Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak napoje energetyczne wpływają na twoje ciało w ciągu 24 godzin

W ubiegłym roku Światowa Organizacja Zdrowia okrzyknęła napoje energetyczne „niebezpieczeństwem dla zdrowia publicznego”, gdy okazało się, że konsumpcja takich napojów rośnie. Teraz infografika stworzona przez stronę Personalise.co.uk twierdzi, że dokładnie pokazuje, co dzieje się z ciałem w ciągu 24 godzin po spożyciu napoju energetycznego.

Napoje energetyczne

Stworzony przy użyciu informacji ze źródeł, w tym brytyjskiej National Health Service (NHS), amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz producenta napojów energetycznych Red Bull, infografika podąża za kolejną, która stała się wirusowa na początku tego miesiąca, pokazując, jak Coca-Cola wpływa na organizm w ciągu 1 godziny od wypicia.

Ta nowa infografika opisuje, co napój energetyczny – mianowicie puszka Red Bulla – robi organizmowi w ciągu 24 godzin.

Napoje energetyczne są sprzedawane jako napoje, które poprawiają sprawność umysłową i fizyczną. Kofeina jest najczęstszym stymulantem w tych napojach, ale niektóre marki zawierają inne stymulanty roślinne, takie jak guarana i żeń-szeń.

Według Administracji Substancji Nadużywających i Mentalnych Usług Zdrowotnych (SAMHSA) ilość kofeiny w puszce lub butelce napoju energetycznego może wynosić od 80 mg do ponad 500 mg. Dla porównania, jedna 5-uncyjna filiżanka kawy zawiera około 100 mg kofeiny.

Podobnie jak napoje gazowane, napoje energetyczne są również bogate w cukier. Przykładowo puszka 250 ml Red Bulla zawiera około 27,5 g cukru.

Liczne badania sugerują, że napoje energetyczne mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Badanie przeprowadzone w 2013 roku, na przykład, stwierdzone, że napoje energetyczne zmieniają funkcję serca u zdrowych dorosłych, podczas gdy inne badania wiążą konsumpcję napojów energetycznych z innymi niezdrowymi zachowaniami, takimi jak palenie.

Ale co dokładnie robią napoje energetyczne do organizmu po tym, jak je konsumujemy?

Wypadki cukru, spadki energii i wycofanie kofeiny

Zgodnie z infografiką kofeina przedostaje się do krwiobiegu w ciągu 10 minut od spożycia napoju energetycznego, powodując wzrost częstości akcji serca i ciśnienia krwi

W ciągu następnych 15-45 minut poziom kofeiny w szczycie krwi. W rezultacie osoba poczuje się bardziej czujna i doświadczona poprawa koncentracji.

„Kofeina jest podstępnym lekiem, który tymczasowo blokuje adenozynę (substancję chemiczną związaną z tym, jak zmęczeni jesteśmy), dając impuls, jednocześnie pozwalając, aby” czuć się dobrze „cząsteczki w mózgu – takie jak dopamina – były łatwiej uwalniane. alarmuj i czujesz się lepiej o sobie „, powiedział dr Stuart Farrimond,” informator naukowy i badacz żywności.

Cała kofeina jest wchłaniana w ciągu 30-50 minut od spożycia napoju energetycznego, zgodnie z infografiką, a wątroba reaguje na to poprzez wchłonięcie większej ilości cukru do krwioobiegu.

Infografika konsumpcji napojów energetycznych

W ciągu godziny działanie kofeiny zacznie ustępować i może dojść do awarii cukru. Poziomy energii zaczną słabnąć, a zmęczenie zacznie działać.

To zajmie około 5-6 godzin, aby organizm osiągnął 50% redukcję ilości kofeiny w krwioobiegu – znanej jako „okres półtrwania” – i prawdopodobnie zajmie to dwukrotnie więcej czasu w przypadku kobiet w ciąży pigułki kontrolne. Całkowite usunięcie kofeiny z krwiobiegu zajmuje średnio 12 godzin, choć zależy to od indywidualnych czynników.

„Ciąża, uszkodzenie wątroby i inne leki mogą również spowolnić tempo eliminacji kofeiny z organizmu” – powiedział dr Farrimond. „Co ważne, dzieci i nastolatki mają znacznie dłuższy okres półtrwania, co oznacza, że ​​kofeina pozostanie w krwioobiegu dłużej i na wyższych poziomach niż u dorosłych, dlatego napoje zawierające kofeinę mogą powodować problemy behawioralne i problemy z lękiem u dzieci.”

Pobranie kofeiny może nastąpić w ciągu 12-24 godzin po spożyciu

Infografika twierdzi, że osoby spożywające regularnie napoje energetyczne mogą doświadczyć wycofania kofeiny w ciągu 12-24 godzin po spożyciu, co obejmuje takie objawy, jak ból głowy, drażliwość i zaparcia.

Dr Farrimond wyjaśnił, że objawy odstawienia mogą trwać do 9 dni, a nasilenie zależy od ilości spożywanej kofeiny.

Dla regularnych konsumentów napojów energetycznych potrzeba około 7-12 dni na dostosowanie się organizmu do regularnego spożycia kofeiny, zgodnie z infografiką. Prawdopodobieństwo, że dana osoba się do nich przyzwyczai, nie jest w stanie napłynąć z napoju.

Chociaż informacje zawarte w tej infografice nie są nowe, to pomagają rzucić światło na to, dlaczego w tak wielu badaniach cytowano zdrowotne skutki napojów energetycznych.

Nadal rośnie konsumpcja napojów energetycznych. W Stanach Zjednoczonych sprzedaż napojów wzrosła o 60% w latach 2008-2012.

Napoje energetyczne są szczególnie popularne wśród dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku relacjonowano wyniki badań przeprowadzonych przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC), z których wynika, że ​​73% dzieci spożywa codziennie kofeinę, z której większość pochodzi z napojów energetycznych i kawy.

Like this post? Please share to your friends: