Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Grub’s up! W jaki sposób owady żywieniowe mogłyby przynieść korzyści dla zdrowia

Czuć się głodnym? Co powiecie na jakieś ostre koniki polne ze stroną robaków bizonów? Myśl o zjedzeniu takiego posiłku może zmienić żołądek, ale praktyka jedzenia owadów jest powszechna w wielu rejonach świata, głównie dzięki korzyściom żywieniowym.

[Kobieta jedząca bug]

Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) z 2013 r. Około 2 miliardy ludzi na całym świecie spożywa owady w ramach tradycyjnej diety – praktyki zwanej entomofagią.

Chrząszcze są najczęściej spożywanym owadem, a następnie gąsienicami, pszczołami, osami, mrówkami, konikami polnymi, szarańczami i świerszczami. Ogółem ponad 1 900 gatunków owadów uważa się za jadalne.

Entomofagia jest powszechną praktyką w wielu częściach świata, w tym w Chinach, Afryce, Azji, Australii, Nowej Zelandii i niektórych rozwijających się regionach Ameryki Środkowej i Południowej.

W świecie zachodnim wygląda na to, że błędy nie łaskoczą kubków smakowych; badanie opublikowane w ubiegłym roku wykazało, że 72 procent Amerykanów nie chce jeść owadów.

Według raportu FAO, w większości krajów zachodnich „ludzie postrzegają entomofagię z odrazą i kojarzą jedzące owady z prymitywnymi zachowaniami”.

Jeśli należysz do tej kategorii, czytaj dalej; poznanie możliwych korzyści zdrowotnych związanych ze spożywaniem owadów może po prostu zmienić zdanie.

Jedzenie błędów może zwalczyć otyłość

Owady uważane są za wysoce odżywcze; większość z nich jest bogata w białko, zdrowe tłuszcze, żelazo i wapń oraz ma niską zawartość węglowodanów.

W rzeczywistości autorzy raportu FAO twierdzą, że owady są tak samo – jeśli nie bardziej – pożywne niż powszechnie spożywane mięso, takie jak wołowina.

Na przykład 100 gramów krykieta zawiera około 121 kalorii, 12,9 gramów białka, 5,5 grama tłuszczu i 5,1 grama węglowodanów. Podczas gdy 100 gramów mielonej wołowiny zawiera więcej białka – około 23,5 gramów – jest również dużo wyższa w tłuszczu, zawiera około 21,2 gramów.

Niska zawartość tłuszczu owadów skłoniła niektórych naukowców – na przykład zaangażowanych w raport FAO – do zasugerowania, że ​​entomofagia może być skutecznym sposobem zwalczania otyłości i związanych z nią chorób.

W 2014 r. Doniesiono o jednym mężczyźnie ze Stanów Zjednoczonych, który przerzucił się z typowej zachodniej diety na bułkę z błędem po pomyleniu miseczki chrupiących świerszczy na orzeszki ziemne – i twierdzi, że dodatek owadów pomógł mu schudnąć.

Mówiąc o potencjalnych korzyściach z jedzenia owadów, 29-letni Jason Brink powiedział:

„Mamy zdolność przekształcania naszej diety ze stałego strumienia niezdrowej żywności, do której tak wielu przywykło, do zupełnie innej i zdecydowanie szerszej światowej kulinarnej przygody.

To od nas zależy, czy podejmiemy decyzję o przyszłości naszych obwodów talii i naszej planety, a najlepsza opcja może być nieco bardziej przerażająca niż początkowo podejrzewaliśmy. „

Walka z niedożywieniem ze spożyciem owadów

Korzyści z entomofagii nie kończą się na utracie wagi; ONZ twierdzi, że owady żywieniowe mogłyby pomóc w zwalczaniu niedożywienia, które jest powszechne w krajach rozwijających się.

Według UNICEF na całym świecie prawie połowa wszystkich zgonów wśród dzieci w wieku poniżej 5 lat jest wynikiem niedożywienia, a większość tych zgonów ma miejsce w Azji i Afryce.

Brak żywienia, czy to ze względu na brak wystarczającej ilości jedzenia, czy niemożność strawienia spożywanego jedzenia, może zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby zagrażającej życiu. Co więcej, niedożywienie w ciągu pierwszych 1000 dni życia może prowadzić do zahamowania wzrostu, co może zaburzać funkcje poznawcze.

Oprócz tego, że są bardzo dobrym źródłem zdrowych tłuszczy i białek, owady są wszędzie, co oznacza, że ​​są one bardzo dostępnym, tanim źródłem pożywienia – fakt, który może naprawdę przynieść korzyści krajom o niskich i średnich dochodach, w których niedożywienie jest powszechne.

FAO wyjaśnia:

„Białka i inne niedobory żywieniowe są zazwyczaj bardziej rozpowszechnione w pokrzywdzonych przez los segmentach społeczeństwa oraz podczas konfliktów społecznych i klęsk żywiołowych.

Ze względu na ich skład odżywczy, dostępność, proste techniki hodowlane i szybki wzrost, owady mogą zaoferować tanie i skuteczne możliwości przeciwdziałania brakowi wartości odżywczej poprzez zapewnienie żywności w nagłych wypadkach oraz poprawę warunków życia i jakości tradycyjnych diet wśród osób podatnych na zagrożenia. „

Entomofagia może zaspokoić potrzeby żywnościowe rosnącej populacji

FAO twierdzi, że entomofagia może również stanowić rozwiązanie problemu niedoboru żywności, który prawdopodobnie wystąpi wraz z rosnącą populacją.

Według Banku Światowego, globalna populacja ma wzrosnąć do 9 miliardów do 2050, co oznacza, że ​​musimy produkować około 50 procent więcej żywności, aby wyżywić dodatkowe 2 miliardy ludzi.

Ponieważ przewiduje się, że zmiany klimatu zmniejszą plony o ponad 25 procent, istnieje pilna potrzeba określenia alternatywnych sposobów zaspokojenia zapotrzebowania na dodatkową żywność.

FAO twierdzi, że ich obecne programy dotyczące zrównoważonego rozwoju żywności uważają entomofagię za możliwą opcję.

„Podstawowym celem jest poprawa bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego oraz przedstawienie zdrowszych ekologicznie zaleceń dla konsumentów i decydentów, w tym wyjaśnienie, co należy rozumieć pod pojęciem ekologicznie zrównoważonego systemu żywnościowego”, zauważają.

„Jadalne owady jako żywność pasują wygodnie w tym zdroworozsądkowym scenariuszu, a przez to powinny być uważane za głównych kandydatów zarówno jako podstawowe artykuły spożywcze i suplementy, jak i bardziej ogólnie za ich rolę w zrównoważonej diecie”.

Być może już jesz owady – po prostu o tym nie wiesz

Jeśli nadal nie jesteś sprzedawany na temat wprowadzania owadów do swojej diety, prawdopodobnie nie przyjmiesz kolejnej informacji z otwartymi ramionami: możesz już je jeść.

Podręcznik na temat poziomów defektów wydany przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) pokazuje, że jeśli chodzi o produkty żywnościowe, nie ma nic złego w odrobinie błędów.

Organizacja oświadcza, że ​​100 gramów czekolady może zawierać do 60 „fragmentów owadów” w sześciu próbkach 100 gramów, podczas gdy masło orzechowe może zawierać do 30 fragmentów owadów na 100 gramów.

Taka ulga pokazuje, że w większości przypadków konsumpcja owadów nie jest szkodliwa dla zdrowia.

W rzeczywistości naukowcy twierdzą, że jest mniej szkodliwy niż jedzenie mięsa; Owady stanowią o wiele mniejsze ryzyko zarażenia ludzi chorobami odzwierzęcymi niż zwierzęta hodowlane, choć zaleca się gotowanie owadów przed spożyciem w celu zniszczenia potencjalnie szkodliwych patogenów, które mogą przenosić.

„Akceptacja lub odrzucenie entomofagii jest kwestią kultury”

Jednak nawet po usłyszeniu o możliwych korzyściach z entomofagii, dlaczego ludzie w świecie zachodnim są tak niechętni do jedzenia owadów?

Dla wielu z nas myśl o umieszczeniu chrupiącego konika polnego w ustach i przeżuwaniu wywołuje uczucie obrzydzenia, które zdaniem FAO wywodzi się z kulturowego pochodzenia.

„Uczucie niesmaku wywoływane jest głównie przez pytania typu:” Co to jest? „. lub „Gdzie to było?” Oprócz podstawowych ludzkich emocji, początki obrzydzeniem są zakorzenione w kulturze (to znaczy „smak jest kultura”), co niewątpliwie ma duży wpływ na nawyki żywieniowe,”wyjaśniają.

„Kultura, pod wpływem środowiska, historii, struktury społeczności, ludzkich dążeń, mobilności i systemów polityczno-ekonomicznych, definiuje reguły co do tego, co jest jadalne, a co nie. Krótko mówiąc, akceptacja lub odrzucenie entomofagii jest kwestią kultury”.

Ale czy kiedykolwiek pokonamy tę kulturową bitwę i przyjmiemy pomysł jedzenia owadów? Wygląda na to, że się tam dostaliśmy.

W Stanach Zjednoczonych istnieje wiele zakładów spożywczych, które sprzedają dania zawierające owady, takie jak Don Bugito, który serwuje pikantne robaki i świerszcze chile-wapno.

W październiku ubiegłego roku Wielka Brytania przywitała swoją pierwszą w historii owadową restaurację Grub Kitchen, serwującą przysmaki takie jak wędzony chipotle i czarny mrówka oraz oliwkowy kozi ser.

Ze względu na rosnącą popularność może się zdarzyć, że entomofagia stanie się kiedyś tak akceptowaną częścią zachodniej kultury, że normą będzie wyciągnięcie kanapki z kanapki z jadalnego wózka na lunch.

W międzyczasie wydaje się, że większość z nas będzie trzymać się żywności, którą znamy najlepiej – po prostu uważaj na tę nogą owada w swojej czekoladzie.

Like this post? Please share to your friends: