Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ćwiczenie nie zapobiega zablokowanym tętnicom, stwierdza badanie

Długotrwałe badanie obejmujące ponad 3000 uczestników dało nieoczekiwane wnioski: biali mężczyźni, którzy spędzają ponad 7 godzin dziennie, są najbardziej narażeni na ryzyko zwapnienia tętnic wieńcowych.

dojrzały mężczyzna jogging

Zwapnienie tętnic wieńcowych (CAC) jest stanem charakteryzującym się nagromadzeniem płytki nazębnej w głównych naczyniach, które dostarczają krew do serca.

Ten stan może prowadzić do wielu problemów sercowo-naczyniowych, w tym słabego krążenia krwi do serca iz serca, w zależności od nasilenia odkładania się płytki nazębnej w tętnicach.

Według dostępnych danych, CAC występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet i zwykle rozwija się późno w życiu. Niektóre populacje uważane za „zagrożone” rozwojem CAC to osoby o wyższym wskaźniku masy ciała (BMI), osoby z nadciśnieniem i osoby z przewlekłą chorobą nerek.

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Illinois w Chicago (UIC) i Kaiser Permanente w Oakland, CA, przyjrzało się teraz wpływowi ćwiczeń fizycznych na prawdopodobieństwo wystąpienia CAC.

Dr Deepika Laddu z UIC i jej koledzy poczynili pewne zaskakujące odkrycia, które zostały zgłoszone na początku tego tygodnia w czasopiśmie.

Więcej ćwiczeń związanych z wyższym ryzykiem wystąpienia CAC

Zespół zwerbował 5 115 uczestników w badaniu rozwoju tętnic wieńcowych u młodych dorosłych w okresie od marca 1985 r. Do czerwca 1986 r. Podstawowa grupa obejmowała zarówno czarnych, jak i białych mężczyzn i kobiety, z których wszyscy byli w wieku od 18 do 30 lat.

Częściowo z powodu niekompletnych danych medycznych ostateczna analiza została przeprowadzona na informacjach pochodzących od 3175 uczestników oryginalnej kohorty.

Uczestnicy byli obserwowani przez 25 lat, do 2011 roku. W tym okresie przeprowadzono osiem egzaminów i wypełniano kwestionariusze zgłaszające poziom aktywności fizycznej w co najmniej trzech z tych przypadków.

Uczestnicy zostali podzieleni na trzy kategorie, według różnych trajektorii aktywności fizycznej. One były:

  • trajektoria pierwsza: osoby ćwiczące poniżej 150 minut (2,5 godziny) tygodniowo, co jest poniżej krajowych wytycznych dotyczących aktywności fizycznej
  • trajektoria druga: uczestnicy, którzy spotkali się z wytycznymi dotyczącymi aktywności fizycznej, ćwicząc 150 minut w tygodniu
  • trajektoria trzecia: osoby, które przekroczyły krajowe wytyczne dotyczące aktywności fizycznej, ćwicząc przez ponad 450 minut (7,5 godziny) każdego tygodnia

Ku swojemu zdziwieniu naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy mieli najwyższy poziom aktywności fizycznej (trajektoria trzecia), byli o 27 procent bardziej narażeni na rozwój CAC do średniego wieku w porównaniu z osobami, które ćwiczyły poniżej 2,5 godziny na tydzień.

„Spodziewaliśmy się, że wyższy poziom aktywności fizycznej w czasie będzie związany z niższymi poziomami CAC” – przyznaje dr Laddu.

Biali najbardziej zagrożeni

Rozwój CAC był testowany podczas ostatniego roku badań uczestników, gdy wszyscy byli w wieku pomiędzy 43 a 55 lat. Do tego celu wykorzystano skany tomografii komputerowej obszaru klatki piersiowej.

Po przeanalizowaniu danych dotyczących rasy i płci zespół odkrył także, że grupą najbardziej zagrożoną są biali mężczyźni, którzy z 86% większym prawdopodobieństwem osiągnęli CAC niż ich odpowiednicy.

Czarni mężczyźni w trajektorii trzeciej nie byli istotnie zagrożeni, podobnie jak kobiety – bez względu na rasę.

Zdaniem naukowców nowość tego badania polega na tym, że przeprowadzano go przez długi czas (25 lat), aby jego autorzy mogli określić ryzyko wystąpienia CAC w odniesieniu do fizycznych wzorców ćwiczeń od młodych uczestników dorosłość do ich średniego wieku.

„Ponieważ wyniki badań pokazują znacznie odmienny poziom ryzyka między uczestnikami czarnymi i białymi w oparciu o długoterminowe trajektorie ćwiczeń, dane stanowią uzasadnienie dla dalszych badań, zwłaszcza rasy, w innych biologicznych mechanizmach ryzyka CAC u osób z bardzo wysokimi poziomy aktywności fizycznej. „

Dr Deepika Laddu

Pomimo ustaleń wynikających z badania naukowcy sugerują, że potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć konsekwencje.

„Wysoki poziom ćwiczeń w czasie może powodować stres na tętnicach prowadzących do wyższego CAC” – mówi współautor papieru, dr Jamal Rana, z Kaiser Permanente, „jednak ta nagromadzona płytka może być bardziej stabilna, a zatem mniej prawdopodobne, że pęknie i spowoduje atak serca, który nie został oceniony w tym badaniu. „

Nowe odkrycia nie powinny być traktowane jako powód do przerwania ćwiczeń, dodaje dr Laddu.

Po tym badaniu naukowcy planują zbadanie prawdopodobieństwa różnych wyników, takich jak ryzyko wystąpienia zawału serca.

Autorzy badania podsumowują: „Łącznie dane te sugerują, że mechanizmy biologiczne związane ze zwiększonym CAC i wysokim poziomem [aktywności fizycznej] zasługują na dalszą ocenę.”

„Podobnie”, dodają, „wpływ skromniejszego poziomu CAC w starzeniu, wysoce aktywnych osobników na wyniki [sercowo-naczyniowe] również zasługuje na dodatkową uwagę.”

Like this post? Please share to your friends: