Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czym jest włosy welus?

Włosy Vellusa to delikatne, delikatne włosy, które pokrywają większość ciała. Rozwija się w dzieciństwie i pozostaje w dużej części ciała przez całe dorosłe życie.

W okresie dojrzewania, niektóre włosy welusowe zmieniają się w grubsze włosy, nazywane końcowymi włosami.

W tym artykule przyglądamy się, jak włosy welusowe zmieniają się wraz z upływem czasu, a także w jaki sposób wiąże się ze zdrowiem i wypadaniem włosów.

Czym jest włosy welus?

bliska obraz cienkiej sierści na ludzkiej skórze

Włosy Vellus to lekkie, krótkie, cienkie włosy, które pokrywają wiele osób. Jego długość i grubość zależy od osoby. Podstawową rolą włosów welus jest ochrona skóry i utrzymanie ciepła w ciele.

Natomiast włosy terminali to dłuższe, grubsze i ciemniejsze włosy, które rosną na głowie. Tworzy również grube płaty włosów na ciele łonowym, pod pachami i brodę.

Włosie terminalne może pojawić się na innych częściach ciała, szczególnie po okresie dojrzewania. To normalne, znaleźć kilka dłuższych, grubszych pasm włosów w obszarze pokrytym głównie włosami welusa.

Ludzie, którzy tracą włosy na końcach, zwykle mają włosy welusowe. To dlatego mężczyźni, u których występuje łysienie typu męskiego, mogą nadal mieć cienkie, lekkie łaty włosów na głowie. Włosy Vellus są czasem bardziej zauważalne u kobiet i dzieci niż u mężczyzn, ponieważ samce mają bardziej końcowy włos na ciele.

Grubość, kolor i długość włosia welusa będzie się różnić u poszczególnych osób. U niektórych osób włosy welusowe są widoczne tylko w jasnym, naturalnym świetle iz bliskiej odległości. Inni ludzie mają nieco grubsze i ciemniejsze włosy welurowe, które mogą być bardziej zauważalne. Niektóre obszary ciała mogą mieć grubsze włosy welusowe niż inne.

Włosy Vellus mają podobną strukturę do włosów końcowych. Oba typy włosów rosną z mieszków włosowych. Każdy mieszek włosowy zawiera gruczoł, który wydziela sebum, olej, który smaruje skórę i włosy.

Jednak w przeciwieństwie do włosów terminalnych, włosy welusowe zazwyczaj nie mają rdzenia. Rdzeń jest częścią rdzenia włosa, który wzmacnia go, pozwalając mu dłużej się rozwijać.

Vellus kontra lanugo

Lanugo to rodzaj włosów, które rozwijają się na płodzie, gdy jest jeszcze w macicy. Chroni skórę przed płynami owodniowymi i zwykle jest uwalniana przed lub wkrótce po urodzeniu.

Dzieci urodzone przedwcześnie mają zwykle więcej lanugo niż dzieci urodzone w pełnej ciąży. Niektóre dzieci mają grubsze lub ciemniejsze lanugo niż inne. U wszystkich niemowląt włosy welurowe ostatecznie zastępują lanugo.

Wzorce wzrostu

Vellus i końcowe włosy mają identyczny wzrost. Trzy fazy wzrostu włosów dla obu rodzajów włosów to:

  • Anagen: Okres aktywnego wzrostu włosów, podczas którego włosy rosną dłużej. Włosy Vellus mają krótszą fazę anagenu niż włosy końcowe.
  • Catagen: Okres przejściowy, podczas którego mieszek włosowy kurczy się i ogranicza dopływ krwi. Włosy mogą łatwo wypaść na tym etapie.
  • Telogen: okres odpoczynku, podczas którego włosy nie rosną.

Każdy będzie miał włosy we wszystkich trzech stadiach rozwoju jednocześnie. Dlatego niektóre włosy mogą odrastać natychmiast po zerwaniu, ale inne włosy mogą potrzebować miesięcy lub nawet lat, aby powrócić.

Ile jest normalne?

bliska włosów na ramię mężczyzny

Ilość włosów welusowych jest różna u poszczególnych osób i może się zmieniać w zależności od wieku i zmian hormonalnych.

U niektórych osób włosy welusowe są bardziej widoczne ze względu na ich kolor lub ze względu na kolor skóry osoby, co sprawia, że ​​wygląda na to, że mają znacznie więcej włosków welusowych niż inne. W innych włosy welusowe wydłużają się, dzięki czemu włosy stają się bardziej widoczne.

Posiadanie mniej lub bardziej miękkich włosów niekoniecznie ujawnia cokolwiek na temat zdrowia danej osoby. Jednak niektóre stany hormonalne mogą powodować, że włosy włosowate stają się włosami końcowymi, takimi jak samce w okresie dojrzewania.

Niektóre leki, w tym leki chemioterapeutyczne, mogą spowodować wypadnięcie włosów końcowych lub stać się włosami welusa.

Włosy Vellusa stają się coraz krótsze wraz z wiekiem, co sprawia, że ​​wygląda na to, że osoba ma mniej włosów niż kiedyś. Jednak ilość włosów welusowych nie różni się znacząco między płciami.

Włosy Vellus i włosy terminalne

Mieszki włosowe Vellus nie różnią się od innych mieszków włosowych. W rzeczywistości wiele mieszków włosowych przechodzi z wellusu na terminal, a czasem z powrotem. W okresie dojrzewania hormony androgenowe, takie jak testosteron, powodują, że niektóre włosy włosowate przechodzą na włosy końcowe.

Na przykład u mężczyzn i niektórych kobiet wiele włosków włosowatych na szyi i policzkach staje się włosami końcowymi tworzącymi brodę.

Osoby, które doświadczają wypadania włosów, widzą, jak ich włosy przechodzą od włosów końcowych do włosów welinowych. W niektórych przypadkach włosy mogą stać się ponownie włosami końcowymi.

Łysienie i włosy welusowe

Łysiejący mężczyzna patrząc w dół i trzymając się za głowę

Najbardziej rozpowszechniona forma łysienia, łysienie typu męskiego, może mieć wpływ zarówno na mężczyzn, jak i kobiety. Ten rodzaj łysienia występuje, gdy hormon o nazwie Dihydrotestosteron (DHT) atakuje mieszek włosowy. Hormon ten osłabia włosy, powodując, że stają się cienkie i łamliwe, i ostatecznie wypadają. Jeśli włosy odrastają, może to być słabsze włosy z włosów miękkich niż włos końcowy.

Wiele zabiegów związanych z łysieniem polega na próbie zamiany włosów welusa z powrotem na włosy końcowe, zapobiegając atakowi włosów przez DHT.

Zwiększenie przepływu krwi do mieszków włosowych może również pomóc, ponieważ przepływ krwi jest niezbędny do wzrostu włosów. Niektóre formy łysienia zmniejszają przepływ krwi, powodując, że włosy końcowe stają się włosami welusowymi.

Na wynos

Vellus i końcowe włosy to tylko dwie różne formy tego samego modelu wzrostu włosów. Te same mieszki włosowe produkują te włosy, a także lanugo, z którego rodzi się wiele dzieci.

Większość zmian we włosach jest nieszkodliwa, ale dla niektórych może być problemem kosmetycznym.Różnorodne zmiany mogą zmieniać sposób, w jaki włosy rosną, więc ludzie, którzy zauważą nagły wzrost włosów vellus powinni porozmawiać z lekarzem.

Lekarz może pomóc danej osobie zrozumieć tę zmianę i zaoferować możliwości rozwiązania problemu niepożądanego wzrostu włosów lub łysienia.

PLMedBook