Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak zmniejszyć świąteczny stres

„To najcudowniejszy czas w roku”, ale także czas, w którym poziom stresu rośnie. Zebraliśmy kilka najlepszych wskazówek, aby zatrzymać stres w jego ślady i uczynić sezon dobrej woli przyjemniejszym.

podkreślił kobieta w kapeluszu Boże Narodzenie

Chociaż Święta Bożego Narodzenia są znane jako „porywający sezon”, dla wielu z nas może to być znaczące źródło stresu, presji i konfliktu. Niektórzy ludzie mogą czuć się przytłoczeni nadmiarem, oczekiwaniami i wymianą oraz popadać w depresję w czasie wakacji.

Brak czasu i pieniędzy, zadłużenie na karcie kredytowej i presja na podarunki mogą często przyczyniać się do stresu w okresie świątecznym.

Większość z nas zdaje sobie sprawę z negatywnych skutków, jakie stres może mieć na nasz organizm. Może wpływać na nasze myśli, uczucia i zachowania i może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, choroby serca, cukrzycy i otyłości, jeśli pozostaną niezaznaczone.

W rzeczywistości, badania wykazały, że istnieje wzrost występowania zawałów serca i zgonów związanych z sercem podczas sezonu świątecznego, które mogą być spowodowane stresem, spożywaniem alkoholu, ciężką dietę tłuszczową lub wszystkich trzech. Dlatego niezwykle ważne jest, aby stres wakacyjny był rozwiązywany – natychmiastowo.

Przy gotowaniu, dekorowaniu, odwiedzaniu i wręczaniu prezentów, wakacje mogą wydawać się raczej próbą dotrzymania terminu pod wysokim ciśnieniem niż wakacje. Wypróbuj te świąteczne strategie, aby złagodzić stres i pomóc odprężyć się.

1. Ogranicz wydatki

Kwestie pieniężne są jedną z głównych przyczyn stresu w okresie wakacyjnym, według sondażu przeprowadzonego przez American Psychological Association (APA) w roku 2004. Ostatnie dane zebrane w rocznym Stres APA w badaniu Ameryki odzwierciedlać to stwierdzenie i donoszą, że 62 procent z nas czuje się zestresowany na punkcie pieniędzy.

kobieta w kapeluszu Boże Narodzenie i zakupy

Oczekuje się, że sprzedaż detaliczna w okresie świątecznym w listopadzie i grudniu 2017 r. Wzrośnie między 3.6 a 4 procent, a całkowita wartość od 678,75 miliarda do 682 miliardów dolarów, wynika z danych National Retail Federation. Dane te wzrosły z 655,8 miliardów dolarów w zeszłym roku.

Kupowanie prezentów, rozrywka i podróże mogą obciążyć finansowo nawet najbardziej wymagających klientów. Jednak oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby ograniczyć stres finansowy.

Ustaw budżet. Przede wszystkim upewnij się, że wszystkie zwykłe wydatki są rozliczane, aby nie spadły na rachunki takie jak czynsz. Zaplanuj inne wydatki w okresie świątecznym, w tym wszelkie strony, które możesz gościć lub podróżować, aby odwiedzić przyjaciół lub rodzinę.

Po odjęciu tych pozycji od budżetu możesz sprawdzić, ile możesz wydać na prezenty. Dobrze zorganizowany i realistyczny budżet pomoże Ci zagwarantować, że nie przekroczisz budżetu.

Podejmij jedną decyzję finansową na raz. Upewnij się, że decyzje związane z wydatkami są ograniczone. Próba podjęcia zbyt wielu decyzji naraz może być przytłaczająca, co może doprowadzić do wyczerpania siły woli i zwiększonego ryzyka nadmiernych wydatków.

Unikaj pokus. W sezonie świątecznym często niemożliwe jest obejście sklepów i centrów handlowych, ale ograniczenie czasu spędzanego w tych miejscach może również pomóc w ograniczeniu wydatków.

Zarządzaj impulsywnymi wydatkami, biorąc tylko gotówkę, którą możesz wydać na zakupy i zostawiając w domu wszystkie karty kredytowe i debetowe.

Rozpoznaj, jak radzisz sobie z problemami z pieniędzmi związanymi ze stresem. Czasami, w trudnych chwilach ekonomicznych, ludzie zwracają się do palenia, alkoholu, hazardu lub nadmiernego jedzenia, aby spróbować złagodzić stres. Te zachowania mogą prowadzić do kłótni i konfliktów między partnerami i rodzinami.

Bądź uważny i szukaj pomocy u lekarza, jeśli stwierdzisz, że te zachowania są przyczyną problemów.

Pamiętaj o tym, co jest ważne. Nadmierne wydatki mogą przesłonić prawdziwy sentyment świąteczny. Jeśli Twoja lista wydatków przekracza budżet miesięczny, pamiętaj, że twoje relacje z przyjaciółmi i rodziną są ważniejsze niż przedmioty materialne.

2. Zarządzaj oczekiwaniami

Każdy ma pomysł w głowie na idealne wakacje, ale kiedy rzeczywistość nie jest w zasięgu wzroku, może nastąpić stres. Spróbuj zarządzać oczekiwaniami dzięki tym prostym wskazówkom.

Bądź realistą

rodzina siedzi przy stole z świątecznym obiadem

Pomimo waszych wielkich planów, żadne wydarzenie nigdy nie przebiega bezproblemowo, a to również jest prawdziwe w przypadku świątecznych uroczystości. Zamiast gromadzić stres po drodze od wszelkich niefortunnych zdarzeń, zobacz te miniaturowe nieszczęścia jako okazję do elastyczności i odporności.

Kolacja spóźniona o 30 minut, rozlewanie jedzenia na świąteczny strój lub posiadanie drzewa o ściętych liściach nie zrujnuje ci dnia. Zamiast tego będą tworzyć miłe wspomnienia, o których możesz się zastanowić w nadchodzących latach.

Pomóż dzieciom być realistami

Gdy dzieci się starzeją i zaczynają być bardziej świadome tego, czego chcą i co mają ich przyjaciele, rodzice mogą czuć presję, aby dostarczyć, spełnić ich oczekiwania i zapewnić im idealny prezent.

Pomóż swojemu dziecku stworzyć listę życzeń, która przedstawi wszystkie prezenty, które pragną. Upewnij się, że wiedzą, że nie otrzymają wszystkiego na liście i nie podkreślą niczego, co jest nie do przyjęcia lub możliwe do uzyskania.

Przypomnij dziecku, że Boże Narodzenie to bycie razem, a nie lista prezentów do odznaczenia listy. Planowanie zabawnych zajęć zachęcających do wspólnej zabawy i zabawy może wywołać emocje.

Poświęć trochę czasu

Niosąc świat na swoje barki i próbując osiągnąć wszystko sam w czasie wakacji, możesz odcisnąć swoje piętno na umyśle i ciele.

Uzyskaj pomoc w wykonaniu niektórych zadań na liście i poświęć trochę czasu. Nękanie może przynieść korzyść tobie i całej rodzinie. Skoncentruj się na robieniu czegoś, co zrelaksujesz się, aby naładować baterie, na przykład podczas czytania książki, oglądania świątecznego filmu, słuchania muzyki lub masażu.

3.Unikaj nadużywania

„Jest to pora na odpust, i czy jest to świąteczne przyjęcie wakacyjne, czy rodzinny obiad, jesteśmy otoczeni ekstrawaganckimi jedzeniami i napojami alkoholowymi.

osoba stojąca na skale po jedzeniu świątecznych potraw

Chociaż wielu z nas zyskuje jedynie dodatkowe funty w okresie wakacyjnym, to dodatkowe funty mogą rosnąć w nadchodzących latach i przyczynić się do otyłości w późniejszym życiu, jak podaje National Institutes of Health (NIH).

Nadmierny stres powoduje apetyt i apetyt na cukrową i tłustą żywność, a długotrwałe picie może dodatkowo zaostrzyć stres poprzez podwyższenie poziomu hormonu stresu kortyzolu.

Dietetycy z University of Missouri w Kolumbii zalecają, aby rodziny starały się zachować zdrowe nawyki żywieniowe w czasie wakacji, aby uniknąć przyrostu masy ciała i stresu.

  • Zjedz zdrową dietę w ciągu dnia. Zjedz trochę wysokobiałkowych przekąsek, takich jak jogurt lub jabłko z masłem orzechowym, abyś nie był zbyt głodny przed przyjściem kolacji.
  • Wykonuj proste wymiany żywności. Jedz chleb pełnoziarnisty zamiast białego, a brązowy zamiast białego, abyś czuł się dłużej pełniejszy.
  • Traktujcie mądrze. Ciesz się sezonowymi smakołykami, ale spróbuj kontrolować rozmiary porcji.

Jeśli znajdziesz się nadmiernie, zachowaj perspektywę. Jeden dzień odpustu nie doprowadzi do znacznego przyrostu wagi, o ile planujesz wrócić na właściwe tory, wybierając zdrową żywność i ćwicząc następnego dnia.

4. Idź na spacer

Antidotum na stres wakacyjny może być równie proste, jak spacerowanie po bloku. Badania wykazują, że aktywność fizyczna reorganizuje mózg w taki sposób, że zmniejsza jego reakcję na stres.

Rodzinne spacery po lesie

Regularne ćwiczenia mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia, wzmocnieniu i ustabilizowaniu nastroju. Ponadto ćwiczenia fizyczne produkują endorfiny – naturalne substancje przeciwbólowe uwalniane w mózgu, które poprawiają zdolność snu i zmniejszają stres.

Badania pokazują również, że jeśli przekonasz resztę rodziny, by opuściła kanapę i pójdzie z tobą na spacer, twoje poziomy stresu zostaną jeszcze bardziej zmniejszone.

Badacze odkryli, że wypracowanie w grupie zmniejszyło poziom stresu o 26 procent i poprawiło jakość życia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego.

5. Baw się dobrze

Gdy dekorujesz drzewo lub pieczycie świąteczne ciasteczka, zapomnij o wszystkich rzeczach na liście zadań i daj sobie pozwolenie na zabawę.

rodzina grająca w gry świąteczne

Śmiech prowadzi długą drogę w walce ze stresem i może być dokładnie tym, co zalecił lekarz.

Śmiech rozjaśnia nastrój, stymuluje serce, płuca i mięśnie, a także uwalnia endorfiny. Śmiech również poprawia krążenie, pomaga rozluźnić mięśnie i zmniejsza fizyczne objawy towarzyszące stresowi.

Niezależnie od tego, czy Twój śmiech jest zasilany przez momenty w filmie, dowcipy przy stole, świąteczne dowcipy czy popołudnie zabawnych zajęć, pamiętaj o świątecznym poczuciu humoru, chichotach i udrękach. Nawet niecierpliwie oczekując na zabawne wydarzenie podnosi hormony relaksacji i zmniejsza hormonów stresu.

Znalezienie pozytywnych, zdrowych sposobów radzenia sobie ze stresem może zmniejszyć wiele związanych z tym negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Znalezienie najlepszych technik, które działają najlepiej dla Ciebie, pozwoli Ci mieć święta Bożego Narodzenia bez stresu.

PLMedBook