Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przewlekła choroba nerek Niezależny znak ryzyka śmierci i ERSD

Nawet u pacjentów bez cukrzycy lub wysokiego ciśnienia samo istnienie przewlekłej choroby może być silnym objawem ryzyka zgonu i schyłkowej niewydolności nerek (ESRD).

Odkrycia, opublikowane w The Lancet, pochodzą z dwóch ostatnich badań ze Szkoły Zdrowia Publicznego Johns Hopkins Bloomberg i Konsorcjum Przewlekłej Choroby Chorób Nerek.

Zgodnie z wcześniejszymi badaniami w Journal of American Medical Association (JAMA), częstość występowania przewlekłej choroby nerek wzrosła, na imprezę, ponieważ nastąpił wzrost liczby osób z cukrzycą i nadciśnieniem.

Przewlekłą chorobą nerek jest powolna utrata funkcji nerek w czasie, główną funkcją nerek jest usuwanie odpadów i nadmiaru wody z naszych ciał. Uderza od 10 do 16% wszystkich dorosłych w Stanach Zjednoczonych, Azji, Europie i Australii. Częstymi schorzeniami związanymi z tą chorobą są nadciśnienie i cukrzyca, przy czym nadciśnienie jest najbardziej rozpowszechnione.

Raport z 2011 roku ujawnił, że zdrowie pacjentów z przewlekłą chorobą nerek można poprawić poprzez regularną aktywność fizyczną. Na przykład mogą odnieść korzyść z poprawy sprawności fizycznej, zdrowszego ciśnienia krwi, zdrowszego tętna i wyższej jakości życia związanej ze zdrowiem.

Poprzez oszacowanie wskaźnika przesączania kłębuszkowego (GFR) – natężenia przepływu przefiltrowanego płynu, który przechodzi przez małe filtry w nerkach, zwane kłębuszkami, co minutę – można zmierzyć funkcję nerek. Wyniki odczyty 60 lub więcej wskazują na normalne funkcjonowanie, podczas gdy niewielka liczba może sugerować chorobę nerek. Albuminę, główne białko w moczu standaryzowane dla stężenia moczu, można zmierzyć w celu określenia ilościowego uszkodzenia nerek.

Stwierdzono związek między funkcją nerek a białkiem z wysokim moczem z umieralnością ogólną i sercowo-naczyniową oraz ESRD (piąty etap przewlekłej choroby nerek, oznaczający przewlekłą niewydolność nerek) zarówno u pacjentów z nadciśnieniem, jak iu osób bez, w metaanalizie nadciśnienia .

Wyniki pokazały, że związki funkcji nerek i białka w moczu z umieralnością były bardziej znaczące u osób bez nadciśnienia niż u osób z tą chorobą. Przeciwnie, związek między funkcją nerek a białkiem w moczu z ESRD nie wykazał różnic, czy istniało nadciśnienie tętnicze, czy nie.

Raport z analizy cukrzycy sugerował, że osoby z cukrzycą miały zwiększone ryzyko zgonu z przyczyn ogólnych, sercowo-naczyniowych i ESRD, w porównaniu do osób bez cukrzycy we wszystkich zakresach czynności nerek i białka w moczu.

Z drugiej strony, szanse na porównanie tych wyników z funkcją nerek i białka w moczu są bardzo podobne niezależnie od występowania cukrzycy.

Dr Bakhtawar K. Mahmoodi, główny autor analiz nadciśnienia, wyjaśnił: „Przewlekłą chorobę nerek należy uważać za co najmniej równie istotny czynnik ryzyka dla śmiertelności i ESRD u osób bez nadciśnienia, jak u osób z nadciśnieniem tętniczym”.

Josef Coresh, MD, PhD, MHS, główny badacz konsorcjum i profesor w Departamencie Epidemiologii Szkoły Bloomberg, podsumował:

„Dane te zapewniają wsparcie dla wytycznych praktyki klinicznej, które wskazują na przewlekłą chorobę nerek na podstawie czynności nerek i białka w moczu we wszystkich przyczynach chorób nerek. Wnioski są wzmacniane przez ustalenia wiodących badań i udział badaczy z 40 krajów i szczegółowych badań. analiza ponad miliona uczestników. „
Napisane przez Sarah Glynn

Like this post? Please share to your friends: