Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czym są phleboliths i czy są one bezpieczne?

Phleboliths to małe, okrągłe grudki wapnia, które tworzą się w żyłach człowieka. Często pojawiają się jako białe plamki na zdjęciu rentgenowskim miednicy i można je pomylić z kamieniami nerkowymi.

Te zwapnienia są powszechne, szczególnie w miednicy. Zazwyczaj nie są powodem do niepokoju i rzadko są bolesne. Jeśli jednak powodują ból, dostępne są zabiegi.

W tym artykule przyjrzymy się przyczynom, objawom, diagnozie i leczeniu flegmii.

Czym są flebolity?

Doktorska i cierpliwa pozycja w korytarzu w dyskusi.

Phleboliths to okrągłe skupiska wapnia, które rozwijają się w ścianach żyły. Mogą mieć różny rozmiar, ale zwykle mają około 5 milimetrów średnicy. Najczęściej pojawiają się w żyłach otaczających miednicę.

Phleboliths to rodzaj naczyniowego zwapnienia. Są uważane za oznakę nienormalności w żyłach.

Flebolity zwykle nie poruszają się i są nieszkodliwe, ale mogą sygnalizować obecność innego stanu. Wielu dorosłych cierpi na phlebolity i nie ma na nie wpływu.

Te grudki są częstsze u dorosłych w wieku powyżej 40 lat i pojawiają się w tym samym tempie u mężczyzn i kobiet. Ich częstotliwość wzrasta wraz z wiekiem.

Przyczyny

Badacze nie są pewni, dlaczego tworzą się phlebolity. Są zwykle obecne od urodzenia lub wrodzone.

Do niegenetycznych przyczyn phleboliths należą:

 • nieprawidłowości w żyłach lub malformacje żylne, które spowalniają przepływ krwi i powodują gromadzenie wapnia
 • uszkodzenie ścian żyły
 • żylaki
 • zły przepływ krwi
 • zaparcia i wysiłek, który może uszkodzić żyły miednicy

Objawy

Phleboliths często występują bez żadnych objawów. Osoba może uczyć się o nich dopiero po przejściu niezwiązanego zdjęcia rentgenowskiego lub USG.

Jednak w zależności od ich wielkości i lokalizacji, phleboliths może powodować następujące objawy:

 • łagodny ból w okolicy
 • żylaki lub skrzepy krwi, spowodowane zmniejszonym przepływem krwi
 • rozszerzone żyły i obrzęk w okolicy
 • zaparcia, gdy phleboliths są w obszarze miednicy

Ponieważ objawy są podobne do innych schorzeń, mogą one zostać przeoczone lub błędnie zdiagnozowane.

Diagnoza

prześwietlenie miednicy trzymane w świetle

Te grudki są zwykle wykrywane na rutynowych promieniach rentgenowskich, często występują z innymi zaburzeniami żył.

Na zdjęciu rentgenowskim, flebolity wyglądają na białe lub blade. Lekarz może wymagać dodatkowych skanów, takich jak badania ultrasonograficzne lub MRI, w celu ustalenia dokładnej lokalizacji i zasięgu fleszów.

W zależności od tego, gdzie znajdują się phleboliths, mogą być błędnie zdiagnozowane jako kamienie nerkowe. Jeśli dana osoba odczuwa ostry ból w jamie brzusznej, może mieć kamienie nerkowe, a nie flejlowce.

Leczenie

Najczęściej phleboliths nie wymagają leczenia i nie wskazują na ryzyko choroby. Jeśli phleboliths powodują silny ból, lekarz może zasugerować następujące opcje leczenia:

 • Skleroterapia. W tej procedurze żyła zawierająca phlebolith jest skurczona za pomocą iniekcji.
 • Laseroterapia wewnątrznaczyniowa. Wymaga to użycia włókna laserowego do uszczelnienia żyły i jest to powszechne leczenie żylaków.
 • Chirurgia. W zależności od ciężkości zaburzeń żył chirurg może być zmuszony do usunięcia żyły i otaczającej tkanki. Jest to wykonywane w znieczuleniu ogólnym.
 • Środki przeciwzapalne. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak naproksen, mogą zmniejszyć ogólny ból spowodowany przez flegmę.

Perspektywy

Phleboliths to małe skupiska wapnia występujące w żyłach. Są one zwykle obecne od urodzenia i mogą występować w przypadku zaburzeń żył wymagających leczenia.

W większości przypadków phleboliths nie wskazują na obecność poważnego stanu. W przypadku wykrycia tych guzów osoba może zostać skierowana do specjalisty w celu przedyskutowania możliwości leczenia.

Like this post? Please share to your friends: