Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dieta śródziemnomorska zwiększa „dobre” bakterie jelitowe

Dieta śródziemnomorska jest uważana przez wielu ludzi za jedną z najzdrowszych diet, a niezliczone badania mówią, że jest ona dobra dla serca. Nowe badania sugerują jednak, że dieta może być również dobra dla jelit.

dieta śródziemnomorska

Prowadzone przez Hariom Yadav, Ph.D., z Wake Forest Baptist Medical Center w Winston-Salem, NC, badania wykazały, że dieta śródziemnomorska znacznie zwiększyła obfitość „dobrych” bakterii w jelitach małp, w porównaniu z zachodem dieta.

Yadav i jego zespół opublikowali ostatnio swoje wyniki w czasopiśmie.

Dieta śródziemnomorska to przede wszystkim owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, orzechy, ryby i drób. Ogranicza także czerwone mięso, ale od czasu do czasu kieliszek czerwonego wina jest dozwolony.

Wiele badań mówi o korzyściach płynących z diety śródziemnomorskiej. Ostatnie badania, które zostały zgłoszone na przykład, powiązały dietę z niższym ryzykiem raka prostaty, podczas gdy inne badania twierdzą, że dieta śródziemnomorska może chronić zdrowie serca.

Dieta śródziemnomorska została również uznana za najlepszą dietę dla diabetyków przez zespół ekspertów ds. Zdrowia na początku tego roku, i pojawiła się tuż za dietetycznymi podejściami do Stop Hypertension (DASH) dla zdrowia serca.

Jednak korzyści płynące z tego śródziemnomorskiego planu żywieniowego nie kończą się na tym; nowe badania prowadzone przez Yadava i jego współpracowników sugerują, że dieta śródziemnomorska może być również dobra dla jelit.

zwiększone w jelitach

Naukowcy doszli do wniosku, badając grupę 20 małp. Przez 30 miesięcy małpy były losowo przydzielane do jednej z dwóch diet: diety śródziemnomorskiej lub zachodniej. Obie te diety zawierały taką samą liczbę kalorii.

Dieta śródziemnomorska obejmowała olej rybny, oliwę z oliwek, masło, jaja, mączkę rybną, mąkę pszenną, mąkę z czarnej fasoli i garbanzo, przecier owocowy, sok warzywny i sacharozę.

Zachodnia dieta składała się ze smalcu, masła, cholesterolu, jajek, łoju wołowego, syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy i sacharozy.

Aby ustalić, w jaki sposób każda dieta wpłynęła na bakterie jelitowe małp, naukowcy ocenili próbki odchodów zwierząt pod koniec 30-miesięcznych interwencji dietetycznych.

Podczas gdy małpy karmione dietą zachodnią doświadczyły 0,5 procentowego wzrostu obfitości „dobrych” bakterii w jelitach, korzystne bakterie jelitowe małp karmionych dietą śródziemnomorską wzrosły nawet o 7 procent.

„W naszych jelitach żyje około 2 miliardów dobrych i złych bakterii” – mówi Yadav. „Jeśli bakterie są pewnego rodzaju i nie są właściwie zrównoważone, nasze zdrowie może ucierpieć.”

„Nasze badanie wykazało, że dobre bakterie, głównie z których większość jest probiotykiem, znacznie wzrosły w śródziemnomorskiej grupie żywieniowej”.

Hariom Yadav, Ph.D.

jest przyjazną bakterią, która zapobiega i leczy biegunkę i inne schorzenia trawienne. Oprócz bakterii znajdujących się w jelitach bakterie można również znaleźć w sfermentowanych produktach spożywczych, takich jak jogurt i niektóre suplementy diety.

Według Yadava i współpracowników odkrycia te otwierają drogę przyszłym badaniom mającym na celu zbadanie, w jaki sposób dieta śródziemnomorska wpływa na zdrowie jelit człowieka.

Like this post? Please share to your friends: