Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jakie środki zaradcze w domu mogą leczyć moje poparzenie?

Oparzenia są klasyfikowane zgodnie z ciężkością. Niektóre oparzenia można leczyć w domu, a inne wymagają pomocy medycznej.

ważne jest, aby wiedzieć, jakie środki zaradcze w domu są odpowiednie, a także aby rozpoznać, kiedy oparzenie jest leczone przez lekarza, ponieważ mogą pojawić się powikłania.

Jak poważne jest oparzenie?

Oparzenia można opisać w czterech kategoriach:

 • Pierwszy stopień: najmniej poważne oparzenie, które wpływa tylko na zewnętrzną warstwę skóry.
 • Drugi stopień: drugie – najcięższe oparzenie, które dotyka głębszych warstw skóry.
 • Trzeci stopień: drugie najbardziej poważne oparzenie, które dotyka wszystkich warstw skóry.
 • Czwarty stopień: najcięższe oparzenie, które powoduje uszkodzenie kości i stawów.

Oparzenia pierwszego i drugiego stopnia często można leczyć w domu. Zwykle nie ma powikłań i leczenie odbywa się przy minimalnej interwencji.

Poparzenia to oparzenia spowodowane gorącym płynem i są oceniane w ten sam sposób.

Oparzenie pierwszego stopnia zazwyczaj leczy się w ciągu 7 do 10 dni. Oparzenie drugiego stopnia zwykle leczy się w ciągu 2 do 3 tygodni. Osoba powinna obserwować objawy dodatkowej infekcji, która może wymagać dalszej pomocy medycznej.

Typowymi oznakami i objawami oparzeń pierwszego stopnia są:

 • czerwień
 • tkliwość lub ból
 • niewielki obrzęk
 • złuszczający się, gdy oparzenie się goi

Objawy oparzeń drugiego stopnia obejmują:

 • ekstremalne zaczerwienienie
 • bardzo bolesna lub bolesna skóra
 • pęcherze, które mogą pękać i wydzielać

Osiem domowych środków zaradczych

Osoba trzymająca palce i dłoń pod bieżącą wodą.

Istnieje wiele potencjalnych środków zaradczych w domu na oparzenia, które ludzie mogą spróbować. Niestety, niektóre sugerowane środki zaradcze są nieskuteczne i mogą spowodować pogorszenie palenia.

Strona główna środki do wykorzystania do skutecznego i bezpiecznego leczenia oparzeń pierwszego stopnia i drugiego stopnia w domu to:

1. Uruchomienie spalania w chłodnej wodzie

Uruchamianie zimnej wody nad oparzeniem pierwszego stopnia lub drugiego stopnia może zarówno uspokoić, jak i zapobiec dalszym obrażeniom spowodowanym oparzeniem.

Uruchomienie zimnej wody nad oparzeniem przez około 20 minut spowoduje ochłodzenie skóry. To lekarstwo ma dwie rzeczy. Zmniejsza lub usuwa ból z oparzeń. Zapobiega również pogarszaniu się stanu oparzenia i wpływa na głębsze poziomy skóry.

2. Oczyść oparzenie

Po przepaleniu zimnej wody należy dokładnie wyczyścić oparzenie. Ludzie powinni używać łagodnego mydła antybakteryjnego, a nie szorować.

Czyszczenie oparzenia pomoże zapobiec infekcji, co może utrudnić gojenie się oparzeń i wymagać pomocy medycznej.

3. Bandaże

Drobne oparzenia pierwszego stopnia prawdopodobnie nie będą wymagały bandaża. Nawet oparzenia drugiego stopnia z nieotwartymi pęcherzami mogą nie wymagać opatrunku.

Jeśli pozycja oparzenia może powodować otarcia lub oznacza, że ​​brud może łatwo dostać się do środka, może być potrzebny bandaż. W przypadku sączących się pęcherzy, pokrycie oparzeniem bandażem może pomóc w zapobieganiu przedostawaniu się brudu i infekcji.

Ważne jest, aby luźno owinąć oparzenie i nie stosować klejących się bandaży bezpośrednio na ranie.

4. Antybiotyki

Kiedy oparzenie ma otwarte pęcherze, osoba może chcieć użyć kremów antybiotykowych i maści. Kremy antybiotykowe mogą pomóc w zapobieganiu zakażeniu rany i szybszemu gojeniu się oparzeń.

5. Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty

Nawet oparzenia pierwszego i drugiego stopnia są bolesne, dopóki się nie zagoją. Osoba może chcieć brać leki, aby zmniejszyć ból i obrzęk.

Ibuprofen jest dobrym wyborem zarówno jako lek przeciwbólowy, jak i przeciwzapalny.

6. Trzymaj się z dala od słońca

Zachowanie cieniowania na zewnątrz może pomóc zmniejszyć zarówno ból, jak i ryzyko pogorszenia oparzenia.

Jeśli dana osoba nie może uniknąć słońca, pomocne może być noszenie luźnej odzieży pokrywającej ranę.

7. Aloe vera

Aloes zwyczajny jest powszechnie dostępny w wielu kremach i nawilżaczach.

Aloes zwyczajny okazał się potencjalną nadzieją w leczeniu oparzeń. Roślina jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, pobudzającym krążenie i ma właściwości antybakteryjne, które powstrzymują rozwój bakterii.

8. Kochanie

Badania wykazały, że miód ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Bandaże miodu mogą pomóc wysterylizować oparzenie i zapobiec infekcji. Może także ukoić spaloną skórę, łagodząc ból.

Środki zaradcze, których należy unikać

Płynny olej kokosowy w szklanym słoju obok skorupy orzecha kokosowego i kwiatów.

Wiele tak zwanych metod leczenia oparzeń przekazywanych jest z pokolenia na pokolenie.

Niektóre z nich są nie tylko nieskuteczne, ale mogą również pogorszyć spalanie.

Nie należy używać następujących elementów:

Obrazy olejne

Wiele osób twierdziło, że olejki eteryczne i niektóre popularne oleje spożywcze, takie jak olej kokosowy i oliwa z oliwek, są pomocne w oparzeniach. Jednak oleje zatrzymują ciepło, zapobiegając ucieczce ciepła z oparzenia. Uwięzienie ciepła może spowodować pogorszenie spalania zamiast poprawy.

Olejki eteryczne są często chwalone, aby leczyć wszelkiego rodzaju skóry i inne stany. Niektóre badania wspierają ich zastosowanie, ale pochodzą one z badań na małą skalę. Nie przeprowadzono dużych badań na ludziach w celu zbadania związku między użyciem olejków eterycznych i gojeniem oparzeń słonecznych.

masło

Wiele osób sądzi, że pocieranie masła przez oparzenie pomoże spalić się. Pomimo swojej popularności masło działa w podobny sposób jak inne oleje, ponieważ zatrzymuje ciepło i może powodować pogarszanie się palenia.

Żadne dowody nie wspierają stosowania masła w leczeniu oparzeń.

Białka

Niektórzy uważają, że rozprowadzanie nie nagrzanego białka jaja na oparzenie pomoże złagodzić ból. Jednak nie ma dowodów na to, że niegotowane jajko pomaga. W rzeczywistości jest bardziej prawdopodobne, że jajko pomoże w rozprzestrzenianiu bakterii na oparzenie.

lód

Wiele osób zamienia się w lód przed zimną wodą, aby pomóc w oparzeniu, myśląc, że zimna temperatura lodu zrobi skuteczniejszą pracę w chłodzeniu spalonej skóry.

Jednak lód może spowodować więcej szkód niż pożytku i może dodatkowo podrażnić spaloną skórę.W niektórych ekstremalnych przypadkach dana osoba może doświadczyć zimnego poparzenia wywołanego przez lód.

Pasta do zębów

Niektórzy ludzie uważają, że stosowanie pasty do zębów na miejscu spalania może pomóc. W rzeczywistości niesterylna pasta do zębów może w rzeczywistości pomóc rozprzestrzenić bakterie w oparzeniu.

Kiedy iść do lekarza

Chociaż oparzenia pierwszego stopnia i drugiego stopnia zazwyczaj nie wymagają pomocy medycznej, istnieje kilka oznak, na które należy zwrócić uwagę. Ważne jest, aby monitorować oparzenia pierwszego stopnia, ponieważ mogą występować w drugim stopniu, a po kilku godzinach pojawiają się większe obrażenia.

Jeśli dana osoba doświadcza oparzenia drugiego stopnia lub wyższej, powinna zwrócić się o pomoc medyczną w celu oparzenia.

Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, obejmują:

 • oparzenie, które pokrywa obszar skóry większy niż 3 cale
 • oparzenia wokół stawów, takie jak kolana i łokcie
 • oparzenie, które dotyka twarzy, pachwiny, stóp, dłoni lub pośladków

Oparzenia trzeciego stopnia i czwartego stopnia wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Te oparzenia są zazwyczaj uważane za zagrażające życiu. Osoba nie powinna próbować środków do domu, gdy palenie jest tak ciężkie.

Perspektywy

Większość osób z oparzeniami pierwszego stopnia i drugiego stopnia w pełni odzyska zdrowie w krótkim czasie.

W tym czasie dana osoba powinna zadbać o utrzymanie oparzenia w czystości. Jeśli dana osoba podejrzewa zakażenie, rana pokrywa duży obszar lub nie goi się w rozsądnym czasie, powinna zwrócić się o pomoc lekarską w celu dalszego leczenia.

PLMedBook