Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czarna herbata naprawdę pomaga złagodzić stres

Jeśli pijesz czarną herbatę, szybciej odstresujesz się, ponieważ poziom kortyzolu, hormonu stresu, spadnie szybciej, mówią naukowcy z University College London. Niniejsze studium dotyczy tylko czarnej herbaty.

Możesz przeczytać o tym badaniu w czasopiśmie Psychopharmacology.

Naukowcy zaobserwowali 75 ochotników. Wszyscy byli mężczyznami, niepalącymi, regularnie pijącymi herbatę. Przez okres sześciu tygodni jedna grupa otrzymywała 4 filiżanki czarnej herbaty dziennie, a druga otrzymywała placebo, które smakowało, wyglądało i pachniało tak samo. Obie grupy musiały powstrzymać się od picia innych herbat, kaw i napojów ziołowych i / lub kofeinowych w tym okresie.

Wszyscy ochotnicy byli narażeni na stresujące zadania, podczas gdy naukowcy monitorowali poziom kortyzolu, ciśnienie krwi, poziom płytek krwi i sposób subiektywnej oceny ich poziomu stresu.

Naukowcy odkryli, że obie grupy doświadczyły podobnego wzrostu częstości akcji serca i ciśnienia krwi w sytuacjach wywołujących stres. Poziomy kortyzolu 50 minut po każdym stresującym zadaniu spadły o 47% wśród osób pijących z czarnej herbaty, a tylko o 27% wśród osób pijących placebo. Picie czarnej herbaty miało również niższy poziom aktywacji płytek krwi. Picie czarnej herbaty wyrażało się również w bardziej zrelaksowany sposób 50 minut po stresującym zadaniu w porównaniu do osób pijących placebo.

Naukowcy nie są pewni, które składniki czarnej herbaty pomagają ludziom wyjść z stresu.

Zespół podkreślił, że czarna herbata nie obniża poziomu stresu, podczas gdy ma miejsce stresujące wydarzenie. Pomaga ci to szybciej przejść.

Komentarz redakcji Medical News Today

Naukowcy badali tylko ludzi, którzy regularnie pili herbatę. Z tego badania można wywnioskować, że stały się zależne od herbaty i że osoby z grupy placebo nie odzyskiwały sprawności z tego powodu. Badanie byłoby bardziej pouczające, gdyby podzieliły one badanie na cztery grupy: 1. Dwie grupy placebo – jedna z regularnymi osobami pijącymi herbatę i druga z osobami, które nie piją herbaty. 2. Dwie grupy czarnych herbat – jedna z regularnymi pijącymi herbatę, a druga z nie-herbacianymi.

Wpływ herbaty na psychofizjologiczną reakcję na stres i regenerację po stresie: randomizowane badanie z podwójną ślepą próbą
Andrew Steptoe, E. Leigh Gibson, Raisa Vounonvirta, Emily D. Williams, Mark Hamer, Jane A. Rycroft, Jorge D. Erusalimsky i Jane Wardle
Psychopharmacology DOI 10.1007 / s00213-006-0573-2
Kliknij tutaj, aby zobaczyć streszczenie online

Napisane przez: Christian Nordqvist
Redaktor: Medical News Today

PLMedBook