Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Leczenie użądlenia jellyfish

Większość ludzi, którzy są ukąszeni przez meduzę, zdaje sobie sprawę, że w pobliżu była żądna meduzy. W ten sposób może pojawić się żądło żądło.

Większość użądleń jellyfish jest bolesna, ale nie niebezpieczna. Jednak kilka meduz wydziela silny jad w skórę. Ukłucia tych gatunków, jeśli nie są leczone, mogą być niebezpieczne, a nawet śmiertelne.

Szybkie leczenie użądlenia jellyfish może szybko złagodzić ból i zapobiec pogarszaniu się ukłucia.

Szybkie fakty dotyczące leczenia żądłem jellyfish:

 • Ponad 2000 gatunków meduz zaludnia światowe oceany. Nie wszystkie z nich żądlą, a większość nie jest niebezpieczna.
 • Leczenie użądlenia jellyfish zaczyna się od oceny, czy żądło jest potencjalnie niebezpieczne.
 • Ludzie ukąszeni przez potencjalnie śmiertelną meduzę wymagają natychmiastowego leczenia w nagłych wypadkach.
 • Ludzie użądleni przez meduzę z łagodnymi użądleniami mogą zwykle same udzielić pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc w przypadku użądleń meduz

Meduza może być malutka lub olbrzymia i ma różne kształty i rozmiary. Niektóre mają małe komórki parzące zwane nematocystami w swoich mackach. Żądło od nematocysty może być lekko irytujące, wyjątkowo bolesne, a nawet zagrażające życiu.

Znaki niebezpiecznego żądła jellyfish

Meduza!

Większość użądleń meduz jest bolesna, ale nie niebezpieczna. Ale dla ludzi z alergią na meduzę, osoby z osłabionym układem odpornościowym, bardzo stare lub bardzo młode, żądło może być niebezpieczne.

Wszelkie oznaki wstrząsu lub reakcji alergicznej uzasadniają pilną pomoc w nagłych wypadkach. Znaki ostrzegawcze obejmują:

 • trudności w oddychaniu
 • zawroty głowy
 • szybko rozprzestrzeniająca się wysypka
 • nudności
 • zmiany w świadomości

Każdy, kto doświadcza tych objawów, powinien zadzwonić pod 911 lub natychmiast udać się na pogotowie.

Garstka meduz i zwierząt, które przypominają meduzę, jest potencjalnie śmiertelna, szczególnie po wielokrotnych użądleniach.

Jednak zgony z meduz są niezwykle rzadkie. Na przykład najniebezpieczniejsza odmiana meduz, australijska meduza, zabija tylko kilka osób każdego roku. Jeśli obawiasz się o żądło, ważne jest, aby opuścić wodę tak szybko, jak to możliwe. Wiele zgonów związanych z meduzami jest w rzeczywistości wynikiem utonięcia po skurczach mięśni, które występują po użądleniu.

Macki meduz zawierają jad, który w najgorszym razie może zniszczyć układ sercowo-naczyniowy w ciągu kilku minut. Trujące meduzy są najbardziej rozpowszechnione w wodach u wybrzeży Australii, więc pływacy ukąszeni przez meduzy w tym regionie powinni rozważyć natychmiastową pomoc w nagłych wypadkach.

Osoby z innymi alergiami, w szczególności na użądlenia owadów, mogą być bardziej podatne na reakcję alergiczną na meduzę. Osoby cierpiące na alergie powinny zawsze mieć przy sobie wstrzykiwacz adrenaliny oraz wszelkie inne leki przeciwalergiczne przepisane przez lekarza.

Kiedy ofiary żądła nie widzą meduzy, nie jest możliwe natychmiastowe ustalenie, czy źródło żądło było nieszkodliwe lub potencjalnie śmiertelne.

Ktoś powinien starać się o natychmiastową opiekę medyczną, jeśli:

Jellyfish żądło.

 • w okolicy odnotowano bardzo jadowite meduzy
 • meduza była bardzo duża
 • w miejscu użądlenia są liczne macki, ponieważ oznacza to, że więcej jad może zostać dostarczonych
 • użądlenie dotyczyło oka lub ust
 • występują oznaki ciężkiej reakcji, takiej jak trudności w oddychaniu, szybkie bicie serca, utrata przytomności lub skurcze mięśni
 • wysypka pojawia się na dowolnym obszarze ciała, nawet jeśli nie znajduje się w pobliżu miejsca użądlenia

Pierwsza pomoc dla małych użądleń jellyfish

Badanie przeprowadzone w 2017 roku wykazało, że prosty proces może zmniejszyć ból związany z użądleniem meduz. Badanie dotyczyło w szczególności jeleniowatych lwów, które mają duże macki, powodując bardzo bolesne użądlenia. Jednak badania prawdopodobnie mają zastosowanie do większości użądleń jellyfish.

Następujące kroki powinny być przestrzegane, tak szybko jak to możliwe, po żądaniu:

 1. Dokładnie wypłucz zanieczyszczone miejsce octem lub dostępnym w handlu rozpylaczem, jeśli jest dostępny.
 2. Usuń macki, jeszcze płucząc. Macki mogą utrzymywać kłucie tak długo, jak długo mają kontakt ze skórą, dlatego zakładaj rękawice lub zakładaj plastikowe torby na ręce.
 3. Zastosuj pakiet cieplny lub zanurz uszkodzony obszar w wodzie o temperaturze co najmniej 113 ° F przez 40 minut.

Jeśli ocet i gorąca woda są niedostępne, ostrożnie usuń macki.

Po ukąszeniu przez meduzę, pozostań z wody przez resztę dnia, ponieważ słona woda może pogłębić ból. Co ważniejsze, w okolicy są prawdopodobnie inne meduzy.

Kiedy macka meduzy przebije skórę i zacznie czerpać krew, rana może ulec zakażeniu. Osoby, które nie są na bieżąco w swoich szczepieniach, mogą również potrzebować zastrzyku tężca. Ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem w ciągu kilku godzin, jeśli występuje otwarta rana.

Niektóre użądlenia jellyfish powodują ból i swędzenie przez kilka dni. Niektóre domowe środki mogą pomóc. Obejmują one:

 • Gorące opakowania, aby zmniejszyć obrzęk i stan zapalny.
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak acetaminofen i ibuprofen.
 • Miejscowy krem ​​antybiotyczny, taki jak Neosporin, w celu zmniejszenia ryzyka infekcji.

Jeśli obszar stanie się bardzo bolesny, zacznie obrzęk, lub z rany wydobywają się smugi, może dojść do infekcji. W takim przypadku dana osoba powinna zgłosić się do lekarza w ciągu 24 godzin.

Czego unikać po użądleniu meduzą

Zaloguj się na plaży, ostrzegając o użądlonych meduzach.

Popularnym mitem jest to, że oddawanie moczu na żądło meduzy może zneutralizować jad. W rzeczywistości mocz może nasilić ból. W niektórych przypadkach mocz może nawet wzmocnić jad.

Inne środki ludowe, takie jak sok z cytryny i krem ​​do golenia, są również nieskuteczne.

Przegląd Cochrane spojrzał na inne rzekome kuracje meduz żądło. Potwierdziło to, że gorąca woda może pomóc w bólu.Niektóre badania zawarte w przeglądzie wykazały, że zimne opakowania również mogą pomóc, ale ciepło było najbardziej skuteczne.

Nie płucz obszaru zimną wodą, gdy żądła są jeszcze w skórze, ponieważ może to spowodować uwolnienie większej ilości jadu.

Niektórzy ludzie używają sody oczyszczonej, aby zneutralizować jad żądła jellyfish. Badanie z 2007 r. Nie przyniosło korzyści temu podejściu. Nie ma dowodów na to, że soda oczyszczona jest niebezpieczna, ale inne metody leczenia są bardziej skuteczne.

W przypadku poważnych użądleń, powodujących objawy sercowo-naczyniowe, lekarz może podać zastrzyk siarczanu magnezu w monitorowanym otoczeniu.

Zapobieganie

Najprostszym sposobem uniknięcia użądlenia przez meduzę jest trzymanie się z dala od wody oceanu.

Niektóre plaże z problemem meduz ostrzegają meduzę podczas najbardziej niebezpiecznych okresów w roku. Podczas pływania w obszarach, w których mogą żyć jadowite meduzy, ludzie powinni przestrzegać tych ostrzeżeń i trzymać się z dala od wody.

Noszenie kombinezonu może ochronić przed użądleniem meduz. Płukanie stóp w płytkiej wodzie może odstraszyć meduzę i inne kłujące morskie stworzenia.

Pomocny może też być nowy środek odstraszający meduzę. Nazywany Safe Sea, produkt naśladuje chemikalia, które produkuje ryba klauna. Te substancje chemiczne powstrzymują użądlenia jellyfish. Producenci twierdzą również, że produkt może rozbroić macki meduzy w razie użądlenia.

Chociaż ten balsam może zmniejszyć ryzyko niespodziewanego ataku meduzy, nadal dobrym pomysłem jest unikanie wody w miejscach, w których widoczne są meduzy lub gdzie widoczne są niebezpieczne meduzy.

Like this post? Please share to your friends: