona nie są dziedziczne.

Znaki upodobania występują rzadziej u Azjatów w porównaniu do osób z innych części świata.

Zgodnie z folklorem w Hiszpanii, Włoszech i niektórych krajach arabskich znamiona są spowodowane niezadowolonymi życzeniami matki w czasie ciąży.

Na przykład, jeśli pragnienie truskawek nie było spełnione, jej dziecko urodziłoby się ze znakiem truskawki na swojej skórze.

Birthmarks kiedyś nazywał się „voglie” w języku włoskim, „antojos” w języku hiszpańskim, a „wiham” w języku arabskim – co oznacza „życzenia” lub „kaprysy”.

Rodzaje znamion

Birthmarks są podzielone na kilka podtypów. Oto siedem najczęściej oglądanych wersji:

Kawiarnia na miejscu

[cafe au lait birthmark]

Zwykle owalny, o jasnobrązowym lub mlecznym kolorze kawy (stąd nazwa). Są albo obecne przy narodzinach, albo pojawiają się wkrótce potem. Wraz z wiekiem osoby nie znikają. Niektóre osoby mogą mieć jedną lub dwie, ale więcej jest możliwych.

Ludzie z więcej niż czterema mogą mieć neurofibromatozę (genetycznie odziedziczoną chorobę, w której tkanka nerwowa powiększa nerwiakowłókna (guzy), które mogą być nieszkodliwe lub mogą powodować poważne uszkodzenie przez naciskanie na nerwy i inne tkanki).

Wrodzony nerek melanocytowy

[wrodzone wady melanocytowe z wikicommons sand m et al]

Dotyczy około 1% amerykańskich niemowląt. Może wystąpić w dowolnej części ciała; w 15% przypadków znaki są na głowie i szyi. U osób o jasnej karnacji ma zwykle jasnobrązowy kolor, podczas gdy u osób o ciemnej karnacji może być prawie czarny.

Może mieć nieregularny kształt, może być płaski, lub podniesiony i nierówny. Są to stosunkowo duże brązowe lub czarne mole. W miarę jak dziecko rośnie, znaki stają się proporcjonalnie mniejsze. Czasami mogą one ciemnieć lub stać się włochate w okresie dojrzewania. Ryzyko zachorowania na raka jest niskie i wiąże się z rozmiarem (im większy rozmiar, tym większe ryzyko).

Plamy mongolskie

[mongolskie spoty wikicommons gzzz 2 may 2014]

Niebiesko-szare znaki powszechnie spotykane w ciemnoskórych ludziach.

Znak może wyglądać jak siniak i pojawić się na dolnej części pleców lub pośladków.

Do czasu, gdy dziecko ma około 4 lat, zniknęło. Są nieszkodliwe.

Naczyniaki

[naczyniak na głowie dziecka]

Zazwyczaj czerwony i podniesiony znak, taki jak znak truskawkowy. Większość z nich zaczyna się jako małe i płaskie. Nie można wiedzieć, czy mogą się później rozwinąć. Zwykle szybko rosną w ciągu pierwszych czterech lub pięciu miesięcy życia dziecka, potem wzrost spowalnia i wiele z nich zanika. W niektórych przypadkach skóra może się rozciągnąć lub zdeformować, zwłaszcza jeśli jest to duży ślad.

Nerw teleangiektyczny

[Nerw teleangiektazny lub ugryzienie bociana z tyłu głowy]

Nazywane również plastrem łososiowym i bocianem, są spowodowane rozszerzeniem (rozszerzeniem) w naczyniach włosowatych (maleńkich naczyniach krwionośnych). Są to plamy o lekko zaczerwienionej skórze. Łatka łososiowa na twarzy jest często nazywana pocałunkiem anioła, a ukąszenie / znak bociana pojawia się na karku. Pocałunki aniołów zazwyczaj zanikają w ciągu kilku lat; czasami mogą stać się widoczne, jeśli dziecko płacze. Znaki bociana mają tendencję do pozostawania, ale zazwyczaj są pokryte włosami.

Plama z wina porto

[kobieta z znamię na twarzy wina porto na jej twarzy]

Czerwone lub purpurowe znaki, które często wpływają na twarz, ale mogą pojawić się w dowolnym miejscu, spowodowane nieprawidłowym krwawieniem naczyń krwionośnych w dotkniętym obszarze. W Wielkiej Brytanii NHS (National Health Service) informuje, że około 3 na każde 1000 noworodków ma plamy z wina porto. Mogą mieć różną wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów.

Nieleczone mogą w końcu stać się ciemniejsze. Około 10% dzieci urodzonych z plamami wina porto może mieć jeden na powiekach i może wymagać specjalistycznego leczenia i / lub monitorowania. W bardzo niewielkiej liczbie przypadków mogą również występować nieprawidłowości w mózgu (zespół Sturge-Webera).

Silvermark

[znamię srebra we włosach]

Znany jako dziedziczny; srebrna linia włosów, zwykle znajdująca się po prawej lub lewej stronie, gdzie spotykają się czoło i linia włosów.

Zwykle inni członkowie rodziny również mają srebro.

Przyczyny znamion

Eksperci nie do końca rozumieją, dlaczego niektóre dzieci mają znamiona, a inne nie. Większość ekspertów zgadza się, że naczyniowe znamiona nie są dziedziczone.

Uważa się, że nadmierna akumulacja komórek tworzących wyściółkę naczyń krwionośnych dziecka powoduje rozwój śladów truskawek.

W niektórych przypadkach eksperci uważają, że niewielki kawałek łożyska mógł zostać osadzony w rozwijającym się zarodku bardzo wcześnie w czasie ciąży.

Jeśli nerwy, które kontrolują rozszerzenie (poszerzenie) lub zwężenie (zwężenie) naczyń włosowatych są uszkodzone, istnieje ryzyko plam z wina porto, zwłaszcza jeśli naczynia włosowate są stale rozszerzone w jednym obszarze.

Plastry łososia są spowodowane nagromadzeniem się naczyń włosowatych pod skórą.

Niektórzy eksperci uważają, że niektóre białka wytwarzane przez łożysko podczas ciąży mogą być powiązane z większym ryzykiem rozwoju niektórych rodzajów znamion.

Powikłania znamion

[Birthmark mały brązowy]

Zdecydowana większość znamion nie stwarza długoterminowych problemów zdrowotnych dla dziecka; wiele z nich w końcu znika.

Niektóre znamiona, takie jak znaki truskawek, mogą przekształcić się w otwarty ból i ulec zakażeniu.

Niektóre typy znamion melanocytowych mogą rozwinąć się w złośliwe nowotwory.

Jeśli plamy z wina portowego znajdują się wokół oka, istnieje większe ryzyko zachorowania na jaskrę.

Znak truskawki, który rozwija się w powiece, musi być traktowany dość szybko, w przeciwnym razie istnieje ryzyko problemów rozwojowych związanych z widzeniem dziecka. Podobnie, znak truskawkowy, który zakłóca oddychanie lub karmienie, może zagrażać życiu i wymagać będzie natychmiastowego leczenia.

Duża plama wina portowego, która rozciąga się na czoło lub skórę głowy, wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia zespołu Sturge-Webera (zaburzenia neurologiczne wskazane przy urodzeniu w wyniku napadów).

Leczenie znamion

Znaczna liczba znamion zanika bez potrzeby leczenia. Jeśli jednak znamię powoduje problemy zdrowotne lub jeśli pacjent odczuwa silną potrzebę pozbycia się go, lekarz może zalecić leczenie.

Leczenie może czasami być bolesne i nie zawsze działa. O ile znamię nie powoduje problemów z widzeniem, karmieniem, słyszeniem lub oddychaniem, rodzice muszą rozważyć potencjalne problemy z oczekiwanymi korzyściami dla dziecka. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie wszystkie znamiona mogą być leczone.

W wielu przypadkach lekarz może być w stanie dość dokładnie przewidzieć, jak będzie rozwijał się znamię dziecka.

  • Kortykosteroidy: można je wstrzyknąć bezpośrednio do znamię (naczyniak krwionośny) lub doustnie, aby albo go powstrzymać, albo go zmniejszyć.
  • Interferon alfa-12: jeśli costocosteroid nie działa, lek ten można stosować zamiast zmniejszać lub powstrzymywać znamię przed wzrostem
  • Laseroterapia: powszechnie stosowana do plam z wina porto i innych znamion, które są zbliżone do powierzchni skóry
  • Operacja: jeśli inne terapie nie zadziałały, a znamię powoduje problem medyczny, lekarz może zalecić operację.

Możliwości leczenia zależą od kilku czynników, w tym od lokalizacji i nasilenia znamię.

Like this post? Please share to your friends: