Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jaka jest różnica między udarem a tętniakiem?

Udar to zagrażająca życiu sytuacja medyczna, która dotyka mózg. Tętniaka można mylić z udarem, ponieważ tętniak w mózgu może prowadzić do udaru mózgu.

Oba stany są wynikiem chorych ścian naczyń krwionośnych. Niektóre czynniki ryzyka i objawy są wspólne, ale istnieją kluczowe różnice.

Objawy

3d x-ray człowieka trzymając ręce na ich twarzy

Większość udarów spowodowana jest zablokowaną tętnicą i powoduje objawy takie jak:

 • Jedna strona twarzy spada
 • Niemożność podniesienia ramion
 • Osłabienie lub drętwienie w jednym ramieniu
 • Niewyraźna mowa lub niezdolność do rozmowy

Ważne jest wezwanie karetki po podejrzeniu udaru mózgu.

Inne objawy udaru mózgu mogą obejmować:

 • Całkowity paraliż ciała po jednej stronie
 • Nagłe zaburzenie widzenia
 • Zawroty głowy
 • Zamieszanie lub trudności w zrozumieniu innych osób
 • Utrata równowagi lub koordynacji
 • Trudności z połykaniem

Tętniaki, które nie pękły, nie wykazują objawów. Objawy mogą pojawić się tylko wtedy, gdy rozmiar wybrzuszenia jest duży. Taki tętniak ma wysokie ryzyko pęknięcia.

Każdy, u którego zdiagnozowano tętniaka mózgu, u którego wystąpią objawy, powinien udać się do lekarza tak szybko, jak to możliwe. Mogą być w stanie uzyskać leczenie, aby zapobiec wybuchowi.

Nienaruszony tętniak mózgu może wywoływać objawy takie jak:

 • Problemy ze wzrokiem
 • Ból nad lub wokół oka
 • Słabość lub drętwienie twarzy
 • Bóle głowy
 • Utrata równowagi
 • Mówiące trudności
 • Problemy z myśleniem

Tętniak pęknięty w mózgu zwykle powoduje:

 • Ekstremalny ból głowy
 • Wymioty
 • Zapaść, zajęcie lub śpiączka

Różnice między tętniakiem a objawami udaru mózgu

Tętniaki, które nie pękły, zwykle nie powodują objawów. Zamiast tego w tym artykule przyjrzymy się różnicy między objawami tętniaka serotonicznego a częstym udarem.

Nagły ból głowy jest główną cechą, która odróżnia tętniaka pęknięcia od częstego udaru wywołanego przez skrzep krwi.

Zwykle w ciągu kilku sekund od pęknięcia tętniaka mózgu pojawia się ból głowy, który jest tak poważny, jak można sobie wyobrazić.

Inne objawy przedmiotowe i podmiotowe mogą różnić się między tętniakiem tętniaka a zwykłym udarem mózgu. Nagły, skrajny ból głowy jest jednak zauważalnie inny.

Czym jest udar?

Udar to nagły wypadek medyczny. Dopływ krwi do części mózgu zostaje nagle odcięty, wygłodniała część mózgu tlenu i składników odżywczych. Może to spowodować śmierć tkanki mózgowej.

Najczęstszym typem udaru jest utrata krwi w części mózgu, ponieważ tętnica została zablokowana. Nazywa się to udarem niedokrwiennym. Innym, rzadszym typem udaru jest udar krwotoczny, gdy krwawi w naczyniu krwionośnym mózgu.

Tętnica w mózgu może pęknąć i krwawić, ponieważ ściany naczynia krwionośnego stają się słabe.

Tętniak jest jedną z przyczyn osłabienia tętnicy mózgowej. Jest to przyczyną krwawienia w rodzaju udaru podpajęczynówkowego, który występuje rzadziej niż inne typy.

Ten rodzaj krwawienia występuje nad powierzchnią mózgu, w wypełnionej płynem przestrzeni między mózgiem a spodem kości czaszki.

Czym jest tętniak?

Tętniak jest wybrzuszeniem tętnicy. Z powodu słabości ściany tętnicy „znika”. To sprawia, że ​​tętnica jest otwarta na dalsze osłabienie i może pęknąć.

Tętniaki mogą wpływać na każde naczynie krwionośne. Najważniejsze tętniaki wpływają na największą tętnicę, pozostawiając serce i tętnice w mózgu.

Tętniaki rozrywające są niebezpieczne

Kiedy tętniak mózgu pęka, pojawia się krwawienie znane jako krwotok podpajęczynówkowy.

Ta nagła sytuacja medyczna wymaga natychmiastowego leczenia. Szanse na przeżycie są gorsze, gdy leczenie jest opóźnione.

National Institute of Neurological Disorders and Stroke twierdzi, że około 40 procent ludzi, u których tętniak tętniaka pęka w ciągu pierwszych 24 godzin. Kwartał umrze w ciągu 6 miesięcy.

Przetrwanie zależy od wielu czynników, takich jak wiek, ogólny stan zdrowia i szybkość otrzymywania opieki medycznej.

Dla ludzi, którzy przeżyli tętniaka mózgu pęknięcia, perspektywy pozostają poważne. Zwiększa szanse na kolejną eksplozję i prawdopodobnie pojawią się powikłania, takie jak długotrwałe uszkodzenie mózgu i zaburzenia nerwowe.

Czynniki ryzyka i zapobieganie

Dwa czynniki ryzyka zwiększają ryzyko zarówno udaru, jak i tętniaka: palenia i wysokiego ciśnienia krwi.

Lekarz bierze ciśnienie krwi mężczyzny

Wiek jest również czynnikiem ryzyka dla obu. Starsi ludzie częściej chorują na tętniaki lub udary niż młodsi.

Palenie jest niebezpieczne dla każdego, kto ma nienaruszony tętniak, ponieważ zwiększa ryzyko jego pęknięcia.

Czynniki ryzyka udaru i zapobieganie

Wiele czynników ryzyka jest dobrze ugruntowanych, aby znaleźć się za udarem. Największe możliwe do uniknięcia czynniki ryzyka to:

 • Palenie tytoniu lub inne użycie tytoniu
 • Brak aktywności fizycznej
 • Zła dieta
 • Otyłość

Nie można zapobiec innym czynnikom ryzyka, w tym genetyki, takim jak wywiad rodzinny w kierunku choroby serca lub udaru.

Niektóre czynniki można częściowo uniknąć lub można je opanować, w tym wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca.

Czynniki ryzyka tętniaka i zapobieganie

Dwa główne czynniki ryzyka, które zwiększają szanse na tętniaka mózgu to palenie tytoniu i wysokie ciśnienie krwi. Podwyższa to ryzyko pęknięcia tętniaka.

Uwzględnienie obu czynników ryzyka dodatkowo zwiększa ryzyko o więcej niż zwykłe zsumowanie dwóch poszczególnych czynników. Zapobieganie oznacza zatem nie rozpoczęcie palenia lub zatrzymanie go i kontrolowanie ciśnienia krwi.

Inne czynniki ryzyka, którym nie można zapobiec, to:

 • Historia rodziny i inne czynniki genetyczne
 • Wiek

Ryzyko genetyczne może oddziaływać z innymi czynnikami na tętniaka. Oznacza to, że palenie może być nawet bardziej ryzykowne dla niektórych osób niż dla innych.

Jednym ze sposobów zapobiegania powstawaniu tętniaków jest regularne ćwiczenia, które mają także szersze korzyści zdrowotne.

Leczenie

Osoba trzyma zapalonego papierosa w prawej ręce

Możliwości leczenia udaru i tętniaka są zupełnie inne.

Uderzenie

Leczenie udaru zależy od rodzaju udaru. Krwotok podpajęczynówkowy ma takie samo leczenie udaru mózgu wywołanego tętniakiem tętna, jak to opisano poniżej.

Większość udarów jest niedokrwiennych. Innym rodzajem jest krwotok. Leczenie zasadniczo dzieli te dwa rodzaje udarów.

Udary niedokrwienne – gdy tętnica jest zablokowana i odcięcie dopływu krwi do części mózgu – jest leczona:

 • Niektóre leki rozpuszczają skrzepy i inne, aby zapobiec dalszemu krzepnięciu
 • Inne środki, takie jak leki rozrzedzające krew, leki obniżające ciśnienie krwi i statyny przeciw cholesterolowi
 • Chirurgii, jeśli występuje poważne zwężenie głównego naczynia zaopatrzeniowego do mózgu

Osoby, które przeżyły udar mogą również przejść program rehabilitacji udaru.

Leczenie krwotoku podpajęczynówkowego po pęknięciu tętniaka mózgu opisano poniżej.

Nienaruszone tętniaki mózgu

Tętniaka mózgu, który jeszcze nie pękł, można leczyć, jeśli jest to ryzykowne. Mniejsze tętniaki, które stanowią mniejsze ryzyko, pozostaną same, ponieważ samo ryzyko operacji mózgu nie jest warte podjęcia.

Operacja zapobiegająca rozerwaniu tętniaków mózgu o wysokim ryzyku ma na celu zapobieganie przepływowi krwi do nich. Dostępne są dwie różne operacje: wycięcie neurochirurgiczne i zwijanie wewnątrznaczyniowe:

 • Obcinanie polega na znalezieniu tętniaka w mózgu i nałożeniu małego metalowego klipsa. Klip jest zwykle umieszczany bezpośrednio na wybrzuszonej części tętnicy.
 • Do zwijania mózg jest uzyskiwany za pomocą cewnika, a nie przez otwór w czaszce. To jest wstawiane w pachwinę lub nogę i przemieszcza się do mózgu w tętnicy. Cewki wykonane z platyny są umieszczane w tętniaku, aby zapobiec przedostawaniu się krwi.

Wybuchowe tętniaki mózgu

Jeśli tętniak mózgu pękł, konieczne jest leczenie w trybie nagłym. Pacjenci są zwykle wysyłani do specjalistycznego ośrodka neurologicznego.

Leczenie awaryjne krwotoku podpajęczynówkowego z powodu pęknięcia tętniaka mózgu oznacza:

 • Rozpoczynanie podawania nimodypiny tak szybko, jak to możliwe, aby zmniejszyć ryzyko utraty dopływu krwi do części mózgu. To poprawia szanse na lepszy wynik.
 • Operacja obcinania lub zwijania, jak opisano powyżej, jest wykonywana w celu zamknięcia tętniaka lub zapobieżenia popychaniu krwi do niego.
PLMedBook