Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Kontrola urodzeń podczas karmienia piersią: Jakie opcje są bezpieczne?

Kolejna ciąża może być ostatnią rzeczą, którą kobieta ma na myśli po tym, jak urodziła dziecko i opiekuje się swoim noworodkiem.

Po wznowieniu aktywności seksualnej pary powinny rozważyć opcje kontroli urodzeń, jeśli chcą zapobiec kolejnej ciąży.

Po porodzie większość lekarzy zaleca kobietę wizytą u lekarza w ciągu 6 tygodni, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Lekarz zapyta również o kwestie planowania rodziny i preferencje kontroli urodzeń.

Wiele par nie czeka na 6 tygodni, aby przywrócić stosunki seksualne, a kobiety nadal mogą zajść w ciążę nawet podczas karmienia piersią.

Wbrew powszechnym przekonaniom, podczas karmienia piersią jest całkowicie bezpieczne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. W rzeczywistości istnieje wiele różnych opcji, w zależności od osobistych preferencji, historii medycznej i kosztów.

Szybkie fakty dotyczące kontroli urodzeń podczas karmienia piersią:

  • Przy podejmowaniu decyzji o formie kontroli urodzeń należy wziąć pod uwagę wiele czynników.
  • Kilka różnych form kontroli urodzeń nie wymaga stosowania hormonów.
  • Dostępne są również opcje hormonalne.
  • Kobiety powinny omówić swoje możliwości z lekarzem i partnerem, jeśli to konieczne.

Laktacyjna metoda braku miesiączki

Kobiety karmienie piersią dziecko w kawiarni podczas picia kawy.

Metoda braku miesiączki w okresie laktacji (LAM) opiera się na założeniu, że wyłączne karmienie piersią tłumi płodność kobiety, zapobiegając ciąży podczas opiekowania się młodym niemowlęciem.

Dla niektórych kobiet metoda LAM może być bardzo skuteczną metodą planowania rodziny, o ile spełnione są pewne warunki:

  • okres kobiety nie powrócił od jej narodzin
  • dziecko jest karmione piersią wyłącznie na żądanie i nie je żadnej innej żywności ani płynów
  • dziecko ma mniej niż 6 miesięcy

Jeśli matka i dziecko spełniają wszystkie te warunki, prawdopodobieństwo ciąży jest bardzo niskie, mniej niż 2 procent według World Alliance for Breastfeeding.

Gdy kobieta przestanie karmić piersią, a dziecko zacznie przyjmować suplementy diety, takie jak formuła lub płatki dla niemowląt, ciało kobiety rozpocznie przygotowania do ciąży i rozpocznie się owulacja.

Jeśli którykolwiek z powyższych czynników ulegnie zmianie, kobieta powinna rozważyć zastosowanie dodatkowej kontroli urodzeń, aby zapobiec ciąży.

Niehormonalna kontrola urodzeń

Są to od łatwo dostępnych i stosunkowo niedrogich opcji, takich jak prezerwatywy, po urządzenia wymagające recepty i opcje chirurgiczne. Niektóre z tych opcji obejmują:

Antykoncepcja antykoncepcyjna

Fizyczne bariery dla poczęcia, takie jak prezerwatywy, przepony lub szyjka macicy, nadal są skuteczną metodą antykoncepcji.

Bariery antykoncepcyjne nie zawierają żadnych hormonów, więc nie wpływają na podaż mleka kobiety ani jej zdolność do karmienia piersią.

Lekarze zazwyczaj doradzają kobietom, aby przed włożeniem cokolwiek do pochwy poczekały do ​​pierwszej kontroli poporodowej. Dzieje się tak, ponieważ istnieje większe ryzyko infekcji, aż szyjka macicy się zamknie i wszystkie łzy się zagoją.

Ponadto, wiele kobiet uważa, że ​​należy zmienić ich rozmiar w przypadku nowej przepony lub szyjki macicy, ze względu na zmiany w szyjce macicy i pochwie, które wystąpiły podczas ciąży, porodu i powrotu do zdrowia.

Miedziana wkładka domaciczna (IUD)

Istnieją dwa różne rodzaje IUD: miedź i hormonalne. Miedziane wkładki sutaszowe są bardzo skuteczną formą kontroli urodzeń, która nie ma żadnego wpływu na podaż mleka. IUD jest małą cewką, która w tym przypadku jest zawinięta w niewielką ilość miedzi.

Zapobiega implantacji, ruchowi plemników i nawożeniu. Lekarz musi włożyć wkładkę, która skutecznie zapobiega ciąży przez 10 lat. Jeśli kobieta zdecyduje, że chce znowu zajść w ciążę, wkładkę można łatwo usunąć.

Sterylizacja

Ta metoda jest stałą formą kontroli urodzeń i obejmuje cięcie jajowodów, które łączą jajniki z macicą. Wiązanie lub blokowanie tubek całkowicie uniemożliwia plemnikom spotkanie z jajem.

Podobnie jak inne formy niehormonalnej antykoncepcji, metoda ta nie będzie miała żadnego wpływu na podaż mleka kobiecego. Wiele kobiet decyduje się na wykonanie tej procedury podczas planowanej cesarskiej kuracji.

Hormonalna kontrola urodzeń

Bliska paczka pigułek antykoncepcyjnych.

Według Centrum ds. Ryzyka dla Niemowląt większość form hormonalnych środków antykoncepcyjnych jest prawdopodobnie bezpieczna i nie wpłynie na niemowlę karmiące piersią. Jednak większym problemem jest wpływ, jaki te formy antykoncepcji będą miały na podaż kobiecego mleka.

Hormonalna kontrola urodzeń zwykle zawiera formy hormonów estrogenowych i progesteronowych.

Podczas gdy niektóre kobiety mogą tolerować hormonalne środki antykoncepcyjne bez problemu, czasami estrogen w tych produktach może spowodować całkowite wyschnięcie mleka kobiecego. Jest to większe ryzyko u kobiet karmiących starsze niemowlęta lub mających już problemy z niskim poziomem zaopatrzenia w mleko.

W rezultacie większość lekarzy zaleca stosowanie opcji z progesteronem:

Tabletki zawierające tylko progesteron (POP)

TZO są podobne do tradycyjnej pigułki antykoncepcyjnej, ale zawierają tylko progesteron. Tego typu tabletki nie zawierają żadnych tabletek z cukrem lub placebo, więc każda tabletka przyjmowana przez kobietę będzie aktywna.

Ta opcja ma mniejsze szanse wpłynąć negatywnie na podaż mleka przez kobiety.

Depo-Provera

Depo-Provera jest zastrzykiem zawierającym wyłącznie progesteron, który chroni przed ciążą przez okres do 3 miesięcy.

Niektóre kobiety mogą być wrażliwe na progesteron i nie ma sposobu, aby odwrócić lek po wstrzyknięciu. W rezultacie lekarz może zasugerować kobietę przyjmującą TZO przez miesiąc lub dwa, aby zobaczyć, jak wpływa na nią progesteron i jej zaopatrzenie w mleko przed przyjęciem dawki o dłuższym działaniu.

IUDs

Oprócz wkładki miedzianej niektóre wkładki są pokryte progesteronem. Ten typ IUD działa w taki sam sposób jak POP i zastrzyk Depo-Provera.

U niektórych kobiet stwierdzono jednak, że hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna zmniejsza podaż mleka. Hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne są skuteczne przez 3 do 5 lat, w zależności od marki i mogą być łatwo usunięte, jeśli kobieta zmieni zdanie na temat ciąży.

Hormonalne formy antykoncepcji nie chronią przed przenoszeniem chorób przenoszonych drogą płciową. Kobiety, które mają wielu partnerów seksualnych, powinny również rozważyć zastosowanie metody barierowej.

Podejmowanie decyzji

Para omawiająca kontrolę urodzeń z lekarzem.

Ważne jest, aby kobieta omówiła swoje możliwości z lekarzem i partnerem, jeśli dotyczy.

Sterylizacja lub wkładanie wkładki może, ale nie musi, być objęte ubezpieczeniem medycznym i może być dość kosztowne.

Te opcje są również trwałe lub mogą być używane przez dłuższy czas, więc mogą nie być odpowiednie dla osób, które chcą rozszerzyć swoją rodzinę w najbliższej przyszłości.

Inne opcje, takie jak prezerwatywa lub prezerwatywa dla kobiet, są tańsze i łatwiej dostępne. Nie mają one jednak takiego samego poziomu skuteczności jak inne opcje.

Wreszcie, ważne jest, aby kobieta rozważyła jej cele karmienia piersią i jak jej podaż mleka toleruje stosowanie opcji hormonalnych. Jeśli zauważy, że jej zapasy mleka zmniejszają się o TZO, powinna poszukiwać sposobów na zwiększenie podaży mleka. Może to być chwilowy spadek podaży.

Karmienie piersią na dłużej i częściej zwiększy podaż mleka. Pompowanie po karmieniu pomoże również zwiększyć ilość mleka.

Like this post? Please share to your friends: