Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy krwawienie po menopauzie jest normalne?

Menopauza występuje, gdy kobieta nie miała miesiączki przez rok. To zdarzenie jest wynikiem naturalnego spadku hormonów, którego kobieta doświadcza zwykle w wieku 40 lub 50 lat.

Kiedy kobieta przeszła menopauzę, zwykle nie spodziewa się dalszego krwawienia. Jednak kobiety mogą czasami doświadczać dodatkowego krwawienia z pochwy. Jeśli przeszła menopauzę, lekarze uważają, że krwawienie jest nieprawidłowe, a kobieta powinna skontaktować się z lekarzem.

Przykłady objawów krwawienia, które mogą wskazywać na to, że musi ona zadzwonić do swojego lekarza to krwawienie po seksie lub krwawienie, które jest bardzo ciężkie i więcej niż „plamienie”. Najczęściej krwawienie nie ma związku z miesiączkowaniem i może być spowodowane inną przyczyną, która powinna zostać zidentyfikowana.

Przyczyny

starsza pani szukająca zamyślenia

Krwawienie po menopauzie może wynikać z wielu przyczyn. Przykłady najczęstszych przyczyn to:

 • Zanik endometrium: Kiedy hormon estrogenowy przestaje być produkowany z powodu menopauzy, kobieca podszewka endometrium może stać się cieńsza. W rezultacie może wystąpić większe krwawienie z błony śluzowej macicy.
 • Rozrost błony śluzowej macicy: Ten stan powoduje, że podszewka macicy staje się grubsza zamiast cieńszej, powodując ciężkie lub nieregularne krwawienie. Przyczyną tego stanu jest najczęściej nadmiar estrogenu bez hormonu progesteronu, aby go zrównoważyć. Rozrost endometrium może czasami prowadzić do rozwoju raka endometrium.
 • Rak endometrium: Jest to rak wyściółki endometrium. Około 10 procent kobiet po menopauzie z krwawieniem z macicy doświadcza krwawienia z powodu raka endometrium.
 • Polipy: polipy są wzrostami, które mogą rozwijać się na wyściółce macicy. Są zwykle niezłośliwe, ale mogą powodować nietypowe lub ciężkie krwawienie. Polipy mogą czasem rosnąć wewnątrz kanału szyjki macicy. Kiedy to nastąpi, kobieta może odczuwać krwawienie podczas seksu.

Innymi potencjalnymi, ale mniej prawdopodobnymi przyczynami krwawień pomenopauzalnych są:

 • problemy z krzepnięciem
 • infekcja wyściółki macicy, znana jako zapalenie błony śluzowej macicy
 • uraz miednicy
 • krwawienie z dróg moczowych
 • zaburzenia tarczycy

Leki hormonalne, takie jak tamoksyfen, mogą również powodować efekt pomostowy po menopauzie. Wiele kobiet doświadcza przełomowych krwawień w wyniku stosowania hormonalnej terapii zastępczej w ciągu pierwszych 6 miesięcy.

Niezależnie od potencjalnej przyczyny, ważne jest, aby kobieta widziała swojego lekarza, gdy ma krwawienie z pochwy.

Diagnoza

Lekarz rozpocznie badanie krwawienia pomenopauzalnego, prosząc kobietę o objawy, które może ona odczuwać. Lekarz prawdopodobnie zapyta:

 • kiedy po raz pierwszy zauważyła jej objawy
 • jak bardzo krwawi
 • jeśli ma ona w rodzinie krwawienie po menopauzie

W zależności od objawów kobiety lekarz może zalecić jeden lub więcej z wielu testów.

Przykłady testów stosowanych do diagnozy przyczyny krwawienia po menopauzie obejmują:

 • Dylatacja i łyżeczkowanie (D & C): Ta procedura obejmuje rozszerzanie lub poszerzanie szyjki macicy w celu uzyskania większej próbki tkanki. Obejmuje to również użycie specjalnego narzędzia zwanego hysteroskopem, aby zobaczyć wnętrze macicy, aby zidentyfikować potencjalne wzrosty.
 • Biopsja endometrium: Procedura ta polega na włożeniu małej, cienkiej rurki do pochwy w celu uzyskania szyjki macicy w celu pobrania próbki tkanki z macicy. Tę tkankę można następnie testować pod kątem obecności nieprawidłowych komórek, takich jak komórki rakowe.
 • Histeroskopia: Procedura ta polega na włożeniu przez lekarza narzędzia z cienką, oświetloną kamerą na końcu, aby zbadać wnętrze macicy i jej podszewkę. Podejście to może pomóc lekarzowi w identyfikacji polipów lub nieprawidłowych wzrostów.
 • Sonohysterografia: Ta procedura polega na wstrzyknięciu płynu przez pochwę i do macicy. Lekarz będzie wówczas używał maszyny ultradźwiękowej – która wykorzystuje fale dźwiękowe do identyfikacji różnic w tkankach – do wizualizacji macicy. Jest to tak zwane ultrasonografia przezbrzuszna. Proces ten pozwala lekarzowi ustalić, czy podszewka jest grubsza lub cieńsza niż oczekiwano.
 • USG przezpochwowe: Ta procedura polega na włożeniu do pochwy specjalnej sondy ultradźwiękowej, aby umożliwić lekarzowi wizualizację macicy z dna macicy, zamiast z dolnej części brzucha.

Podczas gdy większość z tych testów można wykonać w gabinecie lekarskim, inne, takie jak D & C, są często wykonywane w szpitalu lub centrum chirurgii.

Możliwości leczenia

lekarz czyta książkę medyczną

Leczenie krwawień po menopauzie często zależy od przyczyny leżącej u podłoża krwawienia.

Lekarz może rozważyć informacje zebrane podczas testów, aby opracować najlepszy sposób leczenia. Niektóre przykłady leczenia konkretnych przyczyn to:

 • Polipy: Leczenie polipów może obejmować chirurgiczne usunięcie polipów, aby nie mogli już krwawić.
 • Rak endometrium: Często leczenie raka endometrium polega na usunięciu macicy, jak również wszelkich pobliskich węzłów chłonnych, na które mógł rozprzestrzenić się rak. Ta procedura jest znana jako histerektomia. W zależności od rozprzestrzeniania się raka kobieta może również potrzebować chemioterapii i radioterapii.
 • Rozrost błony śluzowej macicy: u kobiet, które cierpią na tę chorobę, można przyjmować leki znane jako progestageny, co może pomóc w zapobieganiu nadmiernemu zagęszczaniu się błony śluzowej endometrium. Jednak lekarz może zalecić regularne testowanie komórek rakowych wewnątrz macicy, aby upewnić się, że nie mają raka endometrium.

Jeśli kobieta ma krwawienie z pochwy z powodu trzebieży tkanek endometrialnych, lekarz może przepisać estrogeny pochwowe. Ten lek może zmniejszyć skutki przerzedzania tkanek.

Perspektywy

Około 4 do 11 procent kobiet kobiet doznaje krwawienia z pochwy po menopauzie.

Podczas gdy kobiety mogą spodziewać się pewnego nieregularnego krwawienia, zanim przejdą menopauzę – w okresie zwanym perimenopauzą – krwawienie nie jest normą później.

Chociaż krwawienie po menopauzie nie zawsze jest powodem do niepokoju, kobieta powinna zawsze skonsultować się z lekarzem, jeśli ma krwawienie po menopauzie, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny, takie jak rak endometrium.

Wiele metod diagnostyki krwawień po menopauzie nie musi być inwazyjna i może być wykonana w gabinecie lekarskim.

Like this post? Please share to your friends: