Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak i kiedy wziąć test ciążowy

Testy ciążowe pomagają kobietom ustalić, czy są w ciąży. Testy te działają przez podniesienie markerów w moczu lub krwi, które wskazują na ciążę.

Wiedza o tym, który rodzaj testu ciążowego jest najbardziej odpowiedni i zrozumienie, jak z nich korzystać, pomaga zapewnić, że wyniki są dokładne.

Zarówno w domu, jak i w gabinecie lekarskim, otrzymywanie informacji o procesie testowania ciążowego ułatwia zrozumienie, co oznaczają wyniki i co dalej.

Rodzaje testu ciążowego

Dostępne są dwa główne rodzaje testów ciążowych: testy moczu i badania krwi.

Testy moczu

[kobieta przeprowadzająca test ciążowy]

Testy moczu można wykonywać w domu lub w gabinecie lekarskim. Wykrywają obecność hormonu ciążowego, ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG).

Hormon hCG krąży w kobiecej krwi, gdy zapłodnione jajo przyczepiło się do ściany macicy. Zwykle dzieje się to 6 dni po zapłodnieniu.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Ciążowego poziomy hCG podwajają się co 2 do 3 dni, osiągają szczyt od 8 do 11 tygodni ciąży, a następnie zaczynają się obniżać. HCG można zazwyczaj wykryć w teście moczu 12 do 14 dni po zapłodnieniu.

Test ciążowy w domu

Domowe testy ciążowe można kupić w aptece lub drogerii. Zazwyczaj kosztują mniej niż 20 USD i są łatwe w użyciu. Jeśli są prawidłowo stosowane, dają doskonałe wyniki.

Wyniki są zwykle widoczne w ciągu 3 do 10 minut, a czasami wcześniej.

Dostępnych jest kilka różnych marek i typów testów ciążowych. Większość można sklasyfikować jako standardowe testy lub testy cyfrowe:

 • Standardowe testy mają pasek, który zmienia kolor, jeśli ciąża jest potwierdzona, lub wyświetla symbol, taki jak plus lub minus.
 • Testy cyfrowe wyświetlają tekst, na przykład „w ciąży” lub „nie w ciąży” lub używają symbolu. Niektóre wskazują, jak daleko zajdzie ciąża.

Kliniczny test moczu

Kliniczne testy moczu są wykonywane w gabinecie lekarskim. Podobnie jak testy domowe, szukają również obecności hormonu hCG w moczu.

Mimo że zapewniają one ten sam poziom dokładności, testy wykonywane w warunkach klinicznych zazwyczaj pozwalają uniknąć niektórych błędów, które mogą wystąpić podczas testów domowych.

Czas oczekiwania na wyniki kliniczne jest różny. Niektóre urządzenia mogą natychmiast dostarczyć wyniki, podczas gdy inne mogą zająć nawet tydzień.

Badania krwi

Chociaż rzadziej spotykane niż testy moczu, dostępne są badania krwi w celu wykrycia poziomów hCG. Są one zawsze przeprowadzane w gabinecie lekarskim, a wyniki są dłuższe niż wyniki badań moczu.

Badania krwi są zwykle droższe, ale niektóre z nich można wykonać wcześniej niż badania moczu w celu ustalenia wyników. Dwa rodzaje badań krwi to:

 • Jakościowe badanie krwi hCG: Sprawdza poziomy hCG, dając wynik „tak” (w ciąży) lub „nie” (brak ciąży). Mogą wykrywać poziomy hCG około 11 dni po zapłodnieniu.
 • Ilościowy test krwi hCG: Jest w stanie zmierzyć określone poziomy hCG, nawet jeśli poziomy są niskie.

Mogą być potrzebne dalsze testy, jeśli wyniki nie są zgodne z oczekiwaniami. Na przykład, jeśli poziom hCG jest wyższy lub niższy niż powinien być dla oszacowanego stadium ciąży.

Ten proces może pomóc wskazać ciążę pozamaciczną, poronienie lub dokładniejszą datę porodu.

Testy online

Kilka stron internetowych i aplikacji telefonicznych ma testy, które pozwalają obliczyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Mogą one służyć jako źródło informacji, ale nie powinny zastępować prawdziwych testów ciążowych.

Kto powinien skorzystać z testu ciążowego?

[kobieta wyglądająca na mdlącą w lustro]

Każda kobieta w wieku rozrodczym, która podejrzewa, że ​​może być w ciąży, powinna zastosować test ciążowy. W szczególności kobiety, które niedawno uprawiały seks bez zabezpieczenia, powinny rozważyć zastosowanie testu ciążowego.

Niektóre oznaki wczesnej ciąży, które powinny być następnie badane za pomocą testu ciążowego, obejmują:

 • nieudany okres
 • powiększone, delikatne lub spuchnięte piersi
 • zmęczenie
 • zwiększone oddawanie moczu
 • nudności
 • wymioty

Jak korzystać z testów ciążowych

Aby przeprowadzić kliniczny test moczu, lekarz poprosi o próbkę moczu. Można to sprawdzić natychmiast lub przesłać do laboratorium w celu przetestowania na późniejszym etapie.

Badania krwi wymagają pobrania próbki krwi i przesłania jej do badania.

Testy ciążowe w domu są proste w użyciu. Aby uzyskać jak najdokładniejszy wynik, należy ściśle przestrzegać instrukcji.

Większość marek może być używana pierwszego dnia nieodebranego okresu, ale niektóre bardziej czułe testy mogą zostać wykorzystane wcześniej. Niektóre testy kliniczne można również wykonać wcześniej.

Ogólnie rzecz biorąc testy moczu ciążowego w domu obejmują jedną z następujących metod:

 • oddawanie moczu bezpośrednio na kij testowy
 • oddawanie moczu do kubka i zanurzanie kija testowego
 • oddanie moczu do kubka i za pomocą zakraplacza upuszczenie moczu na okienko testowe

Wielu producentów zaleca wykonanie dwóch testów domowych w celu potwierdzenia wyników. Wynika to z tego, że poziomy hCG mogą być na początku zbyt niskie, aby można było je wykryć. Aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki, najlepiej odczekać kilka dni do 1 tygodnia między dwoma testami.

Precyzja

Wiele domowych testów ciążowych twierdzi, że są dokładne nawet w 99 procentach. Testy kliniczne mogą być jeszcze dokładniejsze.

Jednak prawidłowe ich użycie jest niezbędne. Kilka badań sugeruje, że nieprawidłowe korzystanie z testów doprowadziło wiele kobiet do zgłaszania fałszywych wyników.

Większość testów można wykorzystać w pierwszym dniu nieodebranego okresu, ale wskazane jest, aby odczekać 1 tydzień po nieudanym okresie, aby uzyskać dokładność.

Dzieje się tak dlatego, że 10 do 20 procent kobiet w ciąży nie wykrywa ciąży w pierwszym dniu ich nieobecności. Może to być spowodowane wieloma kobietami o nieregularnych miesią- cach lub błędem w obliczeniach, gdy ich okres jest należny.

Ponadto pewna liczba innych czynników odgrywa rolę w dokładności wyników, w tym:

 • pora dnia, kiedy test jest wykonywany
 • czas po poczęciu
 • kiedy występuje owulacja
 • jak szybko zapłodnione implanty jajeczne
 • jak dobrze przestrzegane są instrukcje
 • jak wrażliwy jest test

Co oznaczają wyniki?

[lekarz pisze notatki i rozmawia z pacjentką]

Wyniki testu ciążowego są pozytywne lub negatywne.

W przypadku podjęcia badania klinicznego lekarz wyjaśni, co oznaczają wyniki.

Jeśli używasz testu domowego, ważne jest, aby kobiety odwoływały się do instrukcji testowania, aby upewnić się, że rozumieją, co oznaczają kolory, symbole lub słowa.

Wynik pozytywny

Dodatni wynik wskazuje na ciążę, nawet jeśli kolor, symbol lub słowa w okienku testowym są słabe. Dobrym pomysłem jest potwierdzenie tego wyniku poprzez wykonanie testu klinicznego.

Bardzo rzadko pojawia się wynik fałszywie dodatni. Oznacza to, że kobieta biorąca udział w teście nie jest w ciąży, pomimo testu wskazującego, że jest. Fałszywe pozytywy mogą wystąpić z powodu:

 • wczesne poronienie
 • niektóre leki
 • guzy jajnika
 • choroba wątroby
 • niewydolność nerek
 • wygasłe zestawy testowe

Wynik ujemny

Wynik ujemny oznacza, że ​​ciąża jest mało prawdopodobna. Jednak wyniki fałszywie ujemne są częste.

Są to miejsca, w których ciąża może nadal występować, ale nie jest jeszcze widoczna w teście. Mogą wystąpić z wielu powodów, w tym:

 • niepoprawnie przystąpił do testu
 • testowanie zbyt wcześnie
 • testowanie z moczem, który jest zbyt rozcieńczony
 • nie czekając wystarczająco długo na wyniki
 • wygasły lub wadliwy test

Ponowne testowanie w ciągu tygodnia jest wskazane dla wszystkich wyników testu. Jest to szczególnie ważne, gdy kobieta doświadcza niektórych objawów wczesnej ciąży lub gdy wynik testu jest negatywny.

Kiedy iść do lekarza

Kobieta powinna zawsze skonsultować się z lekarzem, jeśli ma jakiekolwiek pytania dotyczące ciąży lub wyników testu. Jeśli domowy test ciążowy jest pozytywny, lekarz może to potwierdzić za pomocą badania klinicznego i rozpocząć organizację opieki prenatalnej.

Jeśli test ciążowy w domu jest negatywny, ale okresy kobiety nie są wznawiane, powinna skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę nieodebranych okresów.

Like this post? Please share to your friends: