Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Skargi na pamięć u młodych dorosłych związane ze złymi czynnikami zdrowotnymi i wpływającymi na styl życia

Udowodniono, że czynniki zdrowotne, które zwiększają ryzyko chorób mózgu, takich jak choroba Alzheimera i demencja, zwiększają prawdopodobieństwo dolegliwości związanych z pamięcią we wszystkich grupach wiekowych dorosłych, w tym młodych dorosłych w wieku 18-39 lat.

Przeprowadzono wiele wcześniejszych badań, które wykazały związek między problemami zdrowotnymi a funkcjonowaniem poznawczym, naszą zdolnością do przetwarzania myśli. W ciągu ostatnich kilku miesięcy doniesiono o badaniach łączących zwężenie tętnic z problemami z pamięcią, a także o badaniu sugerującym, że umiejętności myślenia są najlepsze u tych, którzy mają lepszą sprawność sercowo-naczyniową w młodości.

Nowe badanie, przeprowadzone przez University of California, Los Angeles (UCLA) i opublikowane w czasopiśmie, twierdzi, że jako pierwszy określił, że te czynniki ryzyka mogą wskazywać na skargi na wczesną pamięć.

Badacze sondowali 18 752 osób w wieku od 18 do 99 lat, dotyczących ich pamięci i różnych czynników związanych ze stylem życia i zdrowiem. Przeprowadzili wywiady telefoniczne i telefoniczne, zdobywając reprezentatywne 90% populacji USA, koncentrując się na czynnikach, które zwiększają ryzyko choroby Alzheimera i otępienia, takich jak depresja, cukrzyca, niższy poziom wykształcenia, otyłość i palenie.

Badanie wykazało, że wiele z tych czynników ryzyka zwiększyło szanse na samoobjawowe skargi na pamięć, ale co najważniejsze, tak było w przypadku wszystkich dorosłych grup wiekowych. Spośród ankietowanych 20% miało skargi na pamięć; dotyczyło to 14% młodych osób dorosłych, 22% dorosłych w średnim wieku (w wieku 40-59 lat) i 26% starszych osób w wieku 60-99 lat.

Tylko jeden czynnik ryzyka znacznie zwiększa częstotliwość skarg na pamięć

Czynnikami ryzyka zwiększającymi prawdopodobieństwo dolegliwości związanych z pamięcią były: depresja, niski poziom wykształcenia, brak aktywności fizycznej i wysokie ciśnienie krwi. We wszystkich grupach wiekowych najsilniejszym pojedynczym czynnikiem ryzyka dolegliwości związanych z pamięcią była depresja.

Dr Gary Small, profesor UCLA z Parlow-Solomon na temat starzenia się i dyrektor Centrum Długowieczności UCLA, był głównym autorem badania i był zaskoczony, jak powszechne problemy z pamięcią występowały wśród młodych dorosłych.

Zauważył również, że poprzednie badania, takie jak opublikowany wcześniej w tym roku, badający powrót do zdrowia po urazowym uszkodzeniu mózgu, pokazały, że edukacja jest kluczowym elementem „rezerwy poznawczej” – jak mózg może funkcjonować w odniesieniu do szkód, które poniósł.

Zapominalska kobieta

Jego nowe badania sugerują, że prowadzenie zajęć edukacyjnych może przynosić korzystne efekty w każdym wieku.

Jednym z potencjalnych ograniczeń wynikających z ustaleń badania było to, że badacze zauważyli, że młodzi dorośli mogą cierpieć z powodu różnych problemów z pamięcią u osób starszych.

Stwierdzili, że stres i wielozadaniowość spowodowane ciągłą obecnością technologii (Internetu i urządzeń bezprzewodowych) mogą mieć większy wpływ na koncentrację uwagi młodych osób dorosłych, utrudniając im skupienie się i zapamiętywanie.

Naukowcy mieli nadzieję, że ich wyniki podniosą świadomość na temat znaczenia zmniejszenia tych czynników ryzyka w każdym wieku. Dr Stephen Chen, pierwszy autor badania i współpracujący profesor kliniczny psychiatrii i nauk biobehawioralnych w Semel Institute, sugeruje badania przesiewowe i leczenie depresji i nadciśnienia tętniczego, wzmożenie wysiłku fizycznego i wspieranie edukacji jako sposobów, w jakie czynniki ryzyka może być obniżony.

W następstwie tych odkryć, autor Fernando Torres-Gil, profesor UCLA w Luskin School of Public Affairs i współpracownik dyrektora UCLA’s Longevity Center, nakreśla następny krok:

„Planujemy wykorzystać te wyniki jako podstawę przyszłych badań, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób zmniejszenie tych czynników ryzyka może zmniejszyć częstotliwość skarg na pamięć”.

Jak na razie badania z UCLA podkreślają wagę zdrowego stylu życia i sugerują, że ogół społeczeństwa może zacząć dbać o swoje umysły już od najmłodszych lat, opiekując się swoimi ciałami.

Like this post? Please share to your friends: