Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jaki jest najlepszy sposób leczenia świerzbu w domu?

Świerzb to plaga małych roztoczy, które wnikają w skórę i powodują swędzące wysypki. Ludzie ze świerzbą potrzebują leczenia, aby pozbyć się roztoczy. Czasami dana osoba może stać się odporna na leczenie, więc może również chcieć wypróbować środki zaradcze w domu.

Ludzie powinni zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem przed wypróbowaniem środków zaradczych w domu na świerzb. Ponadto niektóre z proponowanych środków zaradczych nie mają żadnych dowodów naukowych ani medycznych na poparcie ich.

Najczęstsze objawy świerzbu obejmują:

 • czerwona i podrażniona skóra
 • pęcherzenie
 • ekstremalne swędzenie, szczególnie wieczorem lub w nocy

Możliwe jest również, że dana osoba zauważy:

 • małe ugryzienia lub guzy
 • szlaki, w których roztocza wbiły się w skórę
 • rany od drapania

12 domowych środków na świerzb

Każdy, kto wypróbuje środek domowy w przypadku świerzbu, powinien skonsultować się z lekarzem, jeśli infekcja nie ustąpi lub pojawią się oznaki poprawy.

1. Olej z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego do leczenia świerzbu w szklanym słoju z liśćmi w tle.

Olejek z drzewa herbacianego jest dobrze znanym olejkiem eterycznym. W niektórych badaniach wykazano pewną obietnicę skuteczności w leczeniu świerzbu. Jednak nadal potrzebne są dodatkowe badania.

Olejek z drzewa herbacianego może pomóc złagodzić niektóre swędzenie związane ze świerzb, oprócz innych metod leczenia.

Nie stwierdzono, aby olej był skuteczny w stosunku do jaj, które są głęboko zakopane w skórze.

Olejek z drzewa herbacianego można kupić online. Niektórzy ludzie są uczuleni na olejek z drzewa herbacianego. Osoby uczulone nie powinny stosować olejku z drzewa herbacianego do świerzbu i powinny znaleźć alternatywną metodę.

2. Aloes zwyczajny

Aloes jest dobrze znany z kojącego wpływu na poparzenia słoneczne i inne choroby skóry. Aloe vera jest zwykle uważany za bezpieczny w stosowaniu z minimalnymi zgłaszanymi działaniami niepożądanymi.

Jedno małe badanie wykazało, że aloes jest skuteczny w leczeniu świerzbu. W rzeczywistości okazało się, że jest tak samo skuteczny jak lek na receptę, zwany benzoesanem benzylu.

Wymagane są dalsze badania, aby w pełni przetestować działanie aloesu w leczeniu świerzbu.

3. Neem

Neem jest olejem. Można go znaleźć w kremach i maściach dostępnych online. Neem ma właściwości przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Było kilka badań, które sugerują, że neem jest skuteczny w leczeniu świerzbu, ponieważ zabija roztocza.

W jednym z badań sprawdzono wpływ neem na psy. Większość psów została wyleczona z świerzbu w ciągu 2 tygodni konsekwentnego stosowania szamponu zawierającego neem. Psy, które nie w pełni wyzdrowiały, dostrzegły znaczną poprawę ogólnej liczby roztoczy pozostawionych na skórze.

Potrzebne są dodatkowe badania na ludziach, aby sprawdzić skuteczność neem jako leczenia świerzbu u ludzi.

4. Olejek goździkowy

Pojedyncze badanie wykazało, że olejek goździkowy był skuteczny w leczeniu świerzbu w grupie królików i świń. Inne testowane oleje nie działały tak dobrze, jak olej goździkowy.

Ponownie, jest to przypadek, w którym należy przeprowadzić dodatkowe badania, aby w pełni sprawdzić, czy olej goździkowy jest skuteczny w świerzbie, gdy roztocza występują u ludzi.

5. Pieprz Cayenne

Cayenne pieprz za garnkiem chili proszek na drewnianym stole.

Pieprz Cayenne nie okazał się skuteczny w leczeniu świerzbu. Niemniej jednak, niektórzy ludzie uważają, że jest to skuteczne leczenie przeciw roztoczom.

Papryka Cayenne ma pewną przydatność, jeśli chodzi o świerzb, pomimo pewnych kontrowersji.

Według jednego z badań, kapsaicyna, związek znajdujący się w pieprzu cayenne, odczula skórę, gdy jest stosowana bezpośrednio. To może pomóc złagodzić ból i swędzenie związane ze świerzbem.

Kremy z kapsaicyną można zakupić online. Porozmawiaj z lekarzem przed użyciem tych produktów.

6. Kurkuma

Niewiele dowodów potwierdza skuteczność kurkumy w leczeniu świerzbu. Jednak niektórzy ludzie twierdzą, że jest skuteczny w łagodzeniu objawów.

Leczenie objawów nie powstrzyma ani nie wyleczy zakażenia, więc inne metody leczenia będą nadal wymagane.

7. Cynk

Cynk nie jest bezpośrednim leczeniem świerzbu. Zamiast tego, ludzie zalecają stosowanie cynku, aby pomóc w walce z wtórnymi infekcjami, które mogą wynikać z otwartych ran skóry, które mogą być wynikiem drapania.

8. Pierz ubrania w gorącej wodzie

Chociaż nie jest to bezpośrednie leczenie zakażenia, osoba powinna umyć odzież, pościel lub inne materiały, które miały kontakt z nimi lub ich skórą, jeśli mają świerzb. Spowoduje to usunięcie roztoczy ukrywających się w tkaninie i zapobiegnie ich rozprzestrzenianiu się na inne obszary ciała lub innych osób.

9. Borax

Boraks lub boran sodu są co najwyżej kontrowersyjne. Jest stosowany głównie w domowych produktach czyszczących, takich jak pranie.

Chociaż niektórzy ludzie twierdzą, że może to pomóc w świerzbach, inni uważają, że jest to bezpieczne dla ludzi.

Nie należy go stosować bezpośrednio na skórę, ale może być skuteczny w praniu osoby, gdy próbuje wyeliminować świerzbowce.

10. Wybielacz

Chociaż może zabijać roztocza, wybielacz jest ciężką substancją chemiczną i powinien zawsze być rozcieńczony i traktowany z wielką ostrożnością.

Może także uszkodzić skórę, oczy i płuca. Ponownie powinien być stosowany tylko jako środek czyszczący i nie powinien stykać się ze skórą.

11. Odkurzanie

Podobnie jak w przypadku prania, odkurzanie domu nie wyleczy inwazji, która dotyka osobnika. Jednak odkurzanie wszelkich roztoczy, które mogą znajdować się w wykładzinach podłogowych, pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się świerzbu na innych ludzi.

12. Ocet jabłkowy

Wiele już napisano o ocet jabłkowy, a niektórzy uważają, że może być skuteczny w leczeniu świerzbu. Istnieje jednak niewiele dowodów na poparcie roszczeń.

Czynniki ryzyka

Sylwetka para całuje przed ogrodzeniem.

Świerzb jest wysoce zakaźny i można go rozprzestrzeniać poprzez:

 • kontakt seksualny
 • długie okresy kontaktu skóry ze skórą
 • udostępnianie ubrań, prześcieradeł i ręczników

Każdy, kto ma bezpośredni kontakt z osobą świerzbiącą, jest narażony na ryzyko wystąpienia inwazji. Seksualni partnerzy, przyjaciele i członkowie rodziny są narażeni na wysokie ryzyko rozwoju tej choroby.

Tłoczone warunki są kolejnym czynnikiem ryzyka. Niektóre miejsca świerzbu mogą szybko rozprzestrzeniać się między innymi:

 • szkoły
 • daycares
 • więzienia
 • szatnie
 • obiekty rehabilitacyjne
 • domy opieki

Kiedy iść do lekarza

Osoba powinna zobaczyć się z lekarzem, gdy:

 • pojawia się wysypka nieznanego pochodzenia
 • Objawy specyficzne dla świerzbu są zauważane
 • kontakt występuje z osobą, która ma świerzb
 • wysypka nieznanej przyczyny trwa dłużej niż tydzień

Na wynos

Świerzb to poważny, zaraźliwy stan, który nie poprawi się samoczynnie. Ludzie muszą szukać leczenia w ten czy inny sposób.

Zabiegi medyczne będą działać bez problemów dla większości ludzi. Środki zaradcze w domu mogą stanowić alternatywę dla interwencji medycznej dla innych.

Ważne jest, aby każdy, kto ma świerzb, kontaktował się z lekarzem, aby ustalić, czy infekcja się oczyszcza.

Ludzie powinni ponownie rozważyć zastosowanie interwencji medycznych, jeśli ich stan nie poprawia się z leczeniem w domu.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

PLMedBook