Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dieta bogata w kalorie i węglowodany może spowolnić postęp ALS

Jeśli chcesz schudnąć, to przyjmowanie diety bogatej w węglowodany i kalorie prawdopodobnie nie jest najlepszym sposobem na zrobienie tego. Jednak dla osób z chorobą neuronów ruchowych taka dieta mogłaby spowolnić postępy choroby.

Jest to zgodne z niedawno opublikowanym badaniem z.

Choroba neuronów ruchowych, znana również jako stwardnienie zanikowe boczne (ALS) lub choroba Lou Gehriga, jest postępującą chorobą neurodegeneracyjną, która atakuje wyższe neurony ruchowe w mózgu i niższe neurony ruchowe w rdzeniu kręgowym.

Może to prowadzić do osłabienia i zanikania mięśni (atrofii), które mogą powodować utratę ruchomości kończyn, trudności w połykaniu i oddychaniu oraz problemy z mową. Problemy te zwykle prowadzą do niewydolności oddechowej i śmierci 3 lata po postawieniu diagnozy.

ALS dotyka około 30 000 osób w Stanach Zjednoczonych, każdego roku diagnozuje się 5000 nowych przypadków.

Pacjenci z ALS dzielą się na trzy grupy dietetyczne

Ponieważ większość pacjentów z ALS ma trudności z jedzeniem i połykaniem, utrata masy mięśniowej i tłuszczowej jest powszechna podczas progresji choroby.

Jednak według zespołu badawczego kierowanego przez dr Annę-Marie Wills z Massachusetts General Hospital w Bostonie, MA, najnowsze badania wykazały, że myszy z ALS, które były umiarkowanie otyłe, prawdopodobnie żyły dłużej, a myszy z genem powodującym ALS żyli dłużej, gdy karmiono je dietą bogatą w kalorie i tłuszcz.

Mając to na uwadze, naukowcy chcieli zobaczyć, jak wysokokaloryczne diety wpływają na ludzi z ALS.

Do badania, badacze przeanalizowali 20 pacjentów z zaawansowanym ALS, którzy już musieli być karmieni przezskórnie endoskopową gastrostomię (PEG), które pozwalają na dostarczenie żywności bezpośrednio do żołądka.

Tych pacjentów podzielono na trzy grupy. Pierwszą grupę karmiono dietą wysokowęglowodanową / wysokokaloryczną, drugą karmiono wysokotłuszczową / wysokokaloryczną dietą, a trzecia stosowała standardową dietę, aby pomóc utrzymać wagę i działała jako grupa kontrolna.

Wszyscy pacjenci byli zobowiązani do przestrzegania diety przez 4 miesiące i byli monitorowani przez 5 miesięcy od linii podstawowej badania.

Dieta wysokowęglowodanowa / wysokokaloryczna „może spowalniać progresję ALS”

Naukowcy odkryli, że podczas gdy pacjenci z grupy kontrolnej doświadczyli 42 zdarzeń niepożądanych związanych z ALS, pacjenci z grupy wysokowęglowodanowej / wysokokalorycznej doświadczali 23 zdarzeń niepożądanych. Nie mieli również poważnych zdarzeń niepożądanych, w tym zgonów, podczas gdy pacjenci w grupie kontrolnej mieli dziewięć.

Co więcej, pacjenci z grupy wysokowęglowodanowej / wysokokalorycznej zyskiwali 0,39 kg więcej na miesiąc, w porównaniu z 0,11 kg na miesiąc w grupie kontrolnej, a średnia utrata masy ciała wynosiła 0,46 kg na miesiąc w wysokiej zawartości tłuszczu / grupa wysokokaloryczna.

Naukowcy zauważają, że nie znaleźli żadnych niekorzystnych wyników związanych ze wzrostem masy ciała w całym okresie badania.

Komentując wyniki, dr Wills mówi:

„Chociaż wielkość próby była niewielka, optymistycznie podchodzimy do tych wyników, ponieważ są one zgodne z wcześniejszymi badaniami w modelach myszy ALS, które wykazały, że dieta hiperkaloryczna poprawia przeżycie.

Ten rodzaj interwencji żywieniowych może nie tylko być nowym sposobem leczenia i spowolnienia progresji ALS, ale może być również przydatny w innych chorobach neurologicznych. „

Naukowcy twierdzą jednak, że odkrycia te należy „interpretować ostrożnie”, zauważając, że potrzebne są większe badania w celu ustalenia związku pomiędzy wysokowęglowodanową / wysokokaloryczną dietą a progresją choroby ALS.

W artykule wstępnym związanym z badaniem, dr Ammar Al-Chalabi, z King’s College London w Wielkiej Brytanii, mówi, że chociaż nie zmieni swoich zaleceń dietetycznych na pacjentów w oparciu o te odkrycia, jest zainteresowany, aby zobaczyć, jakie są wyniki większe próby.

„Wills i jego współpracownicy podjęli pierwsze kroki, aby dostarczyć dowodów na solidne, niefarmakologiczne leczenie, które jest dobrze tolerowane i łatwe w administrowaniu. Musimy zakończyć prace, które rozpoczęli” – dodaje.

Niedawno donoszono o badaniu opublikowanym w szczegółach, w jaki sposób ALS rozprzestrzenia się w organizmie. Naukowcy twierdzą, że możliwe jest zatrzymanie choroby za pomocą przeciwciał.

Like this post? Please share to your friends: